Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jemy i nie tyjemy? To możliwe. Kilka sztuczek dietetyka

(oprac. staw)
Trudno odmówić sobie świątecznych pyszności: serników na masełku, makowców z bakaliami, smażonego karpia, pasztetów pieczonych na słonince... Jak tu zjeść i nie przytyć? Proponujemy kilka sztuczek dietetyka.

Święta to czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Centralnym punktem jednoczącym w tym czasie ludzi jest stół. Na potrawy bożonarodzeniowe często czekamy cały rok, przygotowując je specjalnie na tę okazję. Niewielu z nas będzie skłonnych zrezygnować ze świątecznych przysmaków w imię diety. Podpowiadamy, jak uniknąć pułapek i ile korzyści przynosi umiar.

Tradycyjne polskie świąteczne dania są dość kaloryczne. - Zwyczajowa wieczerza wigilijna, składającą się z 12 potraw, może dostarczać równowartość całodziennego zapotrzebowania danej osoby na energię a nawet znacznie więcej - wylicza Ewa Fiedler, dietetyk Vitalia.pl. - Problemem jest nie tylko nadwyżka energetyczna równoznaczna z tyciem, ale także znaczne obciążenie organizmu, a w szczególności układu pokarmowego, tak obfitym i ciężkostrawnym posiłkiem.

Odchudzamy talerze

Kto z nas myśli w czasie świąt myśli o wpływie zjadanych dań na sylwetkę czy nawet zdrowie? Istnieje na szczęście kilka prostych sztuczek, dzięki którym można nieco odchudzić talerze. Oto parę z nich:
1 Do pieczenia zamiast zwykłej margaryny (720 kcal/100 g) lepiej dać mleczną (540 kcal/100 g).
2 Wiele potraw pierwotnie smażonych można przygotować z minimalnym dodatkiem tłuszczu na patelni teflonowej czy upiec w pergaminie lub rękawie.
3 Tłuste gatunki mięs lepiej zastąpić chudszymi np. wieprzowinę cielęciną czy drobiem (bez skóry oczywiście).
4 Zamiast śmietany do zup czy sosów sałatkowych lepiej dodać jogurt naturalny. Doskonale sprawdzi się wersja light jogurtu typu greckiego, który jest bardzo gęsty.
5 Zamiast soli warto dodać przyprawy, korzenne i ziołowe. Będzie to nie tylko zdrowsze dla układu sercowo-naczyniowego, szczególnie w przypadku, gdy ktoś choruje na nadciśnienie i ma problemy z nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie, ale także pomocne w trawieniu.
6 Warto zrezygnować też z cukru, jeśli to oczywiście możliwe. Do ciast dodać należy minimalną konieczną ilość cukru - tak, aby były słodkie, ale nie za słodkie. Tam gdzie to możliwe, lepiej używać miodu.

Zanim się objesz

Pamiętajmy również o kilku sprawdzonych sposobach na poskromienie apetytu przy stole:
1 Do stołu lepiej nie zasiadać z zupełnie pustym żołądkiem.
2 Dzięki wymianie większych talerzy na mniejsze, zjemy mniej "oszukując" mózg, że talerz jest pełen.
3 Każdy kęs należy rzuć spokojnie. Wolniejsze spożywanie posiłku zapobiega przejadaniu. Od momentu rzeczywistego uczucia sytości do pojawienia się sygnału o tym w mózgu mija 15-20 minut.
4 Najlepiej jeść to, co się lubi najbardziej, a mniej lubianych potraw można jedynie próbować.
5 Od stołu należy wstać przyjemnie najedzonym, a nie nieprzyjemnie przejedzonym.
6 Rezygnacja z kalorycznych napojów (cukru do herbaty, soków, kompotu) pozwoli na zaoszczędzenie nawet kilkuset kcal (szklanka soku to ok. 80-100 kcal).
7 Nie ma sensu na siłę zjadać pozostałości świątecznych - lepiej je zamrozić traktując jako awaryjny posiłek na dni, kiedy nie ma czasu na ugotowanie obiadu.
8 Święta nie ograniczają się do jednego dnia - lepiej rozłożyć biesiadowanie na kilka dni, codziennie zjadając rozsądne ilości smakołyków, ale nie objadając się nimi.

Korzyści z jedzenia

Na koniec coś optymistycznego. Warto wiedzieć, że nasze tradycyjne dania same w sobie, pomijając kaloryczność, składają się z produktów, które są cennym są źródłem wielu korzystnych dla naszego organizmu substancji:
* Barszcz: potas i witaminy z buraków
* Makowiec, kluski z makiem, kutia: wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, cynk, wapń, magnez i żelazo z maku
* Kutia: błonnik z orzechów i suszonych owoców, witamina E, cynk i potas z orzechów.
* Ryby: pełnowartościowe białko, witamina D, witamina B12, kwasy omega-3 (w rybach morskich)
* Kapusta z grzybami, łazanki, pierogi z kapustą i grzybami: potas, wapń, kwas foliowy, witamina C z kapusty, błonnik, witaminy A, B1, B2, z grzybów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska