Przypomnijmy. Józef Maria Hoene-Wroński urodził się 24 sierpnia 1776 w Wolsztynie, zmasł 9 sierpnia 1853 w Neuilly-sur-Seine. Był matematykiem, fizykiem, filozofem, ekonomistą i prawnikiem. Służył jako oficer w wojsku Kościuszki, a następnie w armii rosyjskiej. Do korpusu artylerii wstąpił mając zaledwie 16 lat. W momencie wybuchu insurekcji kościuszkowskiej miał już stopień ogniomistrza, a w lipcu 1794 dowodził całą baterią artylerii odnosząc spore sukcesy. Za zasługi został odznaczony przez Kościuszkę złotym zegarkiem.
Wroński był przedstawicielem polskiej filozofii mesjanistycznej. Wprowadził pojęcie mesjanizmu, które potem często wykorzystywał Adam Mickiewicz.
Zajmował się analizą matematyczną, a zwłaszcza rozwijaniem funkcji w szereg potęgowy oraz równaniami różniczkowymi. Do jego najważniejszych osiągnięć należy opracowanie wyznacznika funkcyjnego równań, nazwanego od jego nazwiska wrońskianem.
W dziedzinie fizyki interesował się teorią przyrządów optycznych i mechaniką płynów. Udoskonalał maszyny parowe, zaprojektował kalkulator mechaniczny, stworzył też koncepcję napędu gąsienicowego.
Ojciec wielkiego naukowca był m. in. budowniczym kościoła farnego w Wolsztynie.
160 rocznica śmierci Józefa Hoene Wrońskiego to znakomita okazja by zorganizować konferencję popularnonaukową, która go upamiętni, a młodzieży uświadomi jak twórczy i genialny to był człowiek. Pomysł ten realizują: starostwo w Wolsztynie, Wydawnictwo Fortes Artura Skorupinskiego i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wolsztynie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?