MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak koronawirus zmienił rynek pracy w Polsce? "Więcej miejsc pracy oraz lepsze warunki zatrudnienia"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Obok pracy zdalnej i hybrydowej do naszego życia jako trwałe elementy zawodowego krajobrazu dołączyły m.in. rekrutacja zdalna, nowe sposoby wykonywania obowiązków czy inne oczekiwania kierowane w stosunku do pracodawców.
Obok pracy zdalnej i hybrydowej do naszego życia jako trwałe elementy zawodowego krajobrazu dołączyły m.in. rekrutacja zdalna, nowe sposoby wykonywania obowiązków czy inne oczekiwania kierowane w stosunku do pracodawców. Marzena Bugala/ Polska Press
24 miesiące funkcjonowania z COVID-19 upłynęły pod znakiem kolejnych zmian na rynku pracy. – Dziś obserwujemy silny wzrost zapotrzebowania na pracowników, ale w ostatnich dwóch latach rytm pracy firm i całych branż zakłócały okresowo kolejne fale pandemii – mówi nam ekspertka.

Dwa lata pandemii znacząco zmieniły rynek pracy. Początkowy szok z pierwszego lockdownu przeszedł w odmrażanie gospodarki, a następnie – w silny wzrost zapotrzebowania na pracowników. Jednocześnie rytm pracy firm i całych branż zakłócały okresowo kolejne fale pandemii. Mimo licznych trudności nowa normalność okazała się jednak czasem pozytywnych możliwości dla niespodziewanie szerokiego grona uczestników rynku pracy.

Wojna na Ukrainie to nowe wyzwania dla rynku pracy

– Dziś obserwujemy silny wzrost zapotrzebowania na pracowników – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl. – Mimo licznych trudności nowa normalność okazała się jednak czasem pozytywnych możliwości dla szerokiego grona uczestników rynku pracy – dodaje i jednocześnie wskazuje, że wybuch konfliktu w Ukrainie sprawił, że w najbliższych miesiącach czekają Polskę kolejne, nowe wyzwania kadrowe. – Lekcje z czasów pandemii pod wieloma względami mogą być istotne w ich zaadresowaniu – mówi.

Jak wskazuje, ekspertka, kandydaci i pracownicy coraz optymistyczniej odnoszą się do swoich perspektyw zawodowych i odważniej negocjują oczekiwane warunki. – Sytuacja zawodowa 69 proc. badanych jest lepsza niż 2 lata temu lub podobna, a 19 proc. obawia się o pracę bardziej, niż na początku pandemii – wynika z raportu Pracuj.pl „Dwa lata nowej normalności”.

Na gorszą sytuację zawodową, niż przed dwoma laty wskazuje 31 proc. respondentów. Dla porównania rok wcześniej była to połowa badanych. Zaobserwować natomiast można wzrost udziału osób, które radzą sobie w pracy lepiej – w marcu 2022 roku deklarowało to 28 proc. respondentów, czyli aż dwukrotnie więcej niż w lutym 2021 roku.

Po roku pandemii widoczna była znaczna przewaga respondentów, których sytuacja zawodowa pogorszyła się w konsekwencji COVID-19 nad tymi, którzy mogli liczyć na lepsze warunki. W najnowszym badaniu odsetek obu grup wśród badanych okazał się być do siebie zbliżony. O ile więc gospodarcze skutki pandemii odbiły się na części pracowników w postaci np. większego stresu, pogorszenia warunków zatrudnienia czy utraty pracy, o tyle po dwóch latach nowej normalności ich skala wyraźnie złagodniała.

Duże zapotrzebowanie na pracowników

– Choć nie każdy z kandydatów odczuwa bezpośrednio wzrost liczby ofert pracy, są świadomi ogólnej pozytywnej koniunktury, związanej z zapotrzebowaniem na pracowników. Oczywiście obserwowany od kilkunastu miesięcy wzrost aktywności rekrutacyjnej pracodawców nie jest osobiście odczuwany przez część kandydatów – mówi Skwarska. – Jednak ich zdecydowana większość zgadza się z tym, że pandemia na trwałe zmienia sposoby wykonywania pracy. Taką opinię wyraża 73,5 proc. respondentów – dodaje.

Co ciekawe, kandydaci częściej zniechęcają się do starania się o zatrudnienie. Najczęściej jako powody wskazują treść ogłoszenia niezgodną z nazwą stanowiska, zbyt mało szczegółowy opis roli, a także brak informacji o oferowanych zarobkach. – Osoby, które zmieniły pracę, zazwyczaj dobrze adaptują się w nowym miejscu – podsumowuje.

Pandemia na trwałe zmienia sposoby wykonywania pracy

Taką opinię wyraziło 73,5 proc. badanych, co stanowi bardzo podobny wynik do zaobserwowanego po roku wpływu COVID-19 na rynek. Obok pracy zdalnej i hybrydowej do naszego życia jako trwałe elementy zawodowego krajobrazu dołączyły m.in. rekrutacja zdalna, nowe sposoby wykonywania obowiązków czy inne oczekiwania kierowane w stosunku do pracodawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak koronawirus zmienił rynek pracy w Polsce? "Więcej miejsc pracy oraz lepsze warunki zatrudnienia" - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska