MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda praca w lubuskich zakładach IKEA w czasie epidemii koronawirusa? Pracownicy skarżą się na brak środków ochronnych

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
IKEA zapewnia, że dba o bezpieczeństwo swoich pracowników
IKEA zapewnia, że dba o bezpieczeństwo swoich pracowników Materiały prasowe IKEA
W fabrykach należących do IKEA w Zbąszynku, Babimoście oraz Zbąszyniu w czasie epidemii koronawirusa wciąż pracuje wiele osób. Do redakcji „GL” dotarły sygnały od pracowników tych zakładów, którzy skarżyli się na niewystarczające środki bezpieczeństwa. Jak do sprawy odnosi się firma?

Pracownicy IKEA obawiają się koronawirusa

Fabryki IKEA znajdujące się w Zbąszynku, Babimoście oraz Zbąszyniu tworzą jeden z największych na świecie kompleksów wytwarzających meble. Na jednej zmianie w halach produkcyjnych potrafi tam pracować po kilkaset osób jednocześnie. W sytuacji zagrożenia koronawirusem budzi to zrozumiałe obawy ze strony pracowników, którzy chcieliby uniknąć zakażenia.

- Pomimo trwającej epidemii nie wykonuje się żadnych dodatkowych badań przy wejściu na teren zakładów, nikt nie sprawdza pracownikom temperatury, jak ma to podobno mieć miejsce w innych fabrykach. Wciąż swobodnie są wpuszczane do nas osoby z firm zewnętrznych, które również nie są sprawdzane – martwili się pracownicy. I jednocześnie informowali, że dostęp do środków ochronnych również jest ograniczony.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koronawirus w Lubuskiem. Czy zakłady IKEA w Babimoście i Zbąszynku będą pracować?

- Udostępniono zdecydowanie za mało środków czystości, czy też płynów do dezynfekcji. Przy wejściu na zakład stoi jeden mały pojemnik, bez oznaczeń, nawet nie wiadomo po co jest – twierdzą osoby, które skontaktowały się z redakcją. Zatrudnieni negatywnie również odbierają zachowanie dyrekcji, która rzekomo nawet nie odwiedza ich na hali, nie sprawdza jak wygląda ich sytuacja oraz praca w w warunkach zagrożenia epidemią koronawirusa. – Wypowiedzi i deklaracje w mediach to jedno, a rzeczywistość wygląda inaczej – przekonują pracownicy.

IKEA zapewnia, że dba o bezpieczeństwo swoich pracowników
IKEA zapewnia, że dba o bezpieczeństwo swoich pracowników Mastrminda / Pixabay

IKEA wzmocniła środki bezpieczeństwa w związku epidemią

Jak do sprawy odnosi się IKEA? - Swoje działania na bieżąco dostosowujemy do wytycznych rządowych - mówi Hanna Kramska, menadżer w lubuskim oddziale IKEA. - Środki myjące i dezynfekujące są dostępne dla wszystkich pracowników. Środki dezynfekujące znajdujące się na terenie fabryk są opisane, również w zakresie, jak należy ich używać . Wizyty firm zewnętrznych zostały ograniczone do minimum. Na teren fabryki wypuszczane są tylko te osoby, których obecność jest konieczna do zabezpieczenia firmy i niezbędnych działań związanych z prowadzoną działalnością. Nadal ściśle monitorujemy sytuację i na bieżąco reagujemy na nowe informacje i wytyczne, wprowadzane przez władze krajowe, instytucje oraz Grupę Inter IKEA.

Po tym jak zamknięto większość sklepów i na rynku zmniejszyło się zapotrzebowanie na nowe meble czy wyposażenie wnętrz podjęto również decyzję o tymczasowym, znacznym ograniczeniu produkcji w IKEA Industry Zbąszynek od 30 marca do co najmniej 10 kwietnia.

- Rozumiemy obawy naszych pracowników w tej wyjątkowej sytuacji – przekonuje Kramska. - Na bieżąco informujemy współpracowników o podejmowanych decyzjach i wdrażanych działaniach, jesteśmy także otwarci na wszelkie sugestie. Zdrowie i dobre samopoczucie naszych współpracowników i partnerów biznesowych jest dla nas najwyższym priorytetem i będziemy kontynuować dalsze działania zapobiegawcze i ochronne.

IKEA zapewnia, że dba o bezpieczeństwo swoich pracowników
IKEA zapewnia, że dba o bezpieczeństwo swoich pracowników Transportphoto / Pixabay

Pomoc IKEA w walce z epidemią koronawirusa

W ostatnich dniach IKEA zapowiedziała, że przekaże dla Polski milion euro, aby wspomóc system ochrony zdrowia oraz zapewnić środki niezbędne do życia społecznościom i konsumentom dotkniętym koronawirusem.

Ponadto, we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych firma wsparła także pracowników obiektów infrastruktury krytycznej. W ramach darowizny przekazano ponad 2 tysiące produktów takich, jak łóżka oraz pościel do tymczasowych miejsc noclegu dla pracowników elektrowni, elektrociepłowni i rafinerii. Tak aby państwo mogło sprawnie funkcjonować w czasie kryzysu.

IKEA przyłączyła się też do ogólnopolskiej oddolnej inicjatywy @WzywamyPosiłki, w ramach której od 24 marca br. dostarczała nawet 1000 posiłków dziennie do szpitali, do pogotowia ratunkowego, laboratoriów oraz inspekcji sanitarnych. Jak twierdzą przedstawiciele firmy jest to forma zarówno wsparcia i podziękowania dla tych, którzy stoją na straży naszego bezpieczeństwa i zapewniają ochronę przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Wideo: Zbiórka Caritas w czasach koronawirusach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska