Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak znaleźć dobrą nianię dla dziecka? Oto kilka cennych porad

OPRAC.:
Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Niania i jej przyszły podopieczny powinni poznać się najszybciej jak to możliwe.  To pozwoli do minimum obniżyć ryzyko niedopasowania
Niania i jej przyszły podopieczny powinni poznać się najszybciej jak to możliwe. To pozwoli do minimum obniżyć ryzyko niedopasowania fot. 123RF
Każdy, kto ma już dzieci wie, że dobra niania jest na wagę złota. To od niej zależy nie tylko bezpieczeństwo naszego maluszka, ale również jego prawidłowy rozwój. Dlatego wybór odpowiedniej opiekunki dla dziecka jest tak ważny. Jak ją znaleźć? Czym się kierować podczas rekrutacji i o co pytać w trakcie rozmowy?
  • Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z kluczowych elementów w procesie poszukiwania opiekunki
  • O co pytać kandydatkę na nianię dla naszego dziecka?
  • Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z nianią?
  • Gdzie szukać niani?

Jak przygotować się do wyboru niani?

Ponieważ poszukiwanie opiekunki może zająć nawet kilka miesięcy, nie należy tego zadania odkładać na ostatnią chwilę. Dobrze jest z wyprzedzeniem przygotować się do procesu rekrutacji ustalić, jakie są nasze oczekiwania oraz czy są one kompatybilne z potrzebami malucha.

- Priorytetem powinien być komfort dziecka. W okresie rozwoju potrzebuje ono czuć się swobodnie. Szukajmy więc niani, która go nie zawstydza. Najłatwiej zweryfikować to podczas bezpośredniego spotkania i rozmowy – radzi psycholog i terapeutka dzieci oraz młodzieży, ekspertka serwisu Niania.pl, Monika Perkowska.

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z kluczowych elementów w procesie poszukiwania opiekunki. Dlatego powinniśmy wykorzystać ten czas, by jak najlepiej poznać kandydatkę i zapytać o wszystko, co może nas niepokoić. Trzeba więc dobrze przygotować się do spotkania, ustalić istotne kryteria i wybrać na wizytę porę, podczas której dziecko jest aktywne.

- Niania i jej przyszły podopieczny powinni poznać się najszybciej jak to możliwe. To pozwoli do minimum obniżyć ryzyko niedopasowania – tłumaczy Monika Perkowska.

Spotkanie z kandydatką na nianię

W trakcie rozmowy ważne są nie tylko podstawowe pytania o dane osobowe i kwestie formalne, jak wiek, wykształcenie, stawka wynagrodzenia czy forma zatrudnienia i godzinowy wymiar pracy, ale także te, które zweryfikują doświadczenie (nie tylko jeśli chodzi o staż pracy) i umiejętności kandydatki na opiekunkę.

Kandydatkę na nianię dla naszego dziecka warto pytać o:

  • doświadczenie w opiece nad dziećmi w podobnym wieku do naszego,
  • zakres wykonywanych obowiązków,
  • co niania lubiła w swojej pracy,
  • jakie momenty uważa za najlepsze i najgorsze w dotychczasowej pracy z dziećmi,
  • dlaczego ostatnia współpraca została zakończona.

Dobrym sposobem na weryfikację przygotowania opiekunki jest prośba o wyjaśnienie, jak przebiega rozwój małego dziecka, jak jej zdaniem należy dbać o bezpieczeństwo i pielęgnację, na co powinno się zwrócić uwagę. Można też nakreślić przykładową sytuację, np. zakrztuszenie dziecka i sprawdzić, czy niania będzie wiedziała jak pomóc maluchowi.

Ważnym elementem są też referencje od byłych pracodawców i poświadczenia ukończonych kursów dodatkowych (np. kurs pierwszej pomocy). Poza tym dobrze wiedzieć, czy kandydatka ma dodatkowe zdolności – plastyczne, muzyczne i jakie zna zabawy. Warto też wyjaśnić kwestię nałogów i palenia w czasie pracy.

Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z nianią?

Przy wyborze niani warto kierować się także intuicją. Bardzo istotne są: reakcja dziecka oraz sposób postępowania niani podczas pierwszego kontaktu z maluchem.

- Kandydatka powinna chcieć nawiązać kontakt, ale przy tym nie narzucać się milusińskiemu, być zainteresowana tematami związanymi z potencjalnym podopiecznym (alergie, choroby, ulubione zabawy itp.). Zainteresowanie niani jedynie wysokością proponowanego wynagrodzenia może być niepokojące – zwraca uwagę Monika Perkowska.

Zwróćmy uwagę na wygląd

Dużo mówi też wygląd. Możemy wtedy ocenić, czy mamy do czynienia z osobą zadbaną, czy ma czysty strój, schludne dłonie. To pozwoli wstępnie ocenić, w jakim stopniu dba o higienę, co jest niezwykle ważne w opiece nad dzieckiem.

Inną kwestią jest sposób posługiwania się językiem polskim. Maluchy przejmują schematy językowe osób, z którymi spędzają dużo czasu. Dlatego ważne, by opiekunka prawidłowo posługiwała się polszczyzną.

Dziecko powinno mieć czas na poznanie opiekunki

Gdy już obie strony procesu rekrutacji otwarcie wyrażą swoje oczekiwania i ustalą formalne warunki współpracy, przychodzi czas na aklimatyzację. To bardzo ważny moment dla dziecka, ale też dla pozostałych członków rodziny i samej niani.

- Po podjęciu decyzji dziecko powinno mieć czas na poznanie opiekunki i oswojenie się z nową sytuacją. Podobnie rodzicie – obecność nowej osoby w domu i rozłąka z dzieckiem to zmiany również w ich życiu. By ułatwić proces aklimatyzacji, warto zorganizować kilka dni wolnych, spędzić je w domu z pociechą i nianią. Zmniejszy to stres u dziecka, uspokoi rodziców i pomoże im utwierdzić się w słuszności wyboru, a opiekunce ułatwi późniejszą pracę z maluchem – tłumaczy ekspertka Niania.pl.

Gdzie szukać niani?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: gdzie szukać odpowiedniej osoby do opieki nad dzieckiem, której bez obaw można powierzyć swoją pociechę?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem tzw. poczta pantoflowa. Może ktoś z naszej rodziny lub znajomych korzystał już z usług jakiejś niani, był z niej zadowolony i mógłby nam ja polecić.

- Jeśli jednak nie znamy nikogo takiego, alternatywą może być system poleceń przez internet, który umożliwia na przykład przeglądanie referencji od byłych pracodawców – zauważa psycholog Monika Perkowska, ekspertka platformy Niania.pl.

Na niektórych serwisach możemy znaleźć nie tylko same oferty, ale również znaleźć referencje od rodzin poprzednio korzystających z usług opiekunki oraz oferuje możliwość filtrowania profili między innymi przez wzgląd na wykształcenie, znajomość języków obcych czy dodatkowe talenty.

W ten sposób wybór profesjonalnej niani staje się łatwiejszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska