Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KHGM chwali się wynikami za półrocze i zapowiada ekspansję. Ale ma problem z oszustami podszywającymi się pod spółkę

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
KGHM chwali się wynikami i ostrzega przed oszustami wykorzystującymi nazwę firmy, a nawet zdjęcie jej prezesa
KGHM chwali się wynikami i ostrzega przed oszustami wykorzystującymi nazwę firmy, a nawet zdjęcie jej prezesa 123rf.com/profile_mironovm
Wysoka produkcja w Polsce i stabilna sytuacja finansowa – tak można najkrócej określić najnowsze wyniki KGHM za pierwsze półrocze 2023 r. Spółka ma jednak poważny problem: cyberprzestępcy postanowili właśnie wykorzystać jej sukcesy do naciągania ludzi. Co robią oszuści?

Spis treści

Przedstawienie okresowych wyników przez polskiego giganta miedziowego przesłoniła właśnie akcja cyberprzestępców, którzy podszywają się pod spółkę. Zagrożone mogą być pieniądze inwestorów. O co dokładnie chodzi?

Nieprawdziwe materiały o polskiej spółce miedziowej

W sieci pojawiły się fałszywe materiały dotyczące spółki. Takie treści wyświetlają się m.in. na stronach serwisów: YouTube i Facebook. Nieprawdziwe materiały rozprzestrzeniły się nawet w wyszukiwarce Google i zachęcają użytkowników do wejścia w linki. Te z kolei prowadzą do inwestycji, ale przekierowują one użytkownika w taki sposób, że nie kupuje on wcale aktywów KGHM, a naraża się na utratę oszczędności. To tylko niektóre z miejsc, gdzie zaczęli działać cyberprzestępcy wykorzystujący wizerunek KGHM.

Uwaga na fałszywą ankietę – prowadzi do utraty środków

Oszuści stworzyli też fałszywą ankietę, po wypełnieniu której ma rzekomo czekać nagroda. Ale jedyne, co może spotkać zwabionego użytkownika to utrata danych osobowych i oszczędności. Cyberprzestępcy zachęcają też do tego, by rozesłać podejrzane treści aplikacjami Messenger i WhatsApp do znajomych. Naciągacze próbują w ten sposób wyłudzić kolejne dane. Posługują się też bez uprawnień materiałami firmowymi, w tym logotypem spółki, a nawet zdjęciem prezesa zarządu.

Cyberprzestępcy popsuli święto lidera w branży wydobywczej

Jeszcze wczoraj rano wydawało się, że tematem numer jeden na weekend będą znakomite wyniki spółki KGHM, ale akcja hakerów zdaje się psuć to święto. Mimo to warto przedstawić najważniejsze wyniki, którymi właśnie pochwalił się miedziowy gigant. Przede wszystkim przychody w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. w pierwszym półroczu 2023 r. wyniosły 17,757 mld zł. Spółka podtrzymuje jednocześnie ambitny plan najwyższego w historii poziomu rzeczowych nakładów inwestycyjnych na ten rok rzędu 3,250 mld zł, natomiast pozostałe nakłady inwestycyjne mają sięgnąć 2,129 mld zł.

Miedziowcy nie zwalniają tempa. Szykują się największe inwestycje od lat

Jak wynika z informacji PAP MediaRoom KGHM kontynuowany będzie Projekt Udostępniania Złoża, w ramach którego uruchomiono najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze: szyb GG-1 o głębokości 1348 m. Szyb w Kwielicach to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta oraz największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie. Warto przypomnieć, że dwa miesiące temu doszło do ważnego dla tego projektu połączenia szybu z Zakładami Górniczymi Rudna.

Rekordowe wyniki wydobycia srebra w I półroczu 2023 r.

Według danych firmy, produkcja górnicza miedzi w koncentracie w KGHM Polska Miedź S.A. wyniosła w minionym półroczu 202,3 tys. ton i była wyższa o blisko dwa procent w stosunku do wyniku za pierwsze półrocze 2022 r. (198,9 tys. ton). Produkcja miedzi elektrolitycznej jest na zbliżonym poziomie jak w analogicznym okresie 2022 r.: 295,8 tys. ton (I półrocze 2023 r.) w stosunku do 296,3 tys. ton (I półrocze 2022 r.). Produkcja srebra w koncentracie to 677,4 tony. Jest to najlepszy półroczny wynik miedziowego giganta do porównywalnego okresu od 2004 r. Z kolei produkcja srebra metalicznego w pierwszym półroczu 2023 r. wyniosła 699 ton (+31 ton w porównaniu do pierwszego półrocza 2022 r.) i była najwyższa od 2018 r., porównując podobne przedziały czasowe.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: KHGM chwali się wynikami za półrocze i zapowiada ekspansję. Ale ma problem z oszustami podszywającymi się pod spółkę - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska