MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komu przysługuje renta rodzinna z ZUS-u

Grażyna Mazurek
Najniższa renta rodzinna wynosi 597,46 zł, a dodatek dla sieroty zupełnej 287,93 zł
Najniższa renta rodzinna wynosi 597,46 zł, a dodatek dla sieroty zupełnej 287,93 zł rys. Tomasz Wilczkiewicz
Świadczenie przyznaje się na wniosek osoby uprawnionej do jej otrzymania.

Jarek jest na ostatnim roku studiów. Oceny ma dobre, ale nie jest mu lekko. Dostaje z ZUS-u rentę po zmarłej mamie.

Renta rodzinna przysługuje po osobie, która w chwili śmierci była emerytem lub rencistą albo otrzymywała zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. Wypłaca się ją także, jeśli zmarły był ubezpieczony i spełniał warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Rentę rodzinną ZUS przyznaje na wniosek osoby uprawnionej. Mogą ją otrzymać, po spełnieniu odpowiednich przesłanek, najbliżsi członkowie rodziny osoby zmarłej, czyli: dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek, rodzice.

Kiedy dzieci mają prawo

Do renty rodzinnej mają prawo dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione:

 • do ukończenia 16 roku życia lub 25 roku życia, jeśli się uczą;
 • bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia.

  Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

  Wnuki i rodzeństwo

  Uprawnienie do renty rodzinnej mają także wnuki, rodzeństwo oraz inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne i:
 • zostały przyjęte na wychowanie, co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku, a ponadto
 • nie mają prawa do renty po rodzicach, a gdy rodzice żyją - jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania lub ubezpieczony (emeryt lub rencista) albo jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.

  Renta dla małżonka

  Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 roku życia, a jeżeli uczą się - 18 roku życia, lub są całkowicie niezdolne do pracy.

  Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli spełnia warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż pięć lat od śmierci męża, lub od zaprzestania wychowywania wyżej wymienionych dzieci.

  Takie same zasady stosuje się do wdowca.

  Uprawnienia rodziców zmarłego

  Rodzice mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania a ponadto spełniają warunki takie jak dla wdowy czy wdowca dotyczące wieku, niezdolności do pracy lub wychowywania małoletnich osób.

  W jakiej wysokości

  Renta rodzinna wynosi:
 • dla jednej osoby uprawnionej - 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
 • dla dwóch osób uprawnionych - 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
 • dla trzech i więcej osób uprawnionych - 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

  Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.
  Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.
  TU SĄ PRZEPISY

  Podstawą prawną jest ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jednolity opublikowany w Dzienniku Ustaw nr 39 z 2004 r. pod pozycją 353 ze zm.

  PRAWO DO ALIMENTÓW

  Małżonka rozwiedziona oraz wdowa, która w chwili śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków wymaganych od wdowy, w chwili śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową. To samo dotyczy wdowca.

  PRZEZ ROK LUB PRZEZ DWA LATA

  Wdowa lub wdowiec, którzy nie spełniają żadnego z wymienionych warunków wymaganych do przyznania renty rodzinnej i nie posiadają niezbędnych źródeł utrzymania - mają prawo starać się o okresową rentę rodzinną. Mogą ją pobierać przez rok od śmierci męża lub żony. A jeśli po zgonie drugiego małżonka uczestniczą w szkoleniu, które ma na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, mogą otrzymywać taką rentę przez dwa lata.


 • Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!
  Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska