Kolarze przełajowi świetnie radzili sobie na błotnistej trasie w Drzonkowie

Mariusz Kapała
Cezary Konarski
W podzielonogórskim Drzonkowie odbyły się międzynarodowe wyścigi w kolarstwie przełajowym „Lubuskie Warte Zachodu" w randze UCI C2. Trasa wyznaczona została na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Od kilku lat ośrodek w Drzonkowie cyklicznie gości kolarzy przełajowych. W styczniu br. „błotniacy” walczyli o medale mistrzostw Polski, a w niedzielę (10 grudnia) rywalizowali w międzynarodowych wyścigach, z których rangę UCI miała rywalizacja w kategoriach juniorek i juniorów oraz elity kobiet i mężczyzn. Ale w Drzonkowie nie zabrakło też wyścigów dla żaków, młodzików, juniorów młodszych, mastersów i amatorów.

Kolarze rywalizowali na wymagającej trasie, z licznymi przeszkodami (m.in. schody, sekcja piachu), zjazdami i podjazdami. Długość jednej rundy - 2,8 km. W zmaganiach seniorów różnych sobie nie miał 11-krotny mistrz Polski – Marek Konwa. Pochodzący z Zielonej Góry zawodnik grupy TJ Auto Skoda Mlada Boleslav na metę przyjechał 35 sekund przed Belgiem Mathijasem Wuytsem. Najlepszy z Lubuszan – Krzysztof Antonowicz (AMG Cybinka Team) zajął 16. miejsce. W elicie kobiet triumfowała Zuzanna Krzystała (Pho3nix Cycling Team Rosnówko).

Spośród lubuskich cyklistów w wyścigach UCI najlepiej spisał się Ksawery Adaszak z Akademii Kolarskiej Bonecki Team Zbąszynek. Na piątej pozycji finiszował Dawid Lewandowski z POM-u Strzelce Krajeńskie.

– To fajne uczucie wygrać swój pierwszy wyścig UCI – stwierdził Ksawery Adaszak. – Ostatnio miałem pecha, na wyścigu w Laskowicach Pomorskich prowadziłem, ale spadł mi łańcuch, a w Gościęcinie miałem lekką stłuczkę i skończyłem na szóstym miejscu.

W wyścigu juniorek drugie miejsce zajęła zawodniczka Trasy Zielona Góra - Rozalia Dutczak. Jej koleżanka klubowa – Maja Czarna – zajęła 9. miejsce.

- Warunki na trasie były bardzo trudne, szczególnie przez dużą ilość błota, technicznych podbiegów i zakrętów – powiedziała Rozalia Dutczak, która do zwyciężczyni, Alicji Matuły (Mat Atom Deweloper Wrocław) straciła niespełna pół minuty. – Walczyłyśmy do końca o zwycięstwo, groźna była też zawodniczka ze Słowacji.

Najlepsze lokaty Lubuszan w innych kategoriach – żacy: 3. Aleksander Józwa (Trasa Zielona Góra), 5. Oliwier Komenda (Bizon Bieganów); młodziczki: 2. Natalia Jaros (POM Strzelce Krajeńskie); młodzicy: 5. Witold Wierzbicki (Trasa Zielona Góra); juniorki młodsze: 10. Matylda Kopczyk (Trasa Zielona Góra); juniorzy młodsi: 5. Wiktor Lutowski (Trasa Zielona Góra), 9. Marcel Stanik (POM Strzelce Krajeńskie).

Anna Puławska wygrała 60. Plebiscyt Gazety Lubuskiej na najlepszego sportowca 2022 roku.

Gala Sportu Lubuskiego 2023. Anna Puławska po raz drugi z rz...