MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marcin Pabierowski zdradza, czym się zajmie w pierwszych dniach jako prezydent

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dla prezydenta elekta priorytetem są sprawy związane ze zdrowiem. Dlatego w pierwszej kolejności po zaprzysiężeniu zajmie się odpadami w Zielonej Górze Przylepie i programem profilaktycznym dla osób z terenów skażonych. Jakie inne problemy chce w najbliższym czasie rozwiązać nowy gospodarz miasta.

Zielonogórzanie na nowego prezydenta miasta wybrali Marcina Pabierowskiego z Koalicji Obywatelskiej, radnego dwóch ostatnich kadencji. We wtorek, 23 kwietnia, spotkał się on przed ratuszem z dziennikarzami. Na konferencji obecni byli także nowi radni z KO, a w radzie będzie ich aż 14, co pozwoli nowemu prezydentowi bez problemu realizować swoje plany.
- Chciałem serdecznie podziękować zielonogórzanom za udział w wyborach – mówił Marcin Pabierowski, podkreślając, że jego drużyna (a jest w niej aż siedem pań) jest gotowa do działania.

Konferencja prasowa prezydenta elekta Marcina Pabierowskiego i jego drużyny - 14 radnych Koalicji Obywatelskiej - Zielona Góra - 23 kwietnia 2024 roku

Marcin Pabierowski zdradza, czym się zajmie w pierwszych dni...

Zaprzysiężenie prezydenta Zielonej Góry i rady miasta 7 maja

Formalnie Marcin Pabierowski stanie się gospodarzem Zielonej Góry po zaprzysiężeniu, co stanie się 7 maja o godzinie 10.00 w sali rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie odbędzie się uroczysta sesja rady miasta.
- W programie sesji znajdzie się zaprzysiężenie radnych nowej rady – informował Adam Urbaniak, wieloletni radny, dziękując w imieniu radnych za głosy i zaufanie. - Obrady poprowadzi najstarsza osoba w radzie, a jest nią Elżbieta Smykał.
- Nie wiedziałam, że jestem najstarsza – zauważyła radna, przyznając, że będzie miała tremę, chociaż doświadczenie w samorządzie ma. Mieszkańcy znają ją bowiem nie tylko z kierowania ośrodkiem Promyk, ale także jako pełnomocniczkę prezydenta ds. osób niepełnosprawnych, urzędniczkę urzędu marszałkowskiego, dyrektora biura sejmiku województwa lubuskiego.

Odpady w Przylepie, budowa Centrum Zdrowia 75 plus

Prezydent elekt Marcin Pabierowski zaapelował do obecnego prezydenta Janusza Kubickiego, by nie podejmował teraz ważnych decyzji, dotyczących finansów.
- Chciałbym też uspokoić urzędników, że żadnych masowych zwolnień nie będzie. Takie głosy pojawiały się bowiem w kampanii wyborczej. Dla mnie liczą się kompetencję, fachowość – podkreślał Marcin Pabierowski. - Oczywiście, mam już wybranych zastępców, ale na razie jeszcze trwają rozmowy i ustalenia. Przedstawię ich na konferencji prasowej przed zaprzysiężeniem. Powiem tylko, że to znane osoby w mieście i bardzo kompetentne.
Jeśli chodzi o miejskie spółki, to nowy prezydent chciałby przeprowadzić audyty w nich. To od nich zależeć będą konkretne decyzje.
Priorytetem dla Marcina Pabierowskiego będzie sprawa Przylepu. Zamierza jak najszybciej wywieźć pozostałości po pożarze niebezpiecznych odpadów i wprowadzić zdrowotny program profilaktyczny.
- Zaraz po zaprzysiężeniu zamierza też sprawdzić, czy możliwe jest dopisanie Zielonej Góry do rządowego programu Centrum Zdrowia 75 plus. Wnioski można było złożyć na początku roku. Chcielibyśmy jak najszybciej ruszyć i z tym projektem – podkreślał M. Pabierowski i dodał, że ważną sprawą dla niego jest także modernizacja stadionu lekkoatletycznego, amfiteatru, wprowadzenie programu „Mieszkanie dla absolwenta UZ” dla najzdolniejszych, by wzorem Białegostoku zostawali w mieście po studiach. Ważny będzie też budżet obywatelski i inne formy, w których to mieszkańcy będą decydowali, jak ma się zmieniać Zielona Góra.

Będzie rzecznik prasowy. A co z Trasą Aglomeracyjną?

Odpowiadając na pytania dziennikarzy zapewnił, że powoła rzecznika prasowego i ich pytania czy pytania mieszkańców nie pozostaną bez odpowiedzi.
A co z Trasą Aglomeracyjną, która wywoływała kontrowersje części mieszkańców?
- Sprawdzę, na jakim etapie są prace projektowe, przetargowe. Czy możliwe będzie jeszcze przeprojektowanie odcinka na os. Zacisze – mówił prezydent elekt, który zapewniał, że chce łączyć a nie dzielić. Że chce być prezydentem wszystkich zielonogórzan i współpracować ze wszystkimi radnymi, niezależnie od tego, jaki klub będą w radzie reprezentować.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska