Juniorzy wywalczyli złoto

Szymon Kozica 68 324 88 63 [email protected]
Mateusz Bak z Lubrzy wygrał biegi na 1.500 i 3.000 m
Mateusz Bak z Lubrzy wygrał biegi na 1.500 i 3.000 m Tomasz Gawałkiewicz
Sofia Ennaoui i Mateusz Bak byli lubuskimi gwiazdami na mistrzostwach Polski juniorów w Krakowie. Wywalczyli po dwa złote medale.

18-letnia Sofia z Lubusza Słubice - filia Barlinek to najbardziej utalentowana specjalistka od biegów średnich w kraju. Wychowanka trenera Wojciecha Szymaniaka biła już rekordy Polski należące do słynnej Lidii Chojeckiej. Wśród rówieśniczek absolutnie nie ma sobie równych. Dość powiedzieć, że w styczniu, podczas halowych mistrzostw kraju w Spale w wyścigu na 3.000 m zdublowała wszystkie rywalki. Jej zwycięstwa w gronie 18- i 19-latek można obstawiać w ciemno. Oczywiście nie zawiodła także w Krakowie. Na dzień dobry bez większego wysiłku wygrała bieg na 3.000 m - 9.46,15, a później dołożyła złoto na 1.500 m - 4.38,91.

Wspaniałą niespodziankę sprawił 19-letni Mateusz z ZLKL-u Zielona Góra - filia Świebodzin. Podopieczny szkoleniowca Remigiusza Wierzbickiego na dobry początek wywalczył tytuł mistrzowski na 3.000 m - 8.29,46, czyli powtórzył osiągnięcie ze stycznia z hali. Wyścig rozegrał perfekcyjnie, drugą połowę dystansu pokonał o ponad 15 sekund szybciej niż pierwszą. Rywale nie byli w stanie dotrzymać kroku Mateuszowi. Po tym sukcesie apetyty wzrosły. Ale złoto na 1.500 m - 3.52,05 nie przyszło łatwo. Biegacz z Lubrzy dopiero na "kratach" wydarł zwycięstwo, wyprzedzając srebrnego medalistę o 0,23 s.

Rewelacyjnie spisała się również 18-letnia Aleksandra Mickiewicz z Uczniaka Szprotawa. Utalentowana oszczepniczka z teamu trenera Zygmunta Szwarca przed mistrzostwami zapowiadała, że celuje w podium. Wycelowała, i to jak! W ostatniej kolejce, gdy złoto miała już w kieszeni, machnęła 52,95! Druga zawodniczka w konkursie rzuciła aż o 4,88 m bliżej. Miotaczka z Nowego Miasteczka, która przed rokiem wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, świetnie przeskoczyła z kategorii juniorek młodszych do grona juniorek.

Dodajmy, że wszyscy nasi złoci medaliści niebawem wystąpią na mistrzostwach Europy juniorów w Rietti, które zaplanowane zostały na 18-21 lipca.

Na podium stanęła też 19-letnia Alicja Konieczek z Nadodrza Powodowo. Finiszowała na drugiej pozycji w wyścigu na 2.000 m z przeszkodami - 6.46,00. Do zwyciężczyni straciła 0,63 s.

Pozostali reprezentanci naszego regionu, którzy zajęli miejsca w czołowej ósemce. Czwarte: Piotr Barski (ZLKL) w tyczce - 4,70, Karol Wołkowski (Uczniak) w dysku - 49,13. Piąte: Marcin Ciechanowicz (Agros Żary) na 200 m - 22,02. Szóste: Alicja Kmiecik (ZLKL) w tyczce - 3,30, Konieczek na 5.000 m - 18.02,25, Aleksandra Wieczorek (Iskra Wolsztyn) w młocie - 48,68, Dominik Siejkowski (Lubusz) w dysku - 48,86. Siódme: Emilia Lehmann (Nadodrze) w dysku - 41,68, Ciechanowicz na 400 m - 49,99, Patryk Hładuniuk (Lubusz) na 200 m - 22,35, Mateusz Kwaśniewski (Uczniak) w oszczepie - 61,96, Rafał Matuszczak (LLKS Osowa Sień) na 5.000 m - 15.11,62. Ósme: Klaudia Forgacz (ALKS PWSZ Gorzów) na 100 m ppł. - 15,62, Monika Suszycka, Kmiecik, Krystyna Sygutowska i Malwina Małas (ZLKL) na 4x100 m - 52,34, Patryk Rozmarynowski (AZS AWF Gorzów) w dysku - 47,15.