Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oszczędzać wodę?

(mb)
Tydzień temu na telefoniczne pytanie Czytelników ,,GL'' na temat sposobów zmniejszenia rachunków za wodę odpowiadał nasz specjalista Paweł Jamróg. Oto relacja z tego dyżuru.

- Z mojego kranu ledwo kapie woda, a z innych strumień jest normalny. Dlaczego?
- Powodem może być zapchany perlator. To drobne sitko zamocowane na wylewce kranu. Jego zadaniem jest mieszanie wody z powietrzem. Przez to zużywamy mniej wody. Perlator trzeba co jakiś czas wyczyścić lub wymienić na nowy.
Innym powodem słabego ciśnienia może być zapchany wężyk doprowadzający wodę do kranu. Wężyki posiadają sitka, które mają za zadanie zatrzymać nieczystości, kawałki rdzy. Takie drobiny łatwo mogą bowiem uszkodzić głowicę kranu. Przed przystąpieniem do naprawy proszę nie zapomnieć o zakręceniu dopływu wody.

- Wodomierz w moim mieszkaniu wskazuje mniejsze zużycie niż późniejsze wyliczenia zarządcy budynku, który każe dopłacać za wodę. Mówi, że w kamienicy wszyscy lokatorzy zużywają więcej wody niż wynika to ze wskazań naszych wodomierzy. Czy to możliwe?
- Niestety tak. Często się zdarza, że suma wskazań wszystkich wodomierzy w mieszkaniach jest niższa niż wynik spisany z licznika głównego, często bardziej dokładnego. Powodów może być kilka, nieopomiarowane ujęcie wody w piwnicy, pralni, kran do podlewania ogrodu ale nie tylko. czasami, gdy są nieszczelne krany, spłuczki wc są nieszczelne. Kapie z kranu tak powoli, że nie wychwytuje tego licznik w mieszkaniu, ale takie nieszczelne krany w kilku mieszkaniach powodują, że wodomierz główny w budynku już wykazuje zużycie.

- Odpływ w kuchni bardzo wolno przyjmuje wodę. Myślę, że jest zapchany, jednak gdy wsypałam do środka zlewu kilka razy ,,kreta'', nic nie pomogło. Co robić?
- Jeśli jest pani pewna, że do zlewu dziecko nie wcisnęło żadnej zabawki lub szmatki, można spróbować czegoś innego. Czasami zdarza się, że rury zapychają się resztkami wsypywanymi do zlewu już poza syfonem. Wtedy trzeba odkręcić syfon i wsypać kreta bezpośrednio do rury. To może pomóc. Dobrym sposobem na udrożnienie rur jest też tradycyjna gumowa gruszka. Użycie tych dwóch sposobów na raz niemal zawsze skutkuje. Jeżeli nie, radzę zawołać fachowca.

- Czy opłaca się montować w domu baterie z termostatem? To drogie urządzenia.
- Baterie z termostatem, który sprawia, że po odkręceniu wody mamy tę samą, ustawioną dla naszej wygody temperaturę radzę montować w blokach z miejską ciepłą wodą lub domach, gdzie jest zasobnik ciepłej wody użytkowej. Wtedy np. pod prysznicem nie tracimy wody na wyregulowanie temperatury kąpieli. Możemy w dowolnym momencie zakręcić wodę, namydlić się i szybko spłukać mydło. Gdy w domu mammy piec gazowy dwufunkcyjny bateria z termostatem nie zdaje egzaminu.

- Mojej sąsiadce w mieszkaniu u góry pękł wężyk stalowy doprowadzający wodę do kranu w kuchni. czy to możliwe?
- Niestety tak, te wężyki są tak na prawdę gumowe i tylko w stalowym oplocie. To zwiększa ich wytrzymałość, nie są jednak niezniszczalne. Guma po latach staje się krucha. Dlatego radzę wymieniać wężyki na nowe, gdy stwierdzimy, że są już stare.

- Jakie krany są oszczędne i trwałe? Chcę wymienić w czasie remontu całą armaturę.
- Ja polecam armaturę polskiej produkcji. Są trwałe i dostaniemy do niej części zamienne. Gdy wybieramy w sklepie kran, musi on mieć perlator, głowicę ceramiczną, nie plastikową.

- W domu na ujęciu mam założony filtr, który polepsza jakość wody do picia. Co ile tygodni taki filtr trzeba wymieniać?
- To zależy wszystko od jakości i ilości wody, jaką zużywamy. Trudno to określić jednoznacznie. Zależy też, jaki ma pan filtr i od zaleceń producenta.

- Zastanawiałem się z żoną, jak zmniejszy rachunki i wymyśliłem, że zbiornik w ubikacji na wodę jest za duży. Czy trzeba go wymienić na nowy, mniejszy?
- Nie trzeba, po zdjęciu pokrywy zbiornika można wyregulować pływak w taki sposób, aby pobierał on mniej lub więcej wody.

- Czy baterie w mieszkaniu można bezpiecznie wymienić samemu?
- Nie jest to zbyt trudne. Trzeba mieć tylko odpowiednie narzędzia. Proponuję kupić klucz nastawny, tzw. ,,francuza'' o wąskich szczękach. Nie powinien mieć ząbków. A i tak, gdy chcemy odkręcić jakąś część chromowaną, najlepiej osłonić powierzchnię śruby baterii jakimś kawałkiem gumy lub flaneli. Radzę się też zaopatrzyć w komplet uszczelek do armatury. jest on sprzedawany w zestawach.
Chyba najtrudniejsza jest wymiana baterii umywalkowej, szczególnie jednokolumnowej. Dostęp do jej jednej małej nakrętki jest trudny. W operacji przykręcania i odkręcania baterii przeszkadzają na dodatek wężyki zbrojone doprowadzające wodę. A te trzeba zamontować przed przykręceniem baterii.

- Co robić, gdy woda wycieka ze spłuczki?
- Domyślam się, że woda cały czas lekko ścieka do sedesu tworząc po czasie rdzawy osad. W takim przypadku straty wody są bardzo duże. Jak najszybsze usunięcie takiego przecieku pozwoli nam zaoszczędzić sporo grosza. Tutaj radzę wymienić cały wkład spłuczkowy wraz z zaworem. W sklepie z hydrauliką możemy kupić cały komplet naprawczy wraz z uszczelkami. Produkowane są one dla konkretnego modelu spłuczek lub kompaktów, dlatego radzę dobrze przepytać sprzedawcę przed kupnem.

- Jak można sprawdzić, czy w naszej instalacji wodociągowej są jakieś przecieki?
- Tu można się umówić z innymi lokatorami w kamienicy, aby w określonym czasie nie korzystać z wody. Spisujemy wskazanie licznika głównego, upewniamy się, że nikt nie odkręca wody przez dwie godziny i później sprawdzamy jeszcze raz licznik. Gdy wskaże większe zużycie, są jakieś przecieki. Wielkość różnicy może nam podpowiedzieć, gdzie szukać nieszczelności.

- Czy kupowanie droższych ale oszczędnych; pralki i zmywarki pomaga w zmniejszeniu rachunków za wodę? Czy to się opłaca?
- Tak, dobra zmywarka naczyń potrzebuje znacznie mniej wody niż my do wymycia ręcznego tej samej ilości wody. Zakup może się zwrócić dość szybko. podobnie jest z pralkami. Tu jednak zwróciłbym też uwagę na zapotrzebowanie tych urządzeń w wodę. No i trzeba je włączać dopiero wtedy, gdy są w całości wypełnione.

- Ile można zaoszczędzić przez montaż areatorów na kranach?
- Stare krany i prysznice umożliwiają maksymalny przepływ wody rzędu 15-20 litrów na minutę. Natomiast zwężki niskoprzepływowe ograniczające maksymalny przepływ wody do 6-8 litrów i dają się montować na wszystkich starych kranach i prysznicach, a koszt ich zakupu i montażu zwraca się często po upływie miesiąca. Wraz ze zmniejszeniem strumienia wody powinno się montować napowietrzacze. Zwiększają one objętość strugi wody i poprawiają efekt spłukiwania nawet przy małym przepływie wody.

- Gdzie można zaoszczędzić najwięcej wody?
- Duże pole do popisu mają właściciele domów jednorodzinnych. Często przy pielęgnacji ogrodu, myciu samochodu są marnowane setki litrów. Czy wszyscy pamiętają, że trawnik najlepiej podlewać wczesnym rankiem, kiedy niska temperatura i brak wiatru sprawia, że trawnik potrzebuje mniej wody, bo nie ma strat w wyniku parowania?
Dużo wody możemy zaoszczędzić myjąc np. auto. Przecież wystarczy namoczyć, wyłączyć wodę na czas namydlenia i później spłukać szampon samochodowy. Wielu ludzi odkłada wąż z odkręconą wodą na bok, a woda się marnuje. Pomijam już fakt, że auta powinniśmy myć w myjniach samochodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska