Jak starać się o alimenty na dziecko (Wzór wniosku)

Agnieszka I. Skowron
DiGiTouch
Nie możesz dogadać się z drugim rodzicem w kwestiach finansowych? Nie masz pieniędzy na wychowywanie dziecka? Nie wiesz, jak napisać pozew do sądu? Tłumaczymy, jak to zrobić - na przykładach z życia wziętych. Sprawdź!

Z mężem żyjemy osobno. Najwyraźniej nie ma zamiaru łożyć na własne dziecko. Czy mogę ubiegać się o alimenty, mimo że wciąż pozostajemy małżeństwem i żadne z nas wciąż nie wniosło o rozwód?

Tak. O alimenty na dziecko można starać się pomimo braku rozwodu między małżonkami. W tym celu trzeba złożyć pozew o alimenty w sądzie rejonowym - osobiście bądź przez wybranego pełnomocnika. W pozwie trzeba zawrzeć:

* dane pozwanego (w tym przypadku ojca dziecka) i powoda (dane dziecka);

* ustaloną przez siebie wysokość alimentów (w tym także te zaległe);

* uzasadnienie pozwu o alimenty, które rozpoczynamy od zamieszczenia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka;

* kolejnym elementem uzasadnienia jest opis sytuacji finansowej naszej i dziecka oraz ponoszonych niezbędnych wydatków na życie;

UWAGA
Tutaj warto dołączyć wszelkie rachunki, jakie ponosimy - w tym te za mieszkanie, zakupy (zarówno spożywcze, jak i inne związane z potrzebami dziecka). Warto też wskazać miejsce pracy pozwanego wraz z wysokością jego zarobków. Do pozwu można dołączyć także własne zaświadczenie o zarobkach. Jeśli dziecko podlega stałej opiece lekarskiej, należy dołączyć zaświadczenie o stanie jego zdrowia.

* kolejny element uzasadnienia to wykazanie, jakie koszty miesięcznie ponosimy na dziecko

UWAGA
Taki wykaz warto zrobić odrębnie. Wpisując koszt artykułów dla dziecka i podsumowanie miesięczne tych wydatków. Na przykład koszt materiałów do przedszkola, ubranek, butów, witamin, pieluch itp.

Po złożeniu pozwu trwa oczekiwanie na rozprawę alimentacyjną, na której sąd zadecyduje o wysokości alimentów na dziecko.

UWAGA
Złożenie wniosku alimentacyjnego jest bezpłatne.

Przykładowy wzór pozwu o alimenty

Jestem niezamężną matką. Samotnie wychowuję 4-letniego synka. Jego ojciec wie, że ma dziecko, ale nigdy nie uznał syna. Znalazłam się w trudnej sytuacji finansowej. Czy mogę wystąpić o alimenty?

1. W ustawodawstwie istnieje pewne domniemanie, że ojcem dziecka jest:

* mąż jego matki, oraz

* mężczyzna, który obcował z nią płciowo w czasie ściśle określonym ustawą - ale to domniemanie można łatwo obalić, gdy okaże się, że matka w tym samym czasie obcowała płciowo i z innym mężczyzną.

2. Ojciec uznaje dziecko przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Zadaniem matki jest potwierdzić jego słowa w ciągu trzech miesięcy.

3. O ustalenie ojcostwa może starać się dziecko, jego matka, a także domniemany ojciec.
W opisanym przypadku 4-letniego chłopca osobą właściwą do wystąpienia przed sądem będzie jego matka, bo dziecko jest małoletnie.

ZAPAMIĘTAJ
O ustalenie ojcostwa można wystąpić aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości.

4. Powództwo o ustalenie ojcostwa może być wytoczone tylko przeciwko jednemu mężczyźnie - domniemanemu ojcu. Ustalenie jego adresu jest czasami niemożliwe. Wtedy powołuje się kuratora, którego zadaniem jest reprezentowanie mężczyzny.

WAŻNE
Bez ustalenia ojcostwa dochodzenie alimentów od wyznaczonego mężczyzny nie jest możliwe.

5. Można jednocześnie dochodzić alimentów i rozpocząć sprawę o ustalenie ojcostwa.

Jestem dorosły. Rozpocząłem studia, które są płatne. Sytuacja finansowa matki nie pozwala na ich kontynuowanie. Trudno jest znaleźć pracę, a trudno też połączyć zajęcia dorywcze z nauką. Zależy mi bardzo na kształceniu, a wiem, że ojciec jest dobrze sytuo

Tak. Próg 18 lat nie oznacza, że dziecko nie będzie już dostawać alimentów. Jeżeli kwestia dobrych zarobków i dostatniego życia ojca nie podlega wątpliwości i może być w łatwy sposób udowodniona, można swobodnie starać się o alimenty. Tutaj należy pamiętać, że są one dostosowane zawsze z jednej strony do potrzeb dziecka (w tym przypadku uzasadnionych, takich jak chęć kształcenia i zdobycia tytułu zawodowego), z drugiej zaś do możliwości majątkowych i zarobkowych rodzica. Czyli ważne jest, żeby dziecko starające się o alimenty po 18. roku życia, kontynuowało edukację.
Rodzice mają obowiązek, w miarę swoich możliwości finansowych, zapewnić dziecku możliwość zdobycia wykształcenia.

UWAGA
Prawo daje rodzicom możliwość uchylania się od alimentów w stosunku do pełnoletniego dziecka.

Żeby się uchylić od tego obowiązku, muszą wykazać dwie zaistniałe sytuacje:

* alimenty muszą pociągać za sobą nadmierny uszczerbek finansowy;

* dziecko nie stara się w żaden sposób zapewnić sobie możliwości utrzymania się (studia są pewnego rodzaju zapewnieniem takiej możliwości - w przypadku, gdy nie są zaniedbywane, a dziecko kończy je w określonym czasie).

Pozew o alimenty osoba dorosła (pełnoletnie dziecko) może złożyć samodzielnie - wraz z uzasadnieniem swoich potrzeb finansowych i wykazaniem, w miarę możliwości, sytuacji finansowej pozwanego rodzica. Wszelkie niezaspokojone potrzeby sprzed czasu wniesienia powództwa o alimenty przez pełnoletnie dziecko są rozpatrywane przez sąd indywidualnie. Sędzia może na poczet zaległych alimentów zasądzić określoną sumę pieniężną - płatną jednorazowo albo w ratach.

ZAPAMIĘTAJ

1. Pozew o alimenty wnosi się do sądu rejonowego.

2. Taki pozew jest bezpłatny.

3. Mąż matki może zaprzeczyć swojemu ojcostwu w przeciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę. Ale jedynie do osiągnięcia przez nie pełnoletności.

4. Matka może zaprzeczyć ojcostwu męża w ciągu sześciu miesięcy od porodu.

5. Dziecko także może zaprzeczyć ojcostwu męża matki - ale dopiero po osiągnięciu przez siebie pełnoletności. Ma czas na to przez trzy lata - od skończenia 18. roku życia.

6. Potomek ma prawo do alimentów także po ukończeniu 18 lat. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby kontynuował naukę. Jej czas nie może być nadmiernie przedłużony z winy dziecka. Winę taką łatwo udowodnić, na przykład poprzez wykazanie braku zaangażowania w zajęcia, opuszczanie zajęć, permanentne niezdawanie obowiązkowych egzaminów itp.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie