Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyrobić paszport dla siebie i dzieci

Irena Boguszewska
Zanim wybierzecie się na zagraniczny urlop, wcześniej sprawdźcie, jak długo macie jeszcze ważne paszporty. Są kraje, w których ten dokument musi być aktualny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wjazdu albo wyjazdu. Aby uniknąć kłopotów, lepiej odnowić paszport, który utraci ważność za niewiele ponad pół roku.
Zanim wybierzecie się na zagraniczny urlop, wcześniej sprawdźcie, jak długo macie jeszcze ważne paszporty. Są kraje, w których ten dokument musi być aktualny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wjazdu albo wyjazdu. Aby uniknąć kłopotów, lepiej odnowić paszport, który utraci ważność za niewiele ponad pół roku. Fotolia
Jeśli mamy zamiar udać się na wakacje za granicę, warto już teraz sprawdzić, czy mamy ważny paszport. Wyjaśniamy, jak go wyrobimy po zmianie przepisów, która nastąpiła w tym roku.

Pamiętajmy, że dowód osobisty uprawnia nas jedynie do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych, które uznały ten dokument za wystarczający. Wyczerpującą i wiarygodną listę takich krajów znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych msz.gov.pl (zakładka "Polak za granicą). Wybierając się na wakacje do państw innych niż przykładowo Włochy, Bułgaria, Grecja czy Hiszpania, musisz zabrać ze sobą paszport.

UWAGA
Od 17 stycznia tego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące paszportów, również tymczasowych.

TAK JEST TERAZ

1. Paszport wydaje:

* w Polsce - wojewoda, do którego wpłynął wniosek;

* za granicą - konsul.

2. Oznacza to, że możemy występować o ten dokument (również tymczasowy) do dowolnego biura paszportowego, które go wydaje - niezależnie od miejsca naszego zamieszkania.

3. Zmieniły też przepisy dotyczące unieważnienia paszportów. Obecnie robi to wojewoda właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały lub czasowy posiadacza dokumentu. W razie braku takiego adresu bierze się pod uwagę ostatnie zameldowanie na pobyt stały lub czasowy. Za granicą paszport unieważnia konsul.

ZAPAMIĘTAJ
Od decyzji w sprawach odmowy wydania paszportu, jak również jego unieważnienia, przysługuje odwołanie do ministra spraw wewnętrznych.
CECHY BIOMETRYCZNE

Warto wiedzieć, że paszporty wydawane po 29 czerwca 2009 roku zawierają dane biometryczne w postaci wizerunku twarzy oraz odcisków palców. Oznacza to, że obecnie każdy, kto składa wniosek o wydanie dokumentu, musi złożyć swoje odciski. Polega to na przyłożeniu palców do specjalnego urządzenia elektronicznego (czytnika). Odciski są zakodowane w warstwie elektronicznej paszportu jako element identyfikacji. Nie są odwzorowane graficznie, czyli nie są widoczne w dokumencie. Nie gromadzi się ich w ewidencji paszportowej.

POTRZEBNE DOKUMENTY

Starając się o paszport na terenie kraju, należy złożyć w biurze paszportowym:

* wypełniony wniosek o jego wydanie;

* jedną kolorową fotografię - spełniającą wymogi biometrii (profesjonalny fotograf wie, jak zrobić takie zdjęcie);

* dowód uiszczenia opłaty paszportowej lub przedstawiony do wglądu dokument potwierdzający nasze uprawnienie do skorzystania z ulgi czy też zwolnienia z kosztów;

* odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia - gdy o paszport ubiegają się za granicą osoby, które nie posiadają numeru PESEL;

* odpis skrócony lub zupełny aktu małżeństwa - gdy ubiegają się o dokument osoby, które zmieniły nazwisko, bo zawarły małżeństwo za granicą.

UWAGA
Składając wniosek, trzeba okazać do wglądu ważny paszport. Jeśli go nie posiadamy - dowód osobisty. Oczywiście, o ile mamy obowiązek go mieć.

SKŁADAMY WNIOSEK

Generalnie robimy to osobiście. Ale od tej zasady są wyjątki! I tak wniosek o wydanie paszportu:

* małoletniemu - składają rodzice, ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców/opiekunów mający pisemną zgodą drugiego. Koniecznie poświadczoną za zgodność podpisu przez organ paszportowy lub notariusza;

* osobie ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską - rodzice, a niepozostającej - opiekun ustanowiony przez sąd.

ODBIÓR DOKUMENTU

Paszport odbieramy osobiście w urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek. Za pomocą czytnika elektronicznego zostaną sprawdzone nasze dane zawarte w mikroprocesorze, czy są zgodne ze stanem faktycznym.

ZAPAMIĘTAJ
Idąc po nowy paszport, zabierz ze sobą stary. Bo urzędnik musi go anulować.

GDY JESTEŚ RODZICEM

1. Pamiętaj, że maluch wyjeżdżający za granicę musi posiadać swój własny, indywidualny dokument.

2. Jak już tłumaczyliśmy - na wydanie paszportu małoletniemu wymagana jest zgoda obojga rodziców, złożona przed organem paszportowym lub notariuszem. Ta zasada nie dotyczy jednak sytuacji, gdy orzeczeniem sądu jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub została mu ona ograniczona.

3. Gdy rodzice nie mogą się porozumieć albo jeden z nich nie zgadza się na wydanie paszportu, zgodę zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego.

4. Za granicą paszport można wydać małoletniemu za zgodą jednego rodzica wyłącznie z ważnych powodów. Musi przemawiać za tym dobro dziecka. Ta zasada obowiązuje szczególnie wówczas, jeżeli uzyskanie zgody drugiego rodzica jest niemożliwe lub znacznie utrudnione.

NA JAK DŁUGO

1. Paszport jest ważny:

* 10 lat od daty wydania osobie powyżej 13. roku życia;

* 5 lat - dla dzieci do 13. roku życia.

2. Z kolei paszport tymczasowy jest ważny nie dłużej niż przez rok.

3. Warto zapamiętać, że nawet jeśli nasz paszport straci ważność, to na jego podstawie mamy prawo powrotu do kraju.

UWAGA
Wszystkie paszporty wydane przed 29 czerwca 2009 roku - bez względu na ich rodzaj - zachowują ważność do terminów w nich określonych. Oznacza to, że przykładowo dokument wydany osobie pełnoletniej w 2007 roku ważny jest do 2017 roku.

WYMIANA

Czasami zdarza się tak, że trzeba wymienić paszport, który jest ważny. Dzieje się tak na przykład w przypadku zmiany lub konieczności sprostowania imienia, nazwiska, daty czy miejsca urodzenia, płci albo numeru PESEL. W takiej sytuacji musimy niezwłocznie wystąpić o wymianę dokumentu. Niezwłocznie, czyli nie później niż w terminie 30 dni od doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej, prawomocnego orzeczenia sądu albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę. Pilnujmy tego terminu, bo po upływie 60 dni od wystąpienia jednej z tych okoliczności paszport traci ważność. W przypadku osób przebywających za granicą - po upływie czterech miesięcy.

ILE KOSZTUJE

1. Za wydanie paszportu zapłacimy 140 złotych.

2. Połowę tej kwoty (70 złotych) zapłacą:

* emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne oraz pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu współmałżonkowie;

* osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub zakładach opiekuńczych;

* korzystający z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych;

* kombatanci oraz inne osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;

* uczniowie od 13. roku życia oraz studenci.

3. Wydanie paszportu osobie małoletniej do 13. roku życia będzie nas kosztowało 30 złotych.

4. Częściowo obniżoną opłatę wnosi się w przypadku zmiany:

* nazwiska, imienia lub innych danych wpisywanych do paszportu;

* wyglądu - w stopniu, który może utrudnić ustalenie tożsamości; oraz

* braku w posiadanym ważnym paszporcie miejsca na wizy i stemple przekroczenia granicy.

W powyższych przypadkach opłata ustalana jest w oparciu o okres pozostający do upływu terminu ważności paszportu.

5. Opłatę podniesioną o 200 procent ceny płacą ci, którzy z własnej winy utracili lub zniszczyli dokument.

6. Za wydanie paszportu tymczasowego zapłacimy 30 zł.

KTO NIE PŁACI

Z opłaty paszportowej zwolnione są osoby:

* które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat;

* przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych - jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji;

* które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej; oraz

* żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa (zwolnienie nie dotyczy zawodowych wojskowych).

CZAS OCZEKIWANIA

Termin odbioru paszportu określa zawsze organ wydający ten dokument w momencie przyjmowania wniosku. Należy się liczyć jednak z tym, że czas oczekiwania może wynieść 30 dni.
PASZPORT TYMCZASOWY

1. Wydawany jest:

* obywatelom polskim przebywającym za granicą - na czas oczekiwania przez nich na doręczenie paszportu sporządzonego w kraju;

* obywatelom polskim przebywającym czasowo w Polsce i za granicą - na powrót do miejsca stałego pobytu oraz w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z chorobą, pogrzebem członka rodziny oraz prowadzoną działalnością zawodową.

2. Ważny przez okres w nim wskazany - ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

3. Paszport tymczasowy nie zawiera biometrii.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska