Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie terminy obowiązują Cię w sądzie

Irena Boguszewska
Jeżeli chcemy ustalić dzień upływu terminu na wykonanie wyznaczonej przez sąd czynności, to nie liczymy dnia, w którym otrzymaliśmy pismo z sądu. Termin zaczyna biec od dnia następnego!
Jeżeli chcemy ustalić dzień upływu terminu na wykonanie wyznaczonej przez sąd czynności, to nie liczymy dnia, w którym otrzymaliśmy pismo z sądu. Termin zaczyna biec od dnia następnego! DiGiTouch
Jeżeli zostaniemy wezwani do sądu albo sami chcemy założyć sprawę, to musimy pamiętać, że w tej instytucji terminy to rzecz święta. Trzeba ich pilnować, by na przykład nie przegapić swojej szansy.

Jeżeli zostaniemy wezwani do sądu albo sami chcemy założyć sprawę, to musimy pamiętać, że w tej instytucji terminy to rzecz święta. Trzeba ich pilnować, by na przykład nie przegapić swojej szansy.

Nie ma żartów. W sądzie wniesienie apelacji, zażalenia czy sprzeciwu musi się odbyć w odpowiednim momencie. Ta zasada może dotyczy nawet dowodów, jakie chcielibyśmy przedstawić na poparcie swoich racji. Spóźnienie może nam narobić kłopotów albo nawet bezpowrotnie przekreślić nasze szanse.

ZAPAMIĘTAJ
W każdym piśmie, jakie otrzymamy z sądu jest oznaczony termin na wykonanie określonej czynności - wniesienie opłaty, uzupełnienie braków w złożonym wniosku, złożenie odpowiedzi na pozew i tak dalej. Tego terminu nie wolno przekroczyć.

ILE MASZ CZASU

1. Terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego. Obowiązują następujące zasady:

* termin oznaczony w dniach - kończy się z upływem ostatniego. Gdy jego początkiem jest pewne zdarzenie, to przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia, w którym ono nastąpiło. Oznacza to, że dnia, w którym otrzymaliśmy wezwanie z sądu nie wlicza się do obliczania terminu (biegnie od następnego);

* termin wyznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach - kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniu terminu. Przykładowo: termin tygodniowy do wniesienia zażalenia, które zostało doręczone w poniedziałek upływa w następny poniedziałek o godzinie 24.00. Dwumiesięczny termin do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku, który doręczono z uzasadnieniem 20 kwietnia 2013 roku upłynie 20 czerwca 2013 roku o godz. 24.00;

* jeśli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany za ustawowo wolny od pracy (niedziela i wolne święta), termin upływa dnia następnego;

UWAGA
Przy obliczaniu terminów sądowych sobota nie jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że liczona jest tak, jak każdy zwykły dzień.

* bieg terminu wyznaczonego przez sąd rozpoczyna się od ogłoszenia postanowienia lub zarządzenia. Gdy kodeks przewiduje doręczenie z urzędu - od doręczenia.

ZAPAMIĘTAJ
W prawie cywilnym nie ma czegoś takiego jak dni robocze. Liczenie terminu z uwzględnieniem dni roboczych prowadzi do tego, że mija on bezpowrotnie. Jedynie ostatni dzień terminu przypadający na niedzielę lub święto państwowe powoduje przesunięcie jego upływu na dzień następny.

2. Oddanie pisma procesowego w krajowej placówce pocztowej operatora publicznego - uwaga, jest nim wyłącznie Poczta Polska - jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Ta sama zasada dotyczy złożenia pisma przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej, w administracji zakładu karnego - przez osobę pozbawioną wolności, u kapitana - przez członka załogi polskiego statku morskiego.

WAŻNE
Należy zawsze odbierać korespondencję z sądu. Jeśli tego nie zrobimy, wcale nie zyskamy na czasie. Bo po dwukrotnym awizowaniu, pismo uważa się za doręczone adresatowi. Z upływem tygodnia od zostawienia przez listonosza drugiego awiza termin zaczyna biec - bez względu na to, czy pismo zostało przez nas podjęte, czy też nie.

PO TERMINIE

Czynność procesowa podjęta przez nas po upływie wyznaczonego terminu jest bezskuteczna.
Dzieje się tak z mocy samego prawa - chyba że konkretny przepis wskazuje inny skutek uchybienia terminowi.

ZAPAMIĘTAJ
Termin to data, do której ma być dokonana czynność procesowa - na przykład zgłoszenie wniosku o uzasadnienie wyroku.

Terminy procesowe, z którymi musimy się liczyć, gdy jesteśmy pozwanymi lub powodami w procesie, ale także wnioskodawcami lub uczestnikiem postępowanie nieprocesowego (na przykład w sprawie o podział majątku) mogą być:

* ustawowe - czyli wskazane przykładowo w Kodeksie postępowania cywilnego;

* sądowe - to znaczy wyznaczane przez sąd lub jego przewodniczącego, na przykład do zgłoszenie dowodu, odpowiedzi na pozew, uiszczenie zaliczki;

UWAGA
Terminy sądowe mogą być przedłużane na uzasadniony wniosek strony, której termin taki został zakreślony.

* instrukcyjne - dotyczą dokonania czynności przez sąd, na przykład sporządzenia uzasadnienia wyroku. Obowiązują one tylko sąd i - w uzasadnionych przypadkach - mogą być przekraczane.

Terminy ustawowe są tak zwanymi terminami prekluzyjnymi, zawitymi. Wiążą zarówno strony, jak i sąd, który nie może ich wydłużać, skracać, tolerować spóźnienia. Jeżeli na przykład termin na wniesienie apelacji wynosi dwa tygodnie, sąd nie jest w stanie zadecydować, że pozwany czy powód mają na to przykładowo 10 dni.

ZAPAMIĘTAJ
Jeżeli uchybiliśmy terminowi, czyli go nie dotrzymaliśmy, mamy tylko jedno wyjście - możemy skorzystać z tak zwanego przywrócenia terminu.

PRZYWRÓCENIE TERMINU

1. Jeżeli strona nie dokonała w wyznaczonym terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek może przywrócić termin.

2. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, który sprawę prowadzi - w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia.

3. W piśmie tym należy podać okoliczności uzasadniające wniosek.

WAŻNE
Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy obowiązkowo i jednocześnie dokonać spóźnionej czynności, której ten wniosek dotyczy (na przykład złożyć apelację).

4. Po upływie roku od uchybionego terminu jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych.

WAŻNE
Sąd odrzuca spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu.

5. Zgłoszenie wniosku o przywrócenie terminu nie wstrzymuje postępowania w sprawie ani wykonania orzeczenia. Sąd może jednak je wstrzymać - stosownie do okoliczności. Należy się o to zwrócić do sądu.

PISMA PROCESOWE

1. Każde pismo procesowe, czyli kierowane do sądu, powinno zawierać:

* oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;

* imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

* oznaczenie rodzaju pisma;

* treść wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;

* podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego czy pełnomocnika;

* wymienienie załączników.

WAŻNE
Gdy pismo procesowe jest pierwszym w sprawie, powinno zawierać również oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu. Zaś kolejne pisma - sygnaturę akt.

2. Do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo - jeżeli wnosi je pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa.

3. W każdym piśmie należy podać wartość przedmiotu sporu - jeżeli przedmiotem sprawy nie jest wyraźnie oznaczona kwota pieniężna. Bardzo często to od niej zależy wysokość opłaty sądowej lub stawka zwrotu kosztów procesu związanych z reprezentowaniem nas lub naszego przeciwnika przez adwokata czy radcę prawnego.

UWAGA
Niektóre pisma, na przykład w postępowaniu uproszczonym, muszą być składane na urzędowych formularzach. Dostępne są nieodpłatnie w siedzibach sądów (w sekretariatach wydziałów) oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl
Możemy je pobrać w każdym sądzie, nie tylko w tym, w którym prowadzona jest nasza sprawa.

4. Pamiętajmy, że sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata.

5. Do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i załączników celem doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom. Ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, trzeba dodać też po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska