Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są tendencje przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi? Przedstawiamy wyniki ostatnich sondaży i zmiany w poparciu dla partii

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Już 15 października w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Na miesiąc przed nimi przedstawiamy, jak zmieniały się preferencje wyborcze, porównując wyniki sondaży największych pracowni w Polsce. Sprawdź, jakie tendencje notują poszczególne partie na ostatnim etapie kampanii wyborczej.
Sprawdź, jak przedstawiają się tendencje poszczególnych partii przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.
Sprawdź, jak przedstawiają się tendencje poszczególnych partii przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Fot. Adam Jankowski

Spis treści

Jak zmieniały się tendencje wyborcze w ostatnich sondażach?

W naszym zestawieniu zebraliśmy wyniki pięciu pracowni sondażowych z trzech ostatnich przeprowadzonych przez nie badań. Na jakie tendencje wskazują na ostatniej prostej kampanii wyborczej?

Więcej informacji na temat wyborów w naszym serwisie specjalnym: WYBORY 2023

Jak zmieniało się poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje poparcie wyborców. W sondażu, którego wyniki opublikowano 22 sierpnia, chęć oddania głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 34,5 proc. pytanych. W kolejnym sondażu Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 35,3 proc. poparcia, a w najnowszym badaniu przeprowadzonym przez United Surveys obecnie rządząca partia cieszy się 33,5-proc. poparciem.

Podobnie sytuacja przedstawia się w sondażach przeprowadzanych dla Rzeczpospolitej i Onetu przez IBRIS. 28 sierpnia Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w sondażu 33,4 proc. poparcia, na początku września chęć oddania głosu na Jarosława Kaczyńskiego wyraziło 33,1 proc respondentów, a w najnowszym przeprowadzonym przez IBRIS badaniu, którego wyniki opublikowano 11 września poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wyniosło 33,2 proc.

Wysokie poparcie Prawo i Sprawiedliwość regularnie uzyskuje natomiast w badaniach przeprowadzanych dla portalu wpolityce.pl przez pracownię Social Changes. W kolejnych sondażach (których wyniki opublikowane zostały 23 sierpnia, 30 sierpnia oraz 8 września) chęć zagłosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego wyraziło kolejno 39 proc., 40 proc., i 39 proc. respondentów.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości regularnie rośnie z kolei w badaniach przeprowadzanych przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskiwała tam kolejno 34,3 proc., 35,9 proc., oraz w najnowszym badaniu 37,6 proc poparcia.

Wzrost poparcia PiS zanotował również w badaniach przeprowadzonych przez pracownię Ipsos. Jeszcze przed wakacjami na partię Jarosława Kaczyńskiego chęć oddania swojego głosu wyrażało 33 proc. respondentów (zarówno w badaniach przeprowadzonych dla OKO.press jak i dla portalu DoRzeczy.pl). Ostatni przeprowadzony przez tę pracownię sondaż dla portalu OKO.press i radia TOK FM wykazał jednak, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, to Prawo i Sprawiedliwość cieszyłoby się poparciem wynoszącym 35 proc.

Jakie są tendencje przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi? Przedstawiamy wyniki ostatnich sondaży i zmiany w poparciu dla partii
Infografika: Polska Press

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Jaką tendencję pokazują sondaże dla Koalicji Obywatelskiej?

W sondażach przeprowadzonych przez United Surveys można zauważyć, że Koalicja Obywatelska odnotowuje spadek poparcia. W badaniu, którego wyniki opublikowano 22 sierpnia, frakcja, której liderem jest Donald Tusk, odnotowała poparcie wynoszące 31,2 proc. W kolejnych sondażach Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie wynoszące kolejno 27,5 proc. (wyniki opublikowane 4 września), oraz 28 proc. (wyniki z dnia 13 września).

Regularny spadek poparcia Koalicja Obywatelska odnotowuje również w sondażach przeprowadzonych przez pracownię IBRIS. Tutaj trzy kolejne wyniki największego ugrupowania opozycyjnego wyniosły 27,2 proc., 26,7 proc., oraz 26 proc.

W sondażach przeprowadzonych przez pracownię Social Changes Koalicja Obywatelska uzyskała wyniki wynoszące kolejno 29 proc.. 32 proc., oraz 30 proc. Podobna tendencja widoczna była w badaniach pracowni Estymator, gdzie największe ugrupowanie opozycyjne uzyskało kolejno 28,6 proc., 30,2 proc., oraz 29,1 proc.

Wyraźny spadek Koalicja Obywatelska odnotował z kolei w badaniach przeprowadzanych przez pracownię Ipsos. Przed wakacjami frakcja, któej liderem jest Donald Tusk, mogła cieszyć się poparciem wynoszącym 31 proc., i 28 proc. poparcia. Jak pokazują jednak ostatnie wyniki sondażu przeprowadzonego dla portalu OKO.press i radia TOK FM, Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 26 proc. poparcia.

Jakie są tendencje przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi? Przedstawiamy wyniki ostatnich sondaży i zmiany w poparciu dla partii
Infografika: Polska Press

Wzloty i upadki Konfederacji

Jak wynika z badań przeprowadzanych przez pracownię United Surveys Konfederacja może cieszyć się ze wzrostu poparcia na przestrzeni ostatnich tygodni. Trzy kolejne sondaże przeprowadzone przez tę pracownię dla Wirtualnej Polski wskazały na poparcie wynoszące kolejno 7,8 proc., 10,6 proc. i 11,2 proc. Zupełnie odwrotną tendencję Konfederacji pokazują jednak badania przeprowadzone przez pracownię IBRIS, gdzie ugrupowanie to regularnie notuje spadki. Wyniki, uzyskiwane przez partię, której jednym z liderów jest Sławomir Mentzen, wynosiły tam kolejno 12,4 proc., 11,4 proc. i 9,4 proc. poparcia.

W badaniach przeprowadzonych przez pracownię Social Changes Konfederacja uzyskała kolejno 13 proc., 12 proc., i 13. proc poparcia respondentów.

Regularny spadek poparcia wyborców odnotowano z kolei w badaniach prowadzonych przez pracownię Estymator, gdzie Konfederacja uzyskała kolejno 14,9 proc., 12,7 proc. i 11,2 proc. Również pracownia Ipsos wykazała, że coraz mniej respondentów chce głosować na drugą co do wielkości prawicową frakcję. W ostatnich badaniach przeprowadzonych przez Ipsos dla OKO.press i radia Tok FM Konfederacja uzyskała jedynie 8 proc. poparcia, kiedy w badaniach prowadzonych przez tę samą pracownię uzyskała kolejno po 12 proc. poparcia.

Jakie są tendencje przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi? Przedstawiamy wyniki ostatnich sondaży i zmiany w poparciu dla partii
Infografika: Polska Press

Walka o głosy między Lewicą a Trzecią Drogą

Dwa ostatnie miejsca w w większości sondaży wyborczych zajmują Trzecia Droga oraz Lewica, dla których każdy głos może być decydujący dla ich politycznych losów. Badania przeprowadzone przez pracownię United Surveys wskazują, że chęć oddania swojego głosu na koalicję Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza wyrażało kolejno 9 proc., 10,2 proc., i 9,2 proc. respondentów. W przypadku Lewicy poparcie wynosiło kolejno 7,1 proc., 9,4 proc. i 8,9 proc.

Obie frakcje ubiegające się o głosy wyborców notują z kolei delikatny wzrost poparcia w badaniach przeprowadzonych przez IBRIS. W przypadku Trzeciej Drogi było to poparcie wynoszące kolejno 10 proc., 10,1 proc., oraz 10,3 proc. Lewica zanotowała z kolei wzrost wynoszący kolejno 9,3 proc., 9,6 proc., oraz 10,1 proc.

Jakie są tendencje przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi? Przedstawiamy wyniki ostatnich sondaży i zmiany w poparciu dla partii
Infografika: Polska Press

W sondażach przygotowanych przez pracownię Social Changes obie frakcje wymieniały się miejscami. W badaniach opublikowanych 23 sierpnia Trzecia Droga cieszyła się poparciem wynoszącym 8 proc., a Lewica znajdowała się za nią z wynikiem wynoszącym 7 proc. poparcia. Tydzień później Lewica wyprzedziła Trzecią Drogę, która znalazła się pod progiem wyborczym dla koalicji. Frakcja Kosiniaka-Kamysza i Hołowni odnotowała wtedy poparcie wynoszące zaledwie 6 proc. Lewica z kolei mogła cieszyć się wzrostem do poziomu 8 proc. W kolejnym badaniu pracowni Social Changes Trzecia Droga odnotowała jednak wyraźny wzrost poparcia i mogła cieszyć się 10-proc. poparciem. Z kolei Lewica znowu utraciła wyborców, uzyskując wynik na poziomie 7 proc.

Badania przeprowadzone przez pracownię Estymator wskazują, że Trzecia Droga w trzech następujących po sobie badaniach uzyskała kolejno 10,8 proc., 10,4 proc., oraz 9,8 proc., co świadczy o regularnym spadku poparcia. Lewica z kolei uzyskała kolejno 9 proc., 8,7 proc., oraz 8,9 proc. poparcia respondentów. W przypadku badań przeprowadzonych przez Ipsos, Trzecia Droga zanotowała kolejno 7 proc., 9 proc., oraz 6 proc. poparcia. W przypadku Lewicy było to kolejno 8 proc., 10 proc., oraz 8 proc. poparcia.

Jakie są tendencje przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi? Przedstawiamy wyniki ostatnich sondaży i zmiany w poparciu dla partii
Infografika: Polska Press

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie są tendencje przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi? Przedstawiamy wyniki ostatnich sondaży i zmiany w poparciu dla partii - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska