Janowski zdobył Złoty Kask, a Pawlicki awans. Woźniak nie sprawił sobie prezentu

Jarosław Miłkowski
Finał Złotego Kasku zgromadził kilka tysięcy widzów.
Finał Złotego Kasku zgromadził kilka tysięcy widzów. Jarosław Miłkowski
W sobotę 6 maja w Opolu rozegrany został Finał Złotego Kasku. Po trofeum sięgnął Maciej Janowski, który przerwał serię trzech zwycięstw Bartosza Zmarzlika. Poza podium znaleźli się dwaj reprezentanci lubuskich klubów – Szymon Woźniak i Przemysław Pawlicki.

Złoty Kask to jedne z bardziej prestiżowych rozgrywek żużlowych w Polsce, które odbywają się od 1961 r. Siedmiokrotnie po to trofeum sięgał Tomasz Gollob, a jednym z rekordzistów tej imprezy jest Bartosz Zmarzlik. Gdy był zawodnikiem Stali Gorzów, jako jedyny zawodnik wygrał ten turniej w trzech kolejnych sezonach (2020-2022). W sobotę 6 maja na torze w Opolu dzisiejszy zawodnik Motoru Lublin stał przed szansą wyśrubowania tego dokonania.

Janowski był szybki od początku

O tym, że może to być trudne, przekonał się już podczas pierwszej serii startów, gdy w biegu II szybszy od niego był Janusz Kołodziej. W kolejnych dwóch seriach wygrał, ale bezbłędny od samego początku zawodów był także Maciej Janowski. Losy trofeum decydowały się więc w wyścigu XIII. W nim po kolejną „trójkę” sięgnął Janowski. Było już więc jasne, że „Magic” ma Złoty Kask na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło w ostatnim biegu zdobyć dwa punkty, co też Janowski zrobił. Prestiżowe trofeum zdobył tym samym po raz drugi w karierze (wcześniej wywalczył je w sezonie 2013).

W Opolu na starcie nie zabrakło też reprezentantów lubuskich klubów. Obchodzący w sobotę 30. urodziny Szymon Woźniak ze Stali Gorzów zaczął zawody od dwóch trzecich miejsc, później dwa biegi wygrał, ale to był cały jego dorobek.

Woźniak bez prezentu

Finał Złotego Kasku był okazją do wyłonienia zawodników, którzy mają wystartować w eliminacjach do Grand Prix. Postarał się o to Przemysław Pawlicki z Falubazu Zielona Góra. Do Opola przyjechał jako rezerwowy, ale że w turnieju z przyczyn osobistych nie wystartował Maksym Drabik, starszy z braci Pawlickich mógł wystartować w zawodach od początku. Dziewięć punktów, a więc oczko więcej niż w przypadku Woźniaka, wystarczyło mu do awansu. Ponieważ ze startu w eliminacjach do GP zrezygnowali jego stali uczestniczy, czyli Janowski i Zmarzlik, kwalifikację wywalczyli zawodnicy z miejsc 3-6 opolskiego turnieju. Oprócz Przemysława Pawlickiego także jego młodszy brat Piotr (był trzeci w całych zawodach) oraz Dominik Kubera i Bartosz Smektała.