Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy dostaniemy hektary? Poradnik spadkowy

Ewa Brzozowska - Kowalka "Gazeta Pomorska"
rys. Tomsz Wilczkiewicz
Pan Marek dostał w spadku po rodzicach grunty rolne, las inwentarz oraz dom. Cieszy się, bo teraz dziedziczenie gospodarstw rolnych nie jest już zależne od posiadania kwalifikacji rolniczych, których on nie ma.

ZASADY OGÓLNE

W stosunku do dziedziczenia gospodarstw rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha stosuje się zasady ogólne (dziedziczenie ustawowe). Zgodnie z powyższym, uprawnionymi do dziedziczenia z mocy ustawy są w pierwszej kolejności małżonek i dzieci spadkodawcy.

Jeżeli dziecko nie dożyło otwarcia spadku jego udział spadkowy przypada jego zstępnym, czyli wnukom spadkodawcy. W wypadku kiedy spadkodawca nie posiada dzieci do dziedziczenia powołani są z mocy ustawy małżonek, rodzice i rodzeństwo. Jeżeli spadkodawca nie ma dzieci, ani małżonka albo nie dożyli oni otwarcia spadku do dziedziczenia powołani są rodzice i rodzeństwo. Jeżeli jedno z rodzeństwa nie dożyło śmierci spadkodawcy wówczas ich udział spadkowy przypada ich zstępnym (dzieciom, wnukom).

DODATKOWE WARUNKI

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego jest dodatkowo obwarowane zawartymi w Kodeksie cywilnymi warunkami, jeśli spadkodawca zmarł przed 14 lutego 2001 r. Osoby, które są powołane do dziedziczenia z mocy ustawy, aby móc odziedziczyć gospodarstwo rolne muszą spełnić chociażby jedną z przesłanek wymienionych w art. 1059 Kodeksu cywilnego:

* spadkobierca musi stale pracować przy produkcji rolnej; nie jest wymagane, aby spadkobierca pracował w gospodarstwie, które zostało spadkiem,
* spadkobierca musi mieć przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, czyli ukończenie rolniczej szkoły zasadniczej, średniej lub wyższej,
* gospodarstwo spadkowe może być dziedziczone przez małoletniego tzn. osobę, która nie ukończyła 18 lat, albo przez osobę pobierającą naukę zawodu,
* spadkobiercy są trwale niezdolni do pracy.

GDY DZIECKO NIE DOŻYŁO

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku lub nie spełnia żadnej z powyżej wymienionych przesłanek, jego udział spadkowy przypada jego zstępnym, jeżeli oczywiście spełniają oni co najmniej jeden z warunków. Podobnie jest w wypadku, kiedy zstępni spadkobiercy nie spełniają tych warunków, wówczas spadek przypada rodzeństwu spełniającemu określone warunki. Może zaistnieć taka sytuacja, iż nikt z uprawnionych do dziedziczenia z mocy ustawy nie spełnia odpowiednich wymogów określonych w art. 1059 Kodeksu cywilnego, w takim wypadku gospodarstwo rolne dziedziczone jest przez wszystkich spadkobierców ustawowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska