Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KK NIDAN Zielona Góra. Klub szkoli karateków i odnosi wielkie sukcesy

Andrzej Flügel
Andrzej Flügel
KK NIDAN czyli klub  z wielkimi sukcesami
KK NIDAN czyli klub z wielkimi sukcesami Archiwum klubu
Zielonogórska szkoła karate NIDAN od lat szkoli młodych zawodników osiągając spore sukcesy. Jej problemem jest brak własnej bazy.

Zaczęło się w roku 1991, a od 1998 występuje pod nazwą Klub Karate NIDAN. Założycielem oraz prezesem jest sensei Mirosław Kuciarski 6 dan, posiadający czterdzieści lat doświadczenia w karate tradycyjnym, w którym działa od 1978 roku. Prezes posiada najwyższe światowe uprawnienia w karate, między innymi jest międzynarodowym sędzią klasy A – ITKF, dyplomowanym instruktorem oraz trenerem PZKT, krajowym egzaminatorem PZKT. Sensei Mirosław Kuciarski jest laureatem wielu nagród, a w czerwcu tego roku roku otrzymał nagrodę za 40 lat działalności w karate tradycyjnym.

Do jego sukcesów można niewątpliwie zaliczyć osiągnięcia wychowanków, którzy na arenie krajowej i międzynarodowej zdobyli ponad 532 medale, z czego 132 złote, 136 srebrne i 264 brązowe. Sensei Mirosław Kuciarski wychował ponad pięćdziesięcioosobową grupę czarnych pasów oraz piętnastu trenerów i instruktorów. Sensei Mirosław Kuciarski wraz z instruktorami prowadzi również treningi w przedszkolach i szkołach w Zielonej Górze, gdzie trenuje ponad 700 zawodników. Przełom 2018 i 2019 roku był okresem kolejnych sukcesów młodych adeptów tej pięknej sztuki walk. Z mistrzostw świata karate- Budo, które odbyły się w Wilnie NIDAN przywiózł do Zielonej Góry jeden złoty i dwa brązowe medale oraz piąte i siódme miejsce. Również końcówka 2018 roku była bardzo dobra, a zawodnicy plasowali się na wysokich miejscach w międzynarodowych i ogólnopolskich zawodach. Pierwsza połowa 2019 roku była okresem wzmożonych treningów. Jednym z z głównych celów był start w czerwcowym wrocławskim ogólnopolskim pucharze dzieci. Tylko w okresie przygotowawczym do marca do czerwca 2019 roku podopieczni senseia Mirosława Kuciarskiego trenowali ponad 80 godzin w miesiącu.

Młodzi zawodnicy wystartowali w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych zawodach, z których przywieźli do Zielonej Góry w sumie 77 medali w tym 21 złotych, 11 srebrnych i 45 brązowych. W Ogólnopolskim Pucharze Dzieci złoty medal wywalczyła Wiktoria Krycka, brązowy medal przypadł Konradowi Kałasznikow oraz Michałowi Warzecha. Druga połowa roku również zapowiada się interesująco. W terminarzu zawodów klubu są między innymi mistrzostwa Europy w karate tradycyjnym w październiku w Moskwie, mistrzostwa świata w karate fudokan, które odbędą się w listopadzie w Stuttgarcie oraz mistrzostwa świata w karate budo w Brnie.

Wszystkie wyjazdy na imprezy sportowe finansowane są z budżetu rodziców dzieci, oraz z dotacji miasta. W KK NIDAN jest wiele przysłowiowych ,,perełek:, których rodziców po prostu nie stać, aby wysłać swoje pociechy na zawody rangi międzynarodowej czy na zgrupowania kadry Polski. Kolejnym problemem jest brak miejsca do trenowania. Klub z powodu braku możliwości posiadania własnej sali do trenowania, przeprowadzać treningi w ośmiu szkołach podstawowych o różnych porach dnia w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych. Brak sali do trenowania jest podstawowym problemem. Zawodnicy Nidana i jego sensei liczą, że władze miejskie pochylą się nad ich problemem.

Zobacz również: Co to jest sport? Jak się kibicuje? Odpowiedzi przedszkolaków mogą zaskoczyć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska