Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubilatka z Moczynia

Zbigniew Janicki
Trwa przeglądanie materiałów archiwalnych do jubileuszowych wystaw. Kroniki i zdjęcia wertują Danuta Urban (z lewej) i Anna Kisiel.
Trwa przeglądanie materiałów archiwalnych do jubileuszowych wystaw. Kroniki i zdjęcia wertują Danuta Urban (z lewej) i Anna Kisiel. Zbigniew Janicki
Rocznicowe obchody zostały zaplanowane pod koniec roku szkolnego. A już w piątek popularną "trójkę" odwiedzą partnerzy z niemieckiej placówki w Ortrand.

W planach 60-lecia jest zaproszenie wszystkich uczniów, ale także absolwentów szkoły na Moczyniu. Już dziś wiemy, jak wyglądać będą niektóre punkty czerwcowego programu. Wszystko zacznie się mszą.

Główne uroczystości odbędą się natomiast w Żagańskim Pałacu Kultury. Potem przemarsz do szkoły, który uświetni orkiestra wojskowa.

Już w "trójce" odbędzie się spotkanie absolwentów i byłych nauczycieli, a także zwiedzanie szkoły. Na korytarzach zostanie zorganizowany cykl wystaw pt. "Szkoła dawniej i dziś". Jednym z punktów programu na boisku szkolnym ma być festyn szkolny. Wystąpią zespoły muzyczne, będą kiermasze, pokazy, konkursy i wojskowa grochówka. Do późnych godzin wieczornych planowana jest dla wszystkich zabawa taneczna.

Będzie co pokazać gościom. - To nie jest duża szkoła, ale ma swoje tradycje. Od 2001 roku nosimy imię autorytetu - Jana Pawła II, a to zobowiązuje. - podkreśla dyrektorka szkoły Danuta Urban.

Szkoła jest nowoczesna, z bardzo dobrze wyposażonymi gabinetami. Realizowane są w niej różne projekty m.in. związane z promocją zdrowia. Szkoła przystąpiła do ogólnopolskich programów "Ratujemy i uczymy ratować", "Szkoła bez przemocy" i "Szkoła z tradycją". - Efektem są czołowe lokaty naszych uczniów w konkursach, nawet na szczeblu wojewódzkim i krajowym - mówi z dumą dyrektorka.

Wśród najlepszych uczniów są m.in.: Magdalena Pokrzywa, Justyna Majewska, Michał Chochła.

Każdy na Moczyniu pamięta też o historii placówki. - Szkoła została uruchomiona 1 maja 1947 r. Rozpoczęło się od remontu budynku, który był zniszczony w czasie wojny - opowiada dyrektorka.

Najpierw zostały wyremontowane dwa pomieszczenia. Wraz z nastaniem roku szkolnego rozpoczęto naukę 63 uczniów. Pierwszą nauczycielką była Ewa Lipnicka. W trakcie roku szkolnego budynek nadal był remontowany. W 1948 r. został przydzielony kolejny nauczyciel - Zygmunt Jędrzejczyk. Z każdym rokiem zwiększała się ilość uczniów. Obecnie szkoła ma siedem oddziałów. Jest w niej 134 uczniów, których uczy 13 nauczycieli. - Budynek ładnieje, ostatnio zostały wstawione nowe okna. Podczas tegorocznego jubileuszu na pewno szkoła stanie na wysokości zadania - podsumowuje mieszkaniec Moczynia Paweł Osuch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska