Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jamnik - człowiek zaklęty w psa

Tomasz Rusek 0 95 722 57 72 [email protected]
Jamniki są rozkoszne i charakterne. By życie z nimi było wesołe, warto układać je już od szczeniaka. Wtedy zyskamy przyjaciela i towarzysza na dobre i złe.
Jamniki są rozkoszne i charakterne. By życie z nimi było wesołe, warto układać je już od szczeniaka. Wtedy zyskamy przyjaciela i towarzysza na dobre i złe. fot. Tomasz Rusek
Miewa twardy charakter, humory, potrafi się obrazić, smucić, czasami ma chandrę. Pod tym względem jest niemal jak... człowiek. To dlatego ludzie dzielą się na dwie grupy: takich, którzy nigdy by jamnika nie chcieli, i takich, którzy nie chcą innego psa poza jamnikiem.

Irena Kuncewicz z Gorzowa należy do drugiej grupy. - Maksia, jamnika szorstkowłosego, mamy 12 lat. To psi staruszek. Ale uwielbia go cała rodzina - mówi gorzowianka. Zapewnia, że Max nie jest kłopotliwym ani upartym psem. - To łagodny, zakochany w domownikach pupil. Niemal płacze, gdy musi zostać chwilę sam - dodaje I. Kuncewicz.

Wady i zalety

WARTO WIEDZIEĆ

WIEK: Jamniki dożywają ok. 12-16 lat. Szczeniaków nie należy oddzielać od matki, póki nie skończą 6-8 tygodni. Młodym psom wypadają ząbki (ok. 4 miesiąca życia). Trening właściwy (komendy) można zacząć ok. 6 miesiąca życia psa.
WAGA: Żaden jamnik nie powinien ważyć więcej niż 12 kg. Norma dla standardowego wynosi 6,5-9 kg, dla miniaturki do 4,5 kg, dla króliczego do 3,5 kg.
WYSOKOŚĆ: Wzrost jamnika standardowego nie powinien przekroczyć 27-30 cm, miniaturki 16-20 cm. Jamnik króliczy nie ma określonego wzrostu.
OBWÓD KLATKI PIERSIOWEJ: Mierzony w wieku 15 miesięcy; dla jamnika króliczego powinien wynosić nie więcej niż 30 cm, miniaturowego - 35 cm, standardowego może być wyższy.
CIEKAWOSTKA: Jamnik ma średnio wyczulony nos. Podczas, gdy człowiek ma 5 mln komórek węchowych, owczarek niemiecki - 220 mln, jamnik ma "zaledwie" 125 mln komórek węchowych.
(za: swiat.jamnika.net)

Gorzowianka bez trudu wymienia zalety jamnika. - To praktyczny pies. Niewielki, ,,łatwy w obsłudze'', łatwy w transporcie, niekłopotliwy, stworzony do kochania - wylicza właścicielka Maksa.

Marta Dworecka, która ma jamniczkę, dodaje jeszcze kilka zalet. - Szybko wyczuwa nastrój pana lub pani. Wie, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy ma się zająć sama. Szybko się uczy, jest bardzo inteligentna. I jest niezastąpionym alarmem. Daje znać, że ktoś jest przy drzwiach, jeszcze zanim usłyszymy pukanie lub dzwonek - śmieje się gorzowianka.

Ale ta rasa psów ma też - jak wszystkie inne rasy - swoje wady. Jamniki bywają uparte, trzeba je układać od samego początku. Bywają głośne (uwaga na sąsiadów), lubią kopać doły i włazić do wszelkich nor (uwaga na spacerach!), nie boją się nikogo i niczego, dlatego zdarza się, że zaczepiają większe psy od siebie. Poza tym łatwo łapią nadwagę, dlatego muszą być odpowiednio karmione.

Pupile z duszą

Właściciele jamników na swoim forum (forum.jamnika.net) piszą o swoich pupilach, że to zwierzęta z duszą stworzone do rozpieszczania, które cały czas ładują się do łóżka właścicieli! Uwielbiają spać pomiędzy ludźmi, często układają się na ludzkich brzuchach, plecach albo... szyjach. Oczywiście można oduczyć ich spania w łóżku, ale trzeba przyznać, że zimą genialnie sprawdzają się w roli kaloryfera.

Maks pani Ireny śpi w legowisku. Czasami na kanapie albo w fotelu. - Uwielbiamy go. Nikt się tak nie cieszy na mój widok, gdy wracam z pracy - śmieje się gorzowianka. Przyznaje jednak, że ten metr merdającej ogonem miłości miewa humory. - Uwielbia bezy. Raz na jakiś czas kupujemy mu ten smakołyk. Zjada raz, dwa. Pewnego razu wychodziliśmy na spotkanie i nie mogliśmy Maksia zabrać. W ramach łagodzenia rozłąki, zostawiliśmy mu bezę w misce. Wracamy, a beza nietknięta. Tak się obraził - śmieje się I. Kuncewicz.

Weterynarz Marian Smolik przypomina, że jamniki ze względu na swoją budowę (długi tułów, krótkie nogi) nie powinny chodzić po schodach. Może to u tych psów prowadzić do zmian zwyrodnieniowych. - Lepiej je wnosić i znosić - radzi specjalista.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska