Jacek Kmiecik
Finał Mutua Madrid Open wygrał rosyjski tenisista Andriej Rublow
Finał Mutua Madrid Open wygrał rosyjski tenisista Andriej Rublow EPA/PAP
Ósma rakieta świata, rosyjski tenisista Andrej Rublow pokonał zajmującego 35. miejsce w światowym rankingu Kanadyjczyk Felixa Auger-Aliassime'a 4:6, 7:5, 7:5 w finale Mutua Madrid Open i po raz drugi w karierze został mistrzem turnieju kategorii Masters ATP 1000. W 2023 roku zwyciężył także w turnieju na glinie w Monte Carlo. Był to też jego 15 tytuł ATP.

Finał Mutua Madrid Open 2024 Andrej Rublow kontra Felix Auger-Aliassime trwał 2 godziny 49 minut. Rosjanin miał 7 asów, popełnił 5 podwójnych błędów i wykorzystał 3 break pointy z 11. Kanadyjczyk odnotował 14 asów, popełnił 5 podwójnych błędów i wykonał 2 przełamania z 4.

Tytuł w Madrycie najważniejszy w kareirze Rublowa

– Brak mi słów. Gdybyście tylko wiedzieli, przez co przeszedłem przez ostatnie dziewięć dni. Nawet nie przypuszczałem, że uda mi się wygrać ten turniej. Miałem pewne problemy z kondycją fizyczną, ale jestem wdzięczny lekarzom, którzy zrobili wszystko, abym mógł grać przyzwoicie w tenisa. Ten tytuł jest obecnie tym, z którego jestem najbardziej dumny w mojej karierze

– powiedział Rublow w wywiadzie na korcie.

Triumfator ATP 1000 w Madrycie Rosjanin Andriej Rublow
Triumfator ATP 1000 w Madrycie Rosjanin Andriej Rublow EPA/PAP

26-letni Rublow został jedynym tenisistą ATP, który wygrał Masters w Madrycie w grze pojedynczej i podwójnej. W zeszłym roku w parze z rodaczkiem Karenem Chaczanoem zwyciężył w deblu Mutua Madrid Open.

Rublow godnym zwycięzcą turnieju w Madrycie

– Andriej zasłużył na zwycięstwo w tym turnieju. Próbowałem, walczyłem do końca. Jesteś świetnym tenisistą i zasłużyłeś na zwycięstwo, brawo. Mam nadzieję, że jeszcze wiele razy zagram w tym turnieju – panuje tu świetna atmosfera

– oznajmił Auger-Aliassime po meczu.

Felix Auger-Aliassime i Andiej Rublow
Felix Auger-Aliassime i Andiej Rublow EPA/PAP

Rublow awansował na 6. miejsce, a Hurkacz nadal 9. na liście ATP

Dzięki zwycięstwu w turnieju w Madrycie Rublow awansował z 8 na 6. miejsce w rankingu ATP. Liderem pozostaje Serb Novak Djoković. Drugie miejsce zajmuje Włoch Jannik Sinner, a trzeci jest Hiszpan Carlos Alcaraz. Na dziewiątym miejscu niezmiennie w stosunku do poprzedniego tygodnia pozostaje polski tenisista Hubert Hurkacz.