Jak rozliczyć dochody za 2009 r. z działalności gospodarczej - relacja z dyżuru

(gm)
rys. Tomasz Wilczkiewicz
rys. Tomasz Wilczkiewicz
W ubiegłym roku zawiesiłem działalność gospodarczą. Czy muszę składać zeznanie roczne za 2009 rok? Na pytania Czytelników odpowiadają Anna Kaczmarek i Dorota Maternia z Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze.

 

- Od 2007 roku prowadzę działalność handlową. W 2008 roku miałem straty z tej działalności. Czy w zeznaniu PIT-36 za 2009 rok mogę odliczyć pełną kwotę straty z 2008 roku?

- Sposób rozliczenia straty wynika z przepisu art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. O stratę z działalności gospodarczej można pomniejszyć dochód z tego samego źródła w najbliższych pięciu kolejno po sobie następujących latach, czyli w pana przypadku od 2009 do 2013 roku. Począwszy od roku 2009 ma pan prawo obniżyć swój dochód z działalności gospodarczej o stratę powstałą w 2008 roku. Przy czym, wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty straty.

 

- Prowadzę działalność gospodarczą – usługi transportowe od 2006 roku, opodatkowaną podatkiem liniowym. Działalność tę od stycznia 2009 roku zawiesiłem. Czy w związku z zawieszeniem jestem zobowiązany do złożenia zeznania rocznego za 2009 rok?

- Okresowa przerwa w wykonywaniu działalności nie pozbawia pana przymiotu przedsiębiorcy i nie zwalnia z obowiązków nałożonych na pana jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Dla celów podatkowych pozostaje pan przedsiębiorcą od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej do dnia jej likwidacji. W związku z tym jest pan zobowiązany zgodnie z przepisem art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do złożenia zeznania rocznego PIT-36 L wraz z załącznikiem PIT/B za 2009 rok.

 

- Jestem zatrudniona na umowę o pracę i od czerwca 2009 rozpoczęłam działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym - usługi informatyczne. Czy mogę za 2009 rok rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

- Z tego przywileju mogą skorzystać jedynie małżonkowie rozliczający się na zasadach ogólnych. W pani przypadku dochody z działalności gospodarczej należy wykazać składając zeznanie PIT-36 L. Z pozostałych dochodów nie może rozliczyć się pani z małżonkiem, gdyż wybrała pani sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatek liniowy. Taki sposób opodatkowania wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Dochody z umowy o pracę rozlicza pani indywidualnie na druku PIT-37 lub PIT-36. Warto dodać, iż dokonując indywidualnego rozliczenia swoich dochodów ma pani prawo do skorzystania z ulg i odliczeń przewidzianych dla podatników uzyskujących dochody opodatkowane wg skali podatkowej.

 

 - W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w 2009 roku opłaciłem składki na ubezpieczenie społeczne . Osiągnąłem również dochody z pracy. Z działalności poniosłem stratę. Czy mogę odliczyć składki opłacone z tytułu prowadzonej działalności od innych dochodów?

- Tak. Podatnik ma prawo zgodnie z art. 26 ust.1 pkt.2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczyć od dochodu składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych zapłacone w danym roku podatkowym.

Warunkiem odliczenia jest ich faktyczne opłacenie. Nie ma znaczenia źródło przychodów, z którego składka została opłacona.

 

Czytaj też:

Rozliczenia podatkowe - relacja z dyżuru ekspertów

Z jakich ulg podatkowych możemy skorzystać rozliczając rok 2009

1 procent podatku. Jak i komu możesz go przekazać

Roczne zeznanie podatkowe możesz złożyć przez internet

 

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie