Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaoszczędzić tysiące złotych na rachunkach za prąd

kb
W komputerach warto aktywować funkcję oszczędzania energii. Zamiast wygaszacza ekranu, ustaw automatyczne wyłączanie monitora oraz jasne tło pulpitu. Jest bardziej energooszczędne niż ciemne!
W komputerach warto aktywować funkcję oszczędzania energii. Zamiast wygaszacza ekranu, ustaw automatyczne wyłączanie monitora oraz jasne tło pulpitu. Jest bardziej energooszczędne niż ciemne! DiGiTouch
Nieszczelne okna, zapowietrzony kaloryfer czy stale włączony laptop mogą Cię narazić na stratę ponad tysiąca złotych w skali roku! Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak skutecznie oszczędzać energię i pieniądze.

Nie będziemy Cię namawiać na ograniczenia w oglądania telewizji, używaniu czajnika elektrycznego czy korzystaniu z górnego oświetlenia. Bo oszczędzanie energii nie musi opierać się na wyrzeczeniach! - Polega na zmniejszeniu jej zużycia przy zachowaniu takich samych rezultatów - wyjaśnia Renata Stępień, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
Przyjrzyjmy się, jak bezboleśnie i niekłopotliwie zadbać o wysokość rachunków.

KALORYFERY

Najwięcej strat w domowym budżecie wywołuje właśnie niewłaściwe ogrzewanie pomieszczeń. Bo aż 75 procent użytkowanej przez nas energii jest wykorzystywane na ogrzanie domu lub mieszkania.

1. Jeśli chcesz zwiększyć wydajność kaloryferów, zadbaj, żeby nie były zapowietrzone.

2. Nie zasłaniaj ich grubymi kotarami ani nie zastawiaj meblami.

3. Rozłóż za grzejnikami folię odbijającą promieniowanie cieplne.
- Zwiększa wydajność ogrzewania o 5 procent - zachęca ekspertka.

4. Skuteczne jest również zamontowanie zaworów termostatycznych na grzejnikach. Termostaty pozwalają na utrzymanie we wszystkich pomieszczeniach optymalnej temperatury.

UWAGA
Nie ma jednej temperatury idealnej dla każdego pomieszczenia.

5. I tak:

* w łazience powinno być 22-24 st. C.;

* w pokoju dziecięcym: 22 st. C;

* w salonie 20 st. C.;

* w sypialni wystarczy 16-17 st. C.

ZAPAMIĘTAJ
Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, przykręć grzejnik. Obniżenie temperatury o 10 st. C. zmniejsza koszty ogrzewania domu aż o 5 procent.

OKNA

Przez nieszczelne tracimy od 18 do 30 procent ciepła, dlatego koniecznie trzeba zwrócić na nie uwagę.

1. Gdy są nieszczelne, dobrym rozwiązaniem będą samoprzylepne uszczelki. Pozwalają zaoszczędzić nawet 10 procent kosztów ogrzewania.

UWAGA
Pamiętaj jednak, aby zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia. Jest niezbędna do usuwania wilgoci powstającej w wyniku gotowania, prania i oddychania osób przebywających w domu.

2. Kiedy wietrzysz pokój, nie pozostawiaj uchylonego okna na kilka godzin. Otwórz je szeroko na kilka minut, zakręcając w tym czasie grzejniki. Dzięki takiemu postępowaniu dokładnie wietrzysz pomieszczenie, a jednocześnie nie zużywasz energii cieplnej.

OŚWIETLENIE

To duży koszt w ogólnym zużyciu energii elektrycznej. Co ciekawe, również w tym przypadku za wysokie rachunki może odpowiadać… umeblowanie pomieszczeń.

1. Dlatego staraj się ustawić meble tak, żeby miejsce przeznaczone do pracy znalazło się blisko okna. W ten sposób dłużej korzystasz z naturalnego światła.

2. W większych pokojach warto umieścić kilka źródeł światła, aby poszczególne części pomieszczenia mogły być oświetlone niezależnie od siebie.

UWAGA
Przy sprzątaniu nie omijaj lamp i żyrandoli. Na nich też osiada kurz, przez który natężenie światła może się zmniejszyć nawet o 20-50 procent!

3. Nie zapominaj również o energooszczędnych źródłach światła:

* żarówki halogenowe zużywają o 30 procent mniej energii i mają nawet cztery razy większą trwałość niż tradycyjne;

* świetlówki kompaktowe zużywają pięciokrotnie mniej energii;

* diody LED są odporne na wstrząsy i doskonale sprawdzają się jako energooszczędne oświetlenie zewnętrzne.

CZERWONA LAMPKA

Czy wiesz, że sprzęt pozostawiony w trybie czuwania pobiera prąd, z którego nie korzystasz? Ta zasada dotyczy wszystkich urządzeń z czerwoną lampką: od telewizora, przez sprzęt audio, dvd, po laptopa.

WAŻNE
Ich tryb czuwania kosztuje nas kilkaset złotych w skali roku.

Podobnie jest z ładowarką i zasilaczem do laptopa. Pozostawione w gniazdku i tak pobierają energię, nawet jeśli urządzenia nie są do nich podłączone.

ZAPAMIĘTAJ
Jeśli wahasz się, czy kupić komputer stacjonarny, czy laptop, wybierz tę drugą opcję. Przenośne urządzenie jest bardziej efektywne energetycznie.

W KUCHNI

To miejsce, w którym zwykle znajduje się najwięcej urządzeń elektrycznych. Niestety, niekoniecznie energooszczędnych. Dlatego zrób własne kuchenne rewolucje.

Lodówka: przestaw ją jak najdalej od grzejników i innych źródeł ciepła, musi stać w miejscu suchym i dobrze wentylowanym.

WAŻNE
Warto też zadbać o to, by na ściankach nie tworzyła się warstwa szronu i lodu. Pięciomilimetrowa warstwa może zwiększyć zużycie prądu nawet o 20 procent. Najlepszym rozwiązaniem są lodówki z automatyczną funkcją rozmrażania.

Zmywarka: to prawda, pozwala oszczędzać wodę i energię, ale pod warunkiem, że używamy jej dopiero wtedy, gdy jest załadowana do pełna.

Kuchenka mikrofalowa: energooszczędna mikrofalówka to taka, która posiada moc co najmniej 600 W i cztery stopnie wydajności.

DOBRA RADA
Podgrzewane potrawy powinny być ułożone jak najbardziej płasko, aby zwiększyć powierzchnię działania fal elektromagnetycznych.

Ekspres do kawy: warto zainwestować w model posiadający regulator odcinający dopływ prądu po dwóch godzinach. Innym rozwiązaniem jest zakup urządzenia z termosem utrzymującym odpowiednią temperaturę napoju przed długi czas.

Czajnik elektryczny: bardziej wydajny jest ten z płytą grzewczą zamiast grzałki.

ZAPAMIĘTAJ
Zawsze gotujmy tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujemy. Regularnie usuwajmy kamień.

TEGO NIE LUBIĄ URZĄDZENIA

Nie chcesz wydawać majątku na zakup urządzeń gospodarstwa domowego albo na ich naprawę? Są sposoby, by służyły jak najdłużej! Przeczytaj, czego nie "lubią" lodówka, pralka i odkurzacz.

* Lodówka - dlatego powinna stać jak najdalej od kuchenki i piekarnika, bo w ich sąsiedztwie musi pracować na większych obrotach, by utrzymać niską temperaturę, a dodatkowo zużywa więcej prądu. Dlatego chroń ją przed bezpośrednimi źródłami ciepła i miejscem nasłonecznionym. Nie wstawiaj do środka gorących potraw, które nie tylko powodują podnoszenie temperatury we wnętrzu i osadzanie się szronu, ale mogą też prowadzić do uszkodzenia agregatu. Z tego samego powodu ogranicz do niezbędnego minimum zaglądanie do wnętrza lodówki i nie pozostawiaj otwartych drzwi. I nie przechowuj jednocześnie zbyt dużych ilości jedzenia, bo może to prowadzić do zaburzenia cyrkulacji powietrza, a tym samym niewłaściwego chłodzenia.

* Pralka - jeśli podskakuje podczas wirowania, przesuwa się po podłodze i hałasuje, może to oznaczać, że została nieprawidłowo wypoziomowana. Wyreguluj nóżki, by stała stabilnie.
Zwracaj też uwagę na dopuszczalną wagę wsadu. Błędem jest wkładanie do bębna tyle rzeczy, ile tylko się zmieści lub upychanie ich na siłę. Powinny być ułożone luźno, a od góry pozostaw choć niewielką przestrzeń. Unikaj też prania składającego się wyłącznie z materiałów, które wchłaniają dużo wody i stają się przez to zbyt ciężkie, na przykład ręczników. Przeładowywanie pralki wpływa nie tylko na gorsze efekty prania, ale także może być przyczyną awarii urządzenia! A przynajmniej raz w miesiącu wyczyść filtr odpływowy, który wyłapuje drobne zanieczyszczenia.

* Odkurzacz - na bieżąco wymieniaj worek. Gdy jest przepełniony, praca urządzenia może mieć poważne konsekwencje dla Twojej kieszeni. Bo powoduje nie tylko spadek efektywności odkurzania, ale także nadmierne obciążenie i przegrzanie silnika.
Nie zapominaj również o sprawdzaniu stanu filtrów i ich regularnej wymianie. Jeśli w odkurzaczu znajduje się dający się myć filtr HEPA, umyj go pod bieżącą wodą. Ważne jednak, by założyć filtr dopiero po całkowitym wyschnięciu, gdyż wilgoć może uszkodzić silnik.
Osoby remontujące mieszkanie powinny wiedzieć, że za pomocą zwykłego odkurzacza nie wolno zbierać pyłów budowlanych. Do tego przystosowane są jedynie specjalistyczne urządzenia!

ZAPAMIĘTAJ
Aby urządzenia AGD długo Ci służyły, wsłuchaj się w ich pracę. Nie lekceważ sygnałów, jakie wysyłają. Kiedy nagle zaczną pracować głośniej, koniecznie sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

(oprac. kb)

W komputerach warto aktywować funkcję oszczędzania energii. Zamiast wygaszacza ekranu, ustaw automatyczne wyłączanie monitora oraz jasne tło pulpitu. Jest bardziej energooszczędne niż ciemne!
Fot. DiGiTouch

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska