Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zatrzymać ciepło?

(ika)
Najprostszą metodą na obniżenie kosztów ogrzewania i zatrzymanie ciepła w budynku jest zaizolowanie i uszczelnienie go. Jednak dążenie do maksymalnego uszczelnienia budynku powoduje znaczące obniżenie jakości powietrza wewnątrz.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Jej działanie polega na wywiewaniu powietrza przez kominy wentylacyjne przy jednoczesnym zasysaniu świeżego powietrza przez nieszczelności okien czy specjalne otwory nawiewne w ścianach zewnętrznych budynku.

Jest to jednak system powodujący straty energii. Ogrzane powietrze z wnętrza budynku ucieka po prostu kominami w górę.

Świeże powietrze nawiewane jest do wewnątrz bez możliwości zmiany jego temperatury, co staje się bardzo uciążliwe podczas silnych mrozów.

Mechanicznie z odzyskiem ciepła…

Najbardziej energooszczędnym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie instalacji wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem.

System nawiewno-wywiewny nie wymaga stosowania ani kominów wentylacyjnych ani nawiewników okiennych czy ściennych.

Świeże powietrze nawiewane jest za pomocą systemu kanałów do pomieszczeń typu salon, jadalnia czy sypialnie, taka sama ilość powietrza zużytego usuwana jest w tym samym czasie kanałami wywiewnymi z kuchni, ubikacji i łazienek.

Sercem systemu jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna wyposażona w dwa wentylatory i wymiennik ciepła zapewniający przekazanie energii z powietrza usuwanego z budynku do powietrza nawiewanego.

Cały proces odbywa się w trybie ciągłym, powietrze usuwane nie miesza się z powietrzem nawiewanym, w kanalikach wymiennika następuje wyłącznie przekazanie ciepła. Wedługbadań przeprowadzonych w Niemczech zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem przeciwprądowym wysokiej klasy o sprawności powyżej 90 proc. zapewnia obniżenie zapotrzebowania na energię budynku średnio o 51 proc.!

Oznacza to zmniejszenie realnych kosztów ogrzewania domu o połowę.

Ile to kosztuje?

Wbrew powszechnie panującym opiniom system wentylacyjny oparty na rekuperatorze nie jest droższy niż wykonanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej: koszty inwestycyjne są porównywalne, oczywiście pod warunkiem podjęcia decyzji o wyposażeniu domu w rekuperator na etapie projektowania.

Rezygnacja z kominów wentylacyjnych, kominków dachowych, zmniejszenie systemu CO niemal o połowę oraz zastosowanie tańszych okien bez mikrowentylacji w większości wypadków pokryje koszty systemu wentylacji. Koszt inwestycyjny dla budynku ok. 150 mkw. oscyluje w granicach pomiędzy 17 a 30 tys. zł.

Należy uważać na firmy oferujące systemy wykonywane na materiałach nie zapewniających odpowiedniej trwałości instalacji i wymagających całkowitej wymiany już po 4-5 latach użytkowania budynku.

Decydując się na zdrowy mikroklimat i obniżenie kosztów ogrzewania warto więc wybrać rozwiązanie sprawdzone, oferowane przez znaną firmę zapewniającą odpowiednią gwarancję i serwis a także wykonującą instalacje z przewodów sztywnych, posiadających kilkudziesięcioletnią trwałość.

Dobrze zaprojektowany i wykonany system wentylacji z rekuperatorem zapewni przede wszystkim doskonały mikroklimat w budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska