Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rzadziej tankować

(am)
Paliwo to jeden z największych wydatków w eksploatacji samochodu. Kierowca ma jednak bezpośredni wpływ na to, ile auto spala.

Zależy to bowiem głównie od stylu jazdy oraz od kilku teoretycznie mniej ważnych elementów. Rzecz jednak w tym, że diabeł tkwi w szczegółach i właśnie detale sprawiają, że po wizycie w stacji paliw, serce bije nam normalnie.

Warto więc znać zasady oszczędnej jazdy. Ich codzienne stosowanie pozwoli zredukować zużycie paliwa nawet o 30 proc. Niewielu kierowców pamięta, jak bardzo agresywna jazda zwiększa zużycie paliwa, a jeszcze mniej zdaje sobie sprawę z tego, że swój udział w oszczędnościach ma też utrzymanie auta.

Przypominamy więc kilka podstawowych prawd:

l. Zawsze stosuj olej silników zalecany przez producenta auta. Przestrzeganie tego zalecenia zmniejsza zużycie paliwa o 1-2 proc. Lepsze oleje mogą też zwiększyć sprawność silnika.

2. Agresywna jazda pochłania o jedną trzecią paliwa więcej niż bezpieczna. Unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania i staraj się kierować maksymalnie płynnie.

3. Dobrze wyregulowany silnik może obniżyć zużycie paliwa nawet o 4 proc., dlatego zmieniaj olej i serwisuj swoje auto zgodnie z zaleceniami producenta.
4. Prawidłowe ciśnienie to bezpieczniejsza jazda i mniej zużyte opony. Ciśnienie mniejsze od zalecanego oznacza to wzrost zużycia paliwa nawet o 3 proc.

5. Każde dodatkowe kilogramy oznaczają wzrost zużycia paliwa (maksymalnie do 2 proc). Nie przewoź więc w bagażniku niepotrzebnych rzeczy, które tylko zwiększą ciężar samochodu. Zdejmij bagażnik dachowy, jeśli jest Ci potrzebny ponieważ pogarsza on aerodynamikę auta i wytwarzają ciąg, który zwiększa zużycie paliwa nawet do 5 proc.

6. Klimatyzacja to dodatkowe obciążenie dla silnika (ale latem trudno jej nie używać). Przy umiarkowanej temperaturze korzystaj z wentylacji.
7. Im wyższy bieg, tym niższe obroty, co może zmniejszyć zużycie paliwa. Zmieniaj bieg, gdy możesz to zrobić bez obciążania silnika.

8. Bieg jałowy donikąd nie prowadzi, a silnik wciąż spala paliwo. Wyłącz silnik, gdy musisz dłużej postać.

9. Utrzymuj bezpieczną odległość za poprzednim autem, aby spokojnie wyhamować. Np. zwolnij dojeżdżając do skrzyżowania, by światła zmieniły się, zanim zatrzymasz auto, albo przyspiesz nieco, zanim zaczniesz wjeżdżać pod górę.

10. Nie dolewaj małych ilości paliwa co chwilę. Paliwo paruje za każdym razem, gdy otwierasz zbiornik.

Dane procentowe o redukcji spalania pochodzą m.in. z badań amerykańskiego ośrodka badawczego Energy and Environmental Analysis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska