Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy poznamy skład Rady Ministrów? Rzecznik rządu Piotr Müller podał termin

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Mateusz Morawiecki ma 14 dni na przedstawienie składu rządu, obstawiam, że będzie to między 12. a 14. dniem tego terminu. Chcemy, by skład tego rządu różnił się od obecnego; naturalnym koalicjantem Trzecia Droga – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w Radiu Plus.
Kiedy poznamy skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego?
Kiedy poznamy skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego? Sylwia Dąbrowa / Polska Press

Mateusz Morawiecki desygnowany na premiera

We wtorek rano w rozmowie z Radiem Plus Müller został zapytany o misję sformowania rządu, którą w poniedziałek prezydent Andrzej Duda formalnie powierzył Mateuszowi Morawieckiemu. Jak powiedział rzecznik rządu, misją Morawieckiego jest „przedstawienie alternatywy dla tej koalicji, która w tej chwili podpisała ogólne stwierdzenia dotyczące realizacji swojego programu”.

– To się należy obywatelom, by taką alternatywę wskazać. Jeżeli nie uzyskałaby ona głosów w parlamencie, to wtedy jest drugi krok, i wtedy Donald Tusk (lider KO wskazany na premiera przez KO, Trzecią Drogę i Nową Lewicę) będzie mógł podjąć misję tworzenia rządu – powiedział.

Pytany, jacy są potencjalni koalicjanci dla PiS w nowym Sejmie, Müller zapowiedział, że „zaproszenie będzie otwarte dla wszystkich”.

Z kim PiS chce stworzyć koalicję?

– Natomiast oczywiście naturalną grupą osób, które mają w części zbieżne poglądy z PiS (...) jest Trzecia Druga. Oczywiście także Konfederacja - to są przecież osoby, które na przykład we wczorajszym głosowaniu poparły marszałek Elżbietę Witek, tu też jesteśmy otwarci – mówił.

– To jest też pewnego rodzaju weryfikacja dla osób, które chcą wybrać pomiędzy „koalicją polskich spraw”, jak to wczoraj pan premier wskazywał, a tym, co prezentuje i chce realizować Donald Tusk – ocenił rzecznik rządu.

Müller zapewnił, że premier jest zdeterminowany, by utworzyć rząd.

Kiedy skład nowego rządu?

– My przygotowujemy się do przekazania panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie nowego składu Rady Ministrów, te prace rozpoczynamy. (...) Chcemy przedstawić skład Rady Ministrów i poprosić Sejm o wotum zaufania – powiedział.

Dopytywany, kiedy można spodziewać przedstawienia prezydentowi proponowanego składu rządu, Müller przypomniał, że Morawiecki ma na to 14 dni.

– Obstawiam, że będzie to między 12. a 14. dniem tego terminu – ocenił.

– Chcemy, by skład tego rządu różnił się od obecnego. Natomiast co do konkretnego składu, to będziemy mówić, gdy zostanie już sformułowany. Natomiast nie będzie na pewno tożsamy z rządem, który w tej chwili funkcjonuje – zapewnił.

Pierwsze posiedzenie Sejmu

W poniedziałek, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, premier Mateusz Morawiecki podał rząd do dymisji. Tego samego dnia wieczorem podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W razie niepowołania Rady Ministrów w tym trybie lub nieudzielenia jej wotum zaufania Sejm w ciągu 14 dni wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent Rzeczypospolitej powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy poznamy skład Rady Ministrów? Rzecznik rządu Piotr Müller podał termin - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska