Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już są aktywniejsi i patrzą z większą wiarą w swoją przyszłość

Anna Białęcka
- Jest duże zainteresowanie programem, wielu podopiecznych MOPS już pyta o kolejną edycję - mówi Izabela Mikołajczyk.
- Jest duże zainteresowanie programem, wielu podopiecznych MOPS już pyta o kolejną edycję - mówi Izabela Mikołajczyk. fot. Anna Białęcka
Halina, podobnie, jak ponad 60 innych osób, jest uczestnikiem programu "Aktywni i efektywni". Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje go już po raz kolejny.

- Dostałam szansę na lepsze życie - zapewnia niepełnosprawna kobieta. - Wreszcie wyszłam z domu i wierzę w to, że znajdę pracę. Przez swoją chorobę nie pracowała od 18 lat i spędzałam czas właściwie tylko w domu.

Pieniądze są z Unii

- Jest to program współfinansowany przez Unię Europejską - wyjaśnia Izabela Mikołajczyk, odpowiedzialna w MOPS za jego realizację. - Nasze działania skierowane są do podopiecznych ośrodka, nieaktywnych zawodowo. Na wsparcie dla nich i aktywizację zawodowa mamy ponad pół miliona zł.
Teraz grupa jest na półmetku. Uczestnicy od marca przeszli cykl szkoleń z zakresu treningu kompetencji i umiejętności społecznych z psychologami, zajęć z doradcą zawodowym, uczestniczyli w grupach wsparcia, brali udział w specjalistycznych warsztatach wyjazdowych.

- Byliśmy na warsztatach w Jeleniej Górze - opowiada Beata. - To było dla nas wszystkich wielkie przeżycie, chociażby z tego względu, że zajęcia odbywały się w pięknym hotelu. Wielu z nas było w takim miejscu pierwszy raz w życiu.

Spotkania z prawnikiem

Uczestnicy programu biorą udział w szkoleniach: komputerowych na kilku poziomach, zdobywają prawo jazdy, uczą się języka niemieckiego, przygotowują się do zdobycia zawodu magazyniera, ochroniarza, uczą się także opieki nad osobami starszymi lub dziećmi.

- Mamy wiele możliwości na poprawę naszego życia - zapewnia Beata. - Przede wszystkim wyszliśmy z naszych domów, poznaliśmy nowych ludzi, nawiązaliśmy przyjaźnie, każdy z nas stał się bardziej otwarty na świat.

Od październiku zacznie się cykl spotkań z prawnikiem. Ma on na celu podniesienie świadomości prawnej uczestników. Prowadzone będą także zajęcia "Szkoły dla rodziców", które mają podnieść kompetencje rodzicielskie i wychowawcze ich uczestników.

- Dotychczasowe nasze działania pokazały, że są one potrzebne - zapewnia I. Mikołajczyk. - W ubiegłorocznej edycji programu wzięło udział 60 osób. 20 z nich już podjęło pracę. W przyszłym roku planujemy kolejną edycję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska