Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 80. urodzin prof. Franciszka Pilarczyka w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze

hak
18 listopada 2019 r. Na jubileuszowe spotkanie z prof. Franciszkiem Pilarczykiem w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze licznie przybyli jego współpracownicy, przyjaciele, wychowankowie
18 listopada 2019 r. Na jubileuszowe spotkanie z prof. Franciszkiem Pilarczykiem w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze licznie przybyli jego współpracownicy, przyjaciele, wychowankowie Jacek Katos
Podczas poniedziałkowej uroczystości na cześć Jubilata - prócz laudacji, wspomnień, okolicznościowego wydawnictwa – musiał być też urodzinowy tort.

W poniedziałek, 18 listopada 2019 r., w Sali im. Janusza Koniusza w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze odbył się wieczór z okazji 80. urodzin prof. Franciszka Pilarczyka.

Dyrektor Biblioteki Norwida dr Andrzej Buck wymienił m.in. wszystkie miejsca, z którymi Jubilat jest związany. Padła nazwa Obry w powiecie wolsztyńskim, gdzie 8 października 1939 r. Franciszek Pilarczyk się urodził. Było o Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie, gdzie zdał maturę. Padały nazwy: Stęszew, Grodzisk, Powodowo – gdzie pracował jako nauczyciel, wychowawca po studiach w UAM w Poznaniu.

A 1 września 1967 r. Franciszek Pilarczyk związał się z Zieloną Górą. Pracował tu w Bibliotece Norwida, w latach 1972-1991 i 1995-1998 pełnił funkcję dyrektora Biblioteki Głównej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, natomiast w okresie 1975-1986 kierował Zakładem Bibliotekoznawstwa tejże WSP.

Od 2010 r. prof. F. Pilarczyk związany z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Prof. dr hab. Franciszek Pilarczyk jest doskonale znany zielonogórskiemu środowisku akademickiemu i bibliotekarskiemu. Jako bibliolog i historyk książki był przez dziesięciolecia obecny w kształtowaniu tożsamości naukowej wielu badaczy. Jest autorem wielu publikacji naukowych, poruszających problematykę ikonografii i emblematyki staropolskiej, związków słowa i obrazu w dawnej książce oraz dziejów książki i bibliotek północnego Śląska. Wśród jego prac jest m.in. dzieło „Elementarze polskie. Od ich XVI-wiecznych początków do II wojny światowej”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska