Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro Głębokie znika w oczach. Czy uda się je uratować? Mamy taką nadzieję!

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Jezioro Głębokie znika w oczach. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z plaży i porównajcie je z fotografiami sprzed lat, które znajdziecie w dalszej części galerii
Jezioro Głębokie znika w oczach. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z plaży i porównajcie je z fotografiami sprzed lat, które znajdziecie w dalszej części galerii arch. GL/Tomasz Rusek
Jezioro Głębokie. Za chwilę przed pomostem na głównej plaży w ogóle nie będzie wody. A przecież kiedyś można było tutaj pływać! Wystarczy rzut oka na stare zdjęcia i najnowsze, by zobaczyć, że skala problemu jest ogromna! I że Głębokie trzeba ratować. Już. Natychmiast!
  • O tym, że ubywa wody w Głębokim, piszemy od ponad dekady.

  • Kiedyś, gdy zdarzały się jeszcze śnieżne, długie zimy, natura sama uzupełniała wodę w akwenie. Jednak od jakiegoś czasu śniegu jest niewiele (albo wcale), a na dodatek nasz region trapią susze.

  • Efekt: wody ubywa błyskawicznie. Jest jej mniej z każdym rokiem.

  • A teraz stan jeziora jest najgorszy w dziejach. Widać to na najnowszych zdjęciach, które wykonaliśmy pod koniec sierpnia.

  • Jezioro Głębokie: smutne zdjęcia z końca wakacji. Jak tu mało wody! Tak mało, jak nigdy wcześniej!

Jezioro Głębokie znika. Natura sama tego nie naprawi

Problem robi się jeszcze bardziej wyraźny, gdy najnowsze zdjęcia zestawi się nie z tymi sprzed roku czy sprzed dwóch, ale sprzed pięciu albo dziesięciu. Wtedy można dostrzec, że woda cofnęła się o wiele metrów. Przez co za chwilę przed pomostem w ogóle nie będzie w czym zanurzyć stopy! Już dziś jest tu płycizna, która dzieciom sięga do kostek. A kiedyś mogli tu pływać dorośli!

Jedno nie ulega jednak wątpliwości: natura już raczej sama nie cofnie tych zmian. Dlatego Czytelnicy domagają się działań ze strony urzędników.

Tak Głębokie wyglądało dwa lata temu

Ratunkiem będzie Obra?

Trzeba ratować Jezioro Głębokie!

W tej sprawie działają m.in. samorządowcy, parlamentarzyści i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra – Warta. Przypomnijmy: wspólnie chcą oni zadbać o Obrę, co może być kluczem do poprawienia stanu Jeziora Głębokiego.

Jezioro Głębokie znika w oczach. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z plaży i porównajcie je z fotografiami sprzed lat, które znajdziecie w dalszej części
Jezioro Głębokie znika w oczach. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z plaży i porównajcie je z fotografiami sprzed lat, które znajdziecie w dalszej części galerii arch. GL/Tomasz Rusek

W najnowszym komunikacie stowarzyszenia czytamy: „Dobiega końca realizacja marcowych postanowień i zobowiązań zawartych w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczęło procedury przetargowe dotyczące opracowania dokumentacji technicznej dla odbudowy Jazów w Perzynach (gm. Zbąszyń) i Rybojadach (gm. Trzciel), inwestor prywatny przygotowuje się do odbudowy Jazu w Policku (gm. Pszczew). Obecnie przystępujemy do podjęcia działań ratujących Jezioro Głębokie”.

Spotkanie w tej sprawie zaplanowano na piątek, 4 września na 12.00, w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Plan narady wygląda następująco:

  1. Jezioro Głębokie – stan aktualny.
  2. Jezioro Głębokie – przyczyny zaniku wód / obniżenia poziomu lustra wody.
  3. Warianty przywrócenia właściwego stanu wód – prace ratunkowe.
  4. Wstępna analiza kosztów poszczególnych wariantów inwestycyjnych prac ratunkowych
  5. Podmioty zaangażowane w realizację prac ratunkowych.

Przeczytaj też:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska