Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopotliwy łupież

(mag)
Na powstanie łupieżu ma także wpływ wiek - nasilenie następuje między 20 a 40 rokiem życia. Ma na to wpływ nawet pora roku.
Na powstanie łupieżu ma także wpływ wiek - nasilenie następuje między 20 a 40 rokiem życia. Ma na to wpływ nawet pora roku. fot. DiGiTouch
Łupież najczęściej pojawia się na owłosionej skórze głowy.

Naskórek składa się ze zrogowaciałych komórek, które ulegają złuszczeniu podczas ciągłego procesu ich odnowy. Z łupieżem mamy do czynienia, gdy ilość złuszczających się, obumarłych komórek jest większa niż zazwyczaj.

- Łupież jest dolegliwością bardzo powszechną, bo dotyczy ok. 15 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn - mówi Maria Leś-Zaczyńska, dermatolog. Przyczyny nie zostały do tej pory w pełni wyjaśnione, wiadomo na pewno, że za jego występowanie odpowiedzialne są m.in. zakażenia drożdżakowe Pityrosporum ovale.

Na powstanie łupieżu ma także wpływ wiek - nasilenie następuje między 20 a 40 rokiem życia. - Łupież może też być uzależniony od pory roku, bo sprzyja mu noszenie nakryć głowy. Winne są również zanieczyszczenia powietrza i podrażnienia skóry po stosowaniu kosmetyków - wyjaśnia Leś-Zaczyńska.

Zwykły czy tłusty?

Istnieją dwa rodzaje łupieżu: tłusty i zwykły. - Zwykły występuje u osób, których skóra jest wyjątkowo podatna na grzyby drożdżopodobne. Wtedy nawet ich niewielka ilości powoduje stan zapalny. Przyczyną tego schorzenia mogą być też źle dobrane kosmetyki, które podrażniają skórę głowy - mówi Leś-Zaczyńska.

Skóra może się złuszczać na uszach, na twarzy, klatce piersiowej, a łuski są suche i drobne. Inaczej jest przy łupieżu łojotokowym. - Tu łuski są duże i nawarstwione. Zmiany też mogą występować na twarzy i klatce piersiowej. Oprócz łojotoku i tłustych strupów zaobserwować można rumień skóry, liczne grudki, krostki. Często towarzyszy im świąd - wyjaśnia Leś-Zaczyńska.

Sposoby na grzyby

Jak leczy się przypadłość? Najlepszą kuracją jest stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych, które można zażywać doustnie. Terapia może trwać nawet do sześciu miesięcy. W wyjątkowo ciężkich przypadkach, oprócz leków przeciwgrzybiczych, stosuje się preparaty robione, zawierające siarkę, kwas salicylowy, rezorcynol, dziegć, siarczek selenu i siarczek kadmu, a ich stężenie zależy od indywidualnych potrzeb danego pacjenta i zaawansowania zmian.

Natomiast w mniej zaawansowanych zmianach skuteczne mogą się okazać preparaty dostępne w aptekach zawierające sól cynkową pyritionu lub siarczek selenu. Dermatolog przestrzega przed leczeniem łupieżu maściami sterydowymi: - Poprawa jest widoczna, ale trwa krótko, a potem pacjenta trudno ze schorzenia wyleczyć.

Jeśli już stosujemy takie maści to maksymalnie trzy dni. Profilaktycznie możemy myć skórę głowy raz w tygodniu szamponem przeciwgrzybiczym, który można kupić w aptece bez recepty.

Przeciwłupieżowa dieta

Jako uzupełnienie leczenie zalecana jest dieta bogata w witaminy grupy B - drożdże spożywcze oraz kiełki pszenicy zawierają duże ilości przede wszystkim witaminy B6, bardzo istotnej w kontroli łupieżu. Podobnie jaja kurze i kapusta, a oprócz tego także siarka, która jest minerałem poprawiającym stan skóry. Natomiast dobrze jest wyeliminować z diety czekoladę, kakao i przestać palić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska