Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolektory słoneczne to sposób na niższe rachunki

(oprac. ika)
Kolektory słoneczne można montować nie tylko na dachach (fot. Schueco)
Kolektory słoneczne można montować nie tylko na dachach (fot. Schueco)
Stosując energię solarną można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet o 60 proc. Jednak planując zakup kolektorów słonecznych warto wziąć pod uwagę miejsce ich montażu oraz funkcje, jakie mają spełniać.

Kolektory instalujemy zazwyczaj na dachu, dlatego już na etapie budowy warto zadbać o właściwą architekturę budynku. Jeśli jednak ta kwestia nie została wzięta pod uwagę podczas budowy domu, idealnym rozwiązaniem są kolektory produkowane na wymiar.

JEŚLI NIE NA DACHU TO GDZIE?

Standardowo producenci rozwiązań solarnych zalecają ustawienie kolektora pod kątem 45° do poziomu, na połaci zwróconej w kierunku południowym, przy czym nie powinien on być zacieniony drzewami czy innymi budynkami. Jednak jeżeli nie posiadamy dachu o idealnym nachyleniu i orientacji, warto sięgnąć po kolektor do zabudowy w daszek osłonowy, w fasadę, lub chociażby na barierkę balkonu.

Wiele firm produkuje systemy kolektorów dedykowane do danego sposobu zabudowy. Można je montować na różne sposoby. Wszystkie elementy konstrukcyjne spełniają najwyższe wymagania wytrzymałościowe i estetyczne.

Właściciele płaskich dachów nie muszą wcale szpecić budynków niezgrabnymi stelażami: kolektory montuje się w prosty sposób za pomocą wytrzymałych, a zarazem nie rzucających się w oczy specjalnych ram i łączników. Odporne na warunki atmosferyczne aluminiowe ramy kolektora mogą być np. lakierowane na jeden z dowolnych kolorów.

 

ZAINWESTOWUJ MĄDRZE

Stosując energię solarną można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o 50-60 proc. zastępując olej opałowy czy gaz całkowicie darmową energią słoneczną.

Jednak gwarancją uzyskania zaplanowanych oszczędności jest właściwy dobór urządzeń, w zależności od metrażu domu, liczby osób, możliwości jakie daje bryła budynku i jego posadowienie a także funkcji, jakie ma spełniać instalacja.

Najprostszym sposobem wykorzystania ciepła solarnego w domu jest system złożony z dwóch kolektorów i zbiornika o pojemności 300 litrów. Takie rozwiązanie jest odpowiednie do podgrzania ciepłej wody użytkowej dla czteroosobowej rodziny.

Cztery kolektory o łącznej powierzchni 10,8 mkw. zaspokajają potrzeby sześciu osób, przy zbiorniku 500 l. System pokrywa ok. 59,3 proc. energii potrzebnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jeśli natomiast zechcemy wykorzystać energię słoneczną do wspomagania ogrzewania, wystarczy dobrać tzw. zbiornik w zbiorniku 750/150.

Takie rozwiązanie umożliwia jednoczesne podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (płaszczowe) i wspomaganie centralnego ogrzewania c.o. np. na potrzeby ogrzewania podłogowego.

 

Czytaj też:

Kolektory słoneczne ekologicznym sposobem na dogrzanie wody

Sulechowska uczelnia wybuduje energooszczędną halę

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska