Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest wynik głosowania nad wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa MON Mariusza Błaszczaka

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Prezes PiS i szef MOM z radością przyjęli decyzję Sejmu
Prezes PiS i szef MOM z radością przyjęli decyzję Sejmu Fot. YT Sejmu
Minister obrony narodowej pozostaje na stanowisku. Po sejmowej debacie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa MON Mariusza Błaszczaka opozycja nie zdołała zebrać tylu głosów, by go odwołać. Wnioskowały o to kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Wniosek nieufności wobec Błaszczaka

Kluby KO i Lewicy przygotowały wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON Mariusza Błaszczaka w maju. W uzasadnieniu do wniosku podkreślono, że "działania podejmowane na przestrzeni ostatnich tygodni przez Mariusza Błaszczaka wyraźnie ukazują, że nie jest on osobą na tyle odpowiedzialną, aby w obliczu wojny toczącej się tuż za polską granicą wypełniać stanowisko Ministra Obrony Narodowej". W tym kontekście wymieniono m.in. sprawę rosyjskiej rakiety, która spadła w grudniu ub.r. pod Bydgoszczą.

Przypomniano m.in., że 16 grudnia 2022 r. w miejscowości Zamość pod Bydgoszczą spadła rakieta rosyjskiej produkcji, zdolna do przenoszenia głowic nuklearnych. "O zdarzeniu poinformowano dopiero pod koniec kwietnia 2023 r., kiedy to na rakietę natknęła się przypadkowa osoba postronna - klient pobliskiego pensjonatu, który znalazł obiekt i powiadomił o sprawie policję" - czytamy we wniosku.

Pod koniec kwietnia minister sprawiedliwości poinformował na Twitterze, że prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie szczątków obiektu powietrznego znalezionego w lesie pod Bydgoszczą. MON przekazało, że ok. 15 km od Bydgoszczy, znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Decyzje po znalezieniu rakiety

11 maja szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył, że "procedury i mechanizmy reagowania w sprawie obiektu znalezionego pod Bydgoszczą zadziałały prawidłowo do poziomu dowódcy operacyjnego". Zarzucił dowódcy operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomaszowi Piotrowskiemu, że nie poinformował jego ani odpowiednich służb o pocisku, który wleciał w polską przestrzeń powietrzną. Według ministra w sprawozdaniu z 16 grudnia, które otrzymał od DORSZ, znalazła się informacja, że tego dnia "nie odnotowano naruszenia ani przekroczenia przestrzeni powietrznej RP, co - jak później się okazało - było nieprawdą". Dodał, że ewentualne decyzje personalne zostaną podjęte po konsultacji z prezydentem.

BBN oświadczyło dzień później, że informacje, którymi dysponuje prezydent, "nie uzasadniają podjęcia decyzji personalnych" dotyczących najwyższej kadry dowódczej Wojska Polskiego, a prezydentowi nie przedstawiono też żadnego wniosku w tej sprawie.

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności. Wniosek może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów.

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Mariusza Błaszczaka

Sejm odrzucił w piątek wniosek o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który został złożony przez kluby KO i Lewicy.

Za odwołaniem ministra Błaszczaka głosowało 217 posłów; 235 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

"W środku międzynarodowej burzy, dziejowej zawieruchy, kiedy mamy wojnę za wschodnią granicą, PO postanowiła wbić kij w szprychy polskiego bezpieczeństwa" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. "Tak robi tylko nieodpowiedzialna opozycja" - dodał szef rządu.

Szef rządu wskazywał, że wydatki na wsparcie polskiej armii wzrosły od 2014 r. trzykrotnie. "Aby mieć silną armię musimy mieć silne finansowe państwo. I od naprawy finansów publicznych zaczęliśmy. Dzięki temu właśnie dzisiaj pan premier Błaszczak może realizować i realizuje wielkie dzieło naprawy polskiej armii, poprawy stanu polskiej armii i wzmocnienie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej" - powiedział premier.

Podkreślił, że uchwalenie ustawy o obronie ojczyzny dało impuls do szybszego uzbrojenia i szybszej modernizacji armii.

"Powinniście podziękować"

Morawiecki zwracał uwagę, że oprócz jakości polskiej armii kluczowa jest też jakość polskich sojuszy, które stają się "coraz bardziej wartościowe". "I trzeba za to podziękować panu premierowi Mariuszowi Błaszczakowi i premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu" - dodał premier.

Wskazywał też na jakość polskiej armii i polskich sojuszy. "Dziś na terytorium Rzeczypospolitej stacjonuje około 10 tysięcy amerykańskich, żołnierzy NATO" - przypomniał. "To także bardzo ważne, skuteczne działania dyplomatyczne, skuteczne rozmowy, budowanie relacji, perswazja, którą zawdzięczamy ministrowi obrony narodowej - to również jest dzieło pana premiera Błaszczaka" - podkreślił szef rządu.

Wymienił też kraje, z którymi Polska współpracuje blisko przy zakupie bronie, a są to m.in. Francja, Szwecja, Wielka Brytania, a przede wszystkim Stany Zjednoczone i Korea Południowa.

"To podniesienie stanu uzbrojenia naszej armii na niewyobrażalny w waszych czasach poziom" - podkreślał premier. "To jest coś, co czyni dzisiaj Polskę o niebo bezpieczniejszym państwem niż była wcześniej" - dodał.

"Za te wszystkie działania powinniście podziękować, bo w waszych czasach to jak zajmowaliście się polską armią, to jak nie potrafiliście znaleźć środków na rozbudowę polskiej armii, zlikwidowaliście pobór, jak nie potrafiliście uzbroić polskiej armii jest przyczyną wielkiego wstydu po waszej stronie i nie dziwię się, że siedzicie cicho, bo nie macie nic w tej kwestii do powiedzenia" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowych obrad Sejmu.

Dodał, zwracając się do opozycji, że w czasach jej rządów po to pewnie "robiono reset z Rosją", żeby "zresetować także polską armię". "To trzeba powiedzieć niestety wam się udało" - stwierdził Morawiecki.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jest wynik głosowania nad wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa MON Mariusza Błaszczaka - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska