Jak pokonać kaca? Jak pić, aby nie cierpieć w następnym...

  Jak pokonać kaca? Jak pić, aby nie cierpieć w następnym dniu? Poznaj porady zawodowego barmana [ZDJĘCIA, FILM]

  red

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Niemcy nazywają ten stan "kocim lamentem", Francuzi "drewnianymi ustami", Polacy mówią krótko: "mam kaca" i choć nabyliśmy go w trakcie szampańskiej zabawy podczas karnawału, to nie jest on wcale miły.
  Bartek Baranowski z Zielonej Góry, barman flair, Mistrz Polski Barmanów 2014 - prezentuje swoje możliwości w pokazach barmańskich
  1/6
  przejdź do galerii

  Bartek Baranowski z Zielonej Góry, barman flair, Mistrz Polski Barmanów 2014 - prezentuje swoje możliwości w pokazach barmańskich ©Jacek Katos

  Jak uniknąć kaca? Zwłaszcza, że podczas karnawału okazji do zabaw zakrapianych alkoholem nie brakuje? "Specjaliści" do zabaw mają na to swoje sposoby, których nie chcą zdradzać. Tak na prawdę jest kilka bardzo prostych zasad o których warto pamiętać już na początku zabawy by uniknąć na drugi dzień konsekwencji picia alkoholu.



  1. Sposoby na kaca - co pić

  Jedna z najważniejszych mówi nam żeby nie mieszać alkoholi.
  I nie mówimy tu o drinkach przygotowanych przez zawodowego barmana. Ale o uniknięciu mieszania wódki, piwa i szampana czy wina(!) pitych podczas jednej imprezy. Pamiętajmy też, że schłodzony alkohol działa wolniej.

  Jedną z ważniejszych zasad jest picie dużej ilości wody niegazowanej. Woda gazowana powoduje uczucie przepełnienia żołądka więc ani jedzenie, ani swobodna zabawa w ruchu już tak nie wychodzi, jak byśmy chcieli. Każdy alkohol jest moczopędny, co powoduje, że pozbawiamy wody nasz organizm, a przez to nasz płyn mózgowo-rdzeniowy zagęszcza się, co powoduje ból głowy. Dlatego nie krępujmy się popijać alkohol i pijmy duże ilości wody, zarówno przed imprezą, jak i przed położeniem się spać. Zwłaszcza wtedy!
  A rano - oczywiście również woda. Nie mleko! bo to grozi szybką nie zbyt przyjemną reakcją żołądka i szybkim odwodnieniem.



  2. Sposoby na kaca - co jeść

  Aby uniknąć kaca giganta poza piciem trzeba oczywiście również jeść. Najlepiej zrobić sobie przed imprezą solidny podkład z tłustego jedzenia. W czasie zabawy może już nie być na to czasu, a i zabawa z ciężkim żołądkiem nie jest zbyt przyjemna. Co nie znaczy, że mamy zapominać o jedzeniu podczas imprezy. Unikajmy jednak słonych przekąsek, ponieważ sól podnosi ciśnienie tętnicze i przyspiesza odwodnienie organizmu. Unikajmy też tzw. „wynalazków” podawanych jako specjalność imprezy, czyli przekąsek nam nieznanych. Nigdy nie wiadomo jak zareaguje te cuda kulinarne nasz organizm. Natomiast gorąca zupka czy barszczyk jak najbardziej. Kawa? Niekoniecznie bo nas pobudza i zakłóca naturalne komunikaty organizmu, że coś jest nie tak i trzeba zrobić sobie przerwę w piciu alkoholu.

  3. Sposoby na kaca - jak pić

  Pamiętajmy też że 1/5 alkoholu przez nas spożywanego jest wchłaniana już w ustach więc picie alkoholu przez słomkę przyspiesza jego działanie.
  Ostatnio dość popularne stało się "doładowywanie” swojego organizmu ekstraktami zawierającymi dużą ilość witaminy "C". To prawda, witamina "C" wspomaga nasz organizm do walki z kacem. Jeśli jednak nie chcemy nabawić się wrzodów żołądka pamiętajmy o popijaniu witamin dużą ilością wody.

  4. Sposoby na kaca - jak się zachować

  Ogromne znaczenie ma również ruch, czyli zabawa w tańcu. Im więcej pijemy, tym więcej możemy wypocić alkoholu z organizmu. Trzeba tylko uważać, byśmy nie narzucali sobie w piciu zbyt wielkiego tempa, bo tempa na parkiecie również nie będziemy mogli ogarnąć.
  I wreszcie ostatni - najważniejszy czynnik, który pozwoli nam w znacznym stopniu uchronić się od kaca giganta. Ruch i świeże powietrze. Przed imprezą spacer po parku, czy lesie by dotlenić nasz organizm jak najbardziej wskazany. Kiedy czujemy że zbliżamy się blisko niebezpiecznej granicy naszych możliwości, mały spacerek na pewno pomoże. I rano po kąpieli i dobrym śniadaniu (na przykład jajecznica, gorąca herbata z mięty i świeża bułeczka z masłem) koniecznie SPACER. To na pewno pomoże przywrócić ci równowagę fizyczną, jak i psychiczną.
  Jeśli uwzględnimy te wszystkie czynniki, to po szampańskiej zabawie na drugi dzień z pewnością ominie nas potworny ból głowy i nudności żołądkowe.
  Jest jeszcze jeden najbardziej niezawodny sposób na uniknięcie kaca. WYSTARCZY NIE PIĆ! Dobra zabawa bez alkoholu jest również możliwa!

  POLECAMY:





  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »