Jak rzucić palenie? Poznaj sprawdzone sposoby domowe i farmakologiczne. Jak przestać palić i nie przytyć?

OPRAC.:
Magda Weidner
Magda Weidner
Jak skutecznie rzucić palenie? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Pixabay.com
Jak rzucić palenie? Nie należy to do najłatwiejszych zadań. Jedni uważają, że przy rzucaniu palenia najważniejsza jest silna wola. Inni wskazują na środki farmakologiczne. U kobiet częstą motywacją do rzucenia palenia jest informacja o tym, że są w ciąży. Jak skutecznie rzucić palenie?

Jak rzucić palenie i dlaczego warto?

Z raportu ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu, który przeprowadził Kantar Public dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wynika że w 2017 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznaje się niemal 1/4 Polaków.

Badania pokazują, że w nałóg palenia tytoniu częściej wpadają mężczyźni niż kobiety.

W XX wieku przedwcześnie, z powodu palenia tytoniu, umarło 100 milionów ludzi? W Polsce natomiast palenie papierosów jest przyczyną prawie 50% przedwczesnych zgonów mężczyzn w średnim wieku.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, "w wyniku dziesiątków tysięcy badań klinicznych i epidemiologicznych stwierdzono, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób układu krążenia, nienowotworowych chorób płuc, zgonów niemowląt (urodzonych przez matki palące w ciąży) oraz wielu innych ostrych i przewlekłych stanów chorobowych".

Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie na śmiertelne choroby, ale i swoich bliskich, którzy wdychają dym. Co grozi palaczowi?

Papierosy zwiększają zachorowalność na raka nawet o 35%.

Jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów?

Palenie papierosów odbija się negatywnie nie tylko na zdrowiu palacza ale także na całym jego otoczeniu (rodzinie, znajomych, współpracownikach), które są biernymi palaczami. Palenie papierosów powoduje:

 • ryzyko wystąpienia nowotworów: nowotwory płuc, nowotwory trzustki, nowotwory nerki, nowotwory przełyku, nowotwory głowy i szyi, nowotwory żołądka
 • wystąpienie dolegliwości w obrębie układu krążenia (m.in. udar mózgu, zawał serca)
 • wystąpienie chorób układu oddechowego (m.in. astma, zapalenia płuc, zapalenie oskrzeli)
 • zaostrzenia alergii i astmy
 • impotencję
 • pojawienie się chorób przewodu pokarmowego

Pamiętajcie, że niezależnie od tego, kiedy rzucicie nałóg - zawsze decyzja ta przyniesie wymierne korzyści zdrowotne.

Palacze żyją krócej. Rzucając palenie, możesz wiele zyskać. ...

Rzucenie palenia przed ukończeniem 40. roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia. widzenia zdrowia publicznego - Poradnia Pomocy Palącym.

Czytaj także:Zakaz palenia w samochodzie. Do Ministerstwa Zdrowia wpłynął postulat pomysłodawców. Kiedy zakaz może wejść w życie?

Uwolnij siebie i zacznij żyć pełną piersią! Dlaczego warto rzucić palenie?
Jak skutecznie rzucić palenie? O czym należy pamiętać, by sobie nie zaszkodzić? O tym, jakie są zalety odstawienia papierosów, w "Dzień Dobry TVN" opowiedzieli pulmonolog dr Tadeusz Zielonka oraz aktorka Izabela Trojanowska.

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

NIE SPAL SIĘ NA STARCIE to kampania antynikotynowa, której celem jest zwrócenie uwagi na problem palenia papierosów wśród nastolatków. Okazuje się, że codziennie 500 nastolatków sięga w Polsce po papierosa!

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Zawsze palacze borykają się z kilkoma pytaniami. Jedno z tych najczęściej pojawiających się brzmi: jak rzucić palenie i nie przytyć? To zawsze odstrasza i odciąga palacza od myśli całkowitego zerwania z nałogiem. Rzucanie palenia wiąże się z tym, że mamy zwiększony apetyt. Podobno przyrost masy ciała odnotowano u 80-90 proc osób, które postanowiły rzucić palenie. Dlaczego tak się dzieje? Próbujemy oszukać nasz organizm, który przyzwyczaił się do dawki nikotyny. Sięgamy po różnego rodzaju przekąski, zagryzki, słodycze. Jemy więcej, bo na nowo zaczyna nam wszystko smakować. Odzyskujemy węch i smak, których receptory zostały uszkodzone przez dym tytoniowy Ich regeneracja następuje już w pierwszym dniu odstawienia papierosów, a pełną sprawność osiągają w miesiąc po rzuceniu palenia. Częściej też sięgamy po słodycze, którymi próbujemy uspokoić się, złagodzić stres. Ich zadaniem jest poprawienie naszego samopoczucia. Jedzenie zastępuje także nawyki związane z samą procedurą palenia.

Przeciętny palacz podjął 7 prób rzucenia papierosów, a aż 70% z nich chce rzucić palenie

SONDA: Chcesz rzucić palenie?

Wiecie już, dlaczego tyjemy po rzuceniu palenia. Jak widać, jeśli dobrze dopasujemy program rzucania palenia i oprzemy się pewnym pokusom, jesteśmy w stanie rzucić palenie i nie przytyć.

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

 • przydatna może okazać się konsultacja z dietetykiem. Ułoży menu i podpowie, co można jeść w kryzysowych sytuacjach
 • włączmy do naszego dziennego planu odrobinę ruchu, stopniowo zwiększając naszą aktywność fizyczną (spacer, bieganie, aerobik)
 • znajdź coś, co pozwoli ci się odstresować - np. mała piłeczka, którą będziesz ściskać w dłoni
 • jeśli zgłodniejesz - pij dużo wody
rzucanie palenia, skuteczne metody rzucania palenia, jak rzucić palenie
Zawsze jest dobry moment na rzucenie palenia Pixabay.com

To ile przytyjesz, rzucając palenie - zależy tylko od ciebie. Mały procent palaczy, którym udało się zrezygnować z nałogu przytył więcej niż 10 kg. Do tycia, po rzuceniu papierosów większą tendencję mają kobiety. Badania pokazują, że w pierwszym roku rzucenia palenia, człowiek przybiera na masie 4,7 kg.

Zobacz też: Cienkie papierosy znikają z rynku. Ministerstwo Zdrowia określiło wielkość paczki papierosów. "Slimy" kupimy tylko do 2020 roku

Jak skutecznie rzucić palenie

Jeśli już zdecydujesz się rzucić palenie - to już pierwszy najważniejszy krok.

Później już tylko trzymaj się wyznaczonego celu, a uda się go osiągnąć. Podstawą oczywiście jest motywacja i silna wolna. Zastanów się, co daje ci palenie i dlaczego powinieneś je rzucić. Nie tłumacz sobie, że to przyjemność - bo spokojnie znajdziesz inne, zdrowsze przyjemności. Palenie przecież możesz zastąpić np. bieganiem czy chodzeniem na siłownię. Gdy jednak nie masz w sobie na tyle siły, skorzystaj z poradni terapeutycznych, zapisz się do grup wsparcia. Tam uzyskasz niezbędną pomoc, a poza tym poznasz ludzi, którzy zmagają się z tym samym problemem co ty. W grupie łatwiej rozwiązuje się problemy.

Jeśli palisz dużo i masz silną motywację - rzuć papierosy z dnia na dzień. Nie sięgaj nawet po jednego papierosa w ciągu dnia. Potrzebę zapalenia zastąp czymś innym - piciem wody, krótkim spacerem, rozmową ze znajomym.

Problem podjadania, możesz rozwiązać np.:

 • zabierając ze sobą pokrojone warzywa do schrupania, świetnie sprawdzi się marchewka czy seler naciowy
 • żując bezcukrowe gumy lub smokcząc bezcukrowe pastylki
 • przygotowując sobie niewielkie porcje jedzenia

Wielu nałogowym palaczom udało się w taki o to sposób pozbyć się tego niezdrowego nałogu. Gdy taka opcja ciebie przeraża, zacznij stopniowo.

Możesz stosować różne sposoby, np: nie wypalać papierosów do końca, trzymać przy sobie o 1-2 papierosy mniej, gdy masz ochotę zapalić, trzymaj papierosy - nie odpalaj go, odraczać zapalenie, palić tylko kilka papierosów dziennie, albo okazjonalnie.

Takie podejście może okazać się dobre dla nałogowych palaczy. Stopniowa redukcja dawki nikotyny do naszego organizmu, nie wywoła szoku.. Lepiej zniesiemy rzucanie palenia i zniesiemy pierwsze tygodnie bez papierosa. Pamiętajcie również o tym, aby powiedzieć komuś o tym, że rzucamy palenie. Osoby z naszego otoczenia łatwiej zrozumieją nasze zachowanie. A dodatkowo będziemy mieć kolejną motywację.

WAŻNE:

 1. Staraj się unikać miejsc, w których paliłeś
 2. Jeśli papieros kojarzy ci się z kawą - na chwilę zapomnij o tym "rytuale"
 3. Zrób w domu, mieszkaniu przemeblowanie - szczególnie w tych pomieszczeniach, w których paliłeś
 4. Naucz się odmawiać, jeśli ktoś zaproponuje ci papierosa
 5. Unikaj towarzystwa osób palących

Ile oczyszczają się płuca po rzuceniu palenia?

Kolejnym pytaniem, które pojawia się w głowach palaczy jest właśnie to dotyczące objawów rzucania palenia, odstawienia papierosów. Jak zachowuje się nasz organizm? Jak oczyszczają się płuca? Będziecie zaskoczeni, bo już 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa widać efekty.

Pozytywne skutki rzucania papierosów:

 • po 20 min od zgaszenia ostatniego papierosa, twój puls i ciśnienie krwi już wróciły do normy, poprawia się krążenie
 • 8 h po odstawieniu papierosów, poziom tlenu w twojej krwi wrócił już do normy. Rośnie poziom energii
 • już 1 dnia od rzucenia papierosów twoje włosy, ręce i ubrania przestają nie śmierdzieć już nikotyną,, nie śmierdzi Ci z ust, nie czujesz pieczenia w ustach
 • po 24 h niepalenia, tlenek węgla zniknął już z organizmu. Twoje płuca zaczną proces oczyszczania ze śluzu (często pojawia się wzmożony kaszel)
 • 3 dnia rzucania papierosów, nikotyna została już usunięta z organizmu. Zaczynasz intensywniej odczuwać smaki i zapachy. . Lepiej śpisz, nie budzisz się w nocy.
 • w 72 h po rzuceniu palenia, Twój oddech staje się łatwiejszy wskutek oczyszczania dróg oddechowych. Budzisz się bardziej wypoczęty. Coraz wyraźniej odczuwasz smaki i zapachy. Czujesz więcej energii.
 • 1 – 2 tygodnie po: normalizuje się praca płuc
 • 9 tygodni po: płuca pracują już normalnie, przy okazji obniża się ryzyko infekcji
 • 12 tygodni po: znacząco poprawia się praca układu krążenia
 • 3 - 9 miesięcy po: znika świszczący oddech i kaszel palacza. Funkcja płuc poprawia się o 10% Ryzyko chorób układu krążenia zmniejsza się o 50%.
 • 5 lat po: zmniejsza się ryzyko chorób górnych dróg oddechowych, ale także raka szyjki macicy i pęcherza
 • 10 lat po: o 50% obniża się ryzyko raka płuc
 • 15 lat po: ryzyko chorób układu krążenia u byłego palacza wynosi tyle samo co u osoby niepalącej

Objawy rzucenia palenia. Jakie mogą wystąpić?

Zdecydowaliście się już rzucić palenie, to warto zapoznać się z objawami rzucania tego nałogu. Oczywiście każdy organizm może zareagować na brak nikotyny inaczej, ale najczęściej pojawia się:
Rzucanie palenia - objawy

 • rozdrażnienie
 • spadek nastroju
 • problemy z koncentracją
 • bezsenność
 • bóle i zawroty głowy
 • kaszel
 • drapanie gardle
rzucanie palenia, skuteczne metody rzucania palenia, jak rzucić palenie
Jak skutecznie rzucić palenie? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Pixabay.com

Farmakologiczne sposoby rzucania palenia

Na rynku pojawia się wiele środków farmakologicznych, które mają pomóc zwalczyć nałóg. Mamy do wybory m.in. plastry nikotynowej, tabletki, nikotynowe gumy do żucia czy specjalne pastylki do ssania. Czy są one skuteczne? Nie uzyskacie na to 100 procentowej odpowiedzi. Jednym pomagają, inni skarżą się na skutki uboczne stosowania tych preparatów.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
GOdie 11

Jak chcesz rzucić i nie tęsknić to mam dwie drogi. Albo książeczka Allena Carra albo przejść przez wszystkie filmy Reset33. Oprócz tego są przychodnie gdzie udzielą fachowej pomocy. Wszystkie tabletki, plastry to placebo. Pozdrawiam

Dodaj ogłoszenie