Spis treści
Mieszkańcy wsi ponownie ocenili, jak im się żyje
Jak co roku, na zlecenie największych instytucji rolniczych, na czele z ministerstwem, przeprowadzono badanie Polska Wieś i Rolnictwo. W 2023 roku ponownie uczestników badania, którymi byli mieszkańcy wsi, w tym rolnicy, poproszono m.in. o ocenę życia na wsi. Więcej o wynikach badania piszemy tu: Zbadano, jak rolnicy widzą samych siebie i wieś
W badaniu wzięło udział 2,5 tys. osób reprezentujących wszystkie województwa. Prawie 65 proc. ankietowanych stanowiły osoby niezwiązane z rolnictwem, pozostałe 35 proc. to rolnicy.
Rośnie zadowolenie z zamieszkiwania na wsi
Zacznijmy od krótkiego spojrzenia na archiwalne wyniki. W 2013 roku kluczowe wnioski dotyczące oceny życia na wsi w badaniu Polska wieś i rolnictwo brzmiały tak:
Największy odsetek rolników zadowolonych z tego, że mieszka na wsi znajduje się w regionie południowym (96%), najmniejszy zaś w regionie północnym (85%) i wschodnim (88%). Największy odsetek nierolników zadowolonych z tego, że mieszka na wsi znajduje się w regionie centralnym i południowym (po 94%), najmniejszy zaś w regionie północnym (83%) i wschodnim (87%).
W 2013 roku na pytanie: Czy jest Pan(i) zadowolony(a) czy też niezadowolony(a) z tego, iż mieszka na wsi, a nie w mieście? Odpowiedź „zadowolony” wybrało 91 proc. ankietowanych.
W 2023 rozbito odpowiedzi na „bardzo zadowolony” i „zadowolony”, co łącznie wybrało 92,8 proc., „raczej niezadowolonych” było 6 proc., „bardzo niezadowolonych” 1,2 proc.
Co ciekawe, w rozbiciu na rolników i mieszkańców wsi obszarów wiejskich ogółem w 2023 r. wskaźnik zadowolenia z tego, że mieszkają na wsi, a nie w mieście, spotkał się (93 proc.). W 2022 na pytanie: Czy jest Pan(i) zadowolony(a), czy też niezadowolony(a) z tego, iż mieszka na wsi, a nie w mieście?, pozytywnie odpowiedziało 75 proc. mieszkańców obszarów wiejskich ogółem i 87 proc. rolników.
Na wsi czują się bezpiecznie i doceniają inwestycje
Tegoroczny raport pokazuje, że mimo trudnej sytuacji geopolitycznej, mieszkańcy wsi najbardziej zadowoleni są z poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania (65,1 proc. odpowiedzi „zdecydowanie zadowolony” i „raczej zadowolony).
Mieszkańcy wsi doceniają także pozytywne efekty zwiększonych inwestycji infrastrukturalnych na obszarach wiejskich w ostatnich latach. Najbardziej zadowoleni są z dostępu do sieci wodociągowej (67,6 proc.) i do internetu (61,1 proc.).
W 2013 roku mieszkańcy wsi wskazywali, że na obszarach wiejskich w pierwszej kolejności należałoby poprawić dostęp do opieki zdrowotnej (44 proc.) oraz dostęp do pozarolniczych miejsc pracy (35 proc.).
Aktualnie najmniej zadowoleni są z dostępu do sieci gazowej (34,1 proc. zadowolonych i 52,4 proc. niezadowolonych), a także z dostępu do sieci kanalizacyjnej (45 proc. zadowolonych i 42,9 proc. niezadowolonych).
Napływowi mieszkańcy wsi zintegrują się
Zdecydowana większość, ponieważ aż 70,4 proc. mieszkańców obszarów wiejskich i 64,6 proc. rolników uważa, że nowi mieszkańcy wsi, którzy przeprowadzają się tu z miasta, zintegrują się z dotychczasowymi mieszkańcami wsi. Co więcej, dominuje przekonanie, że nie będą domagali się rezygnacji z rolniczego charakteru wsi. Przeciwny pogląd wyraża 29,6 proc. ogółu mieszkańców i 35,4 proc. rolników.
Źródło: Badanie Polska Wieś i Rolnictwo 2023 oraz 2023, MRiRW.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?