Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Jodełki" mają swój mały jubileuszy

Zbigniew Janicki 0 68 377 02 20 [email protected]
Jodełki podczas ubiegłorocznej promocji książki o góralach czadeckich Uroki Bukowiny.
Jodełki podczas ubiegłorocznej promocji książki o góralach czadeckich Uroki Bukowiny. fot. Zbigniew Janicki
Mieszkają w mieście na nizinie, ale nie ulegli nowoczesnym trendom. Kultywują tradycje i nadal odtwarzają prawdziwy góralski folklor.

We wrześniu minie pięć lat od czasu powstania zespołu.

Skąd się wzięli górale czadeccy w nadbobrzańskim mieście? - Społeczność góralska wytworzyła się w XVI wieku - opowiada historyk i kolekcjoner Mirosław Delost. Właśnie w tym czasie uciskani podatkami polscy chłopi opuszczali teren Śląska i Żywiecczyzny, a później osiedlali się na austriackim pograniczu śląsko-słowackim, w góralskim okręgu czadeckim.

Gdy następowało przeludnienie, górale wędrowali wzdłuż Karpat (w kierunku wschodnim) na Bukowinę (obecne tereny Ukrainy i Rumunii). Po skończonych działaniach wojennych w 1944 r. Bukowina została podzielona pomiędzy Rumunię a Związek Radziecki. Rosjanie ok. 10 tys. osób przesiedlili do Polski na tzw. ziemie odzyskane.

Na przełomie 1945 i 1946 r. transporty górali znalazły przystań na ziemi żagańskiej m.in. w Brzeźnicy, Marcinowie i Stanowie.

Tworzą w mieście

- Społeczność góralskie żyła głównie w swoim własnym kręgu kulturowym - opowiada M. Delost i mówi o przełomie. Do wyjścia na zewnątrz i do eksponowania tradycji zmobilizowała bukowińczyków Lechosława Ostrowska, żagańska koordynatorka rozwijająca lokalną kultury.

Zachęceni i pokrzepieni górale zaczęli tworzyć zespoły folklorystyczne. Pierwszym akcentem było założenie w 1969 r. w Brzeźnicy zespołu "Watra", pod przewodnictwem Jadwigi Pareckiej. Później powstały kolejne zespoły - "Wichowianki" z Wichowa. Folklor góralski kultywuje młode pokolenie. Dzieci i młodzież występują w zespole "Mała Watra" z Brzeźnicy i "Źródełko" z Wichowa.

Teraz górale czadeccy nie tylko mieszkają na wsiach m.in. w gminie Brzeźnica. Sporo z nich wyemigrowało do okolicznych miast np. do Żagania. Właśnie tutaj, w 2003 r. powstał zespół "Jodełki". Założycielka Zofia Delost zaznacza, że najstarsi członkowie grupy urodzili się na Bukowinie, w Baniłowie i na Dunawcu. Jednak trzon tworzą żaganianie, którzy mają wsparcie z Karczówki, Brzeźnicy, Miodnicy, Iłowej i Lutynki.

Oryginalne przyśpiewki

- Zespół w swoim repertuarze posiada oryginalne utwory górali czadeckich, biesiadne, ludowe, patriotyczne, kolędy i pastorałki - wyjaśnia Z. Delost i dodaje, że śpiew zespołu wzbogacany jest akompaniamentem kilkuosobowej kapeli.

Największym sukcesem jest zdobycie w czerwcu 2006 r. tytułu laureata VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej w Żarach, w kategorii zespołów wokalno - instrumentalnych. Zespół w czerwcu 2006 r., zajął II miejsce w konkursie na "Wianek Świętojański" w ramach Przeglądu "Pod Ślężą Śpiewanie" w Sobótce. Do sukcesów zaliczany jest pierwszy czerwcowy występ w 2007 r. w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Bukowińskie Spotkania" Jastrowie - Piła.

W styczniu 2006 zespół był gospodarzem i współorganizatorem "I Bukowińskiego Kolędowania" w Żaganiu. Uroczyste występy zostały przygotowane z okazji 60. rocznicy przyjazdu pierwszych górali czadeckich z Bukowiny na ziemię żagańską.

"Jodełki" kolejne obchodziły w Gozdnicy i Zawadzie. - Grupa cały czas jest na etapie rozwoju, poszukiwań repertuaru, wiernego odtwarzania strojów oraz podnoszenia swojego poziomu artystycznego - podkreślają Zofia i Mirosław Delostowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska