Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja "4.06.1989 - po 25 latach"

Bogusław Malicki
Ulotka wyborcza z 1989 r.
Ulotka wyborcza z 1989 r. Archiwum "GL"
W ramach obchodów 25. rocznicy zwycięstwa "Solidarności" w wyborach z 4 czerwca 1989 roku, w Zielonej Górze odbyła się konferencja naukowa, a wcześniej otwarcie plenerowej okolicznościowej wystawy.

2 czerwca br. w Sali Dębowej biblioteki im. C. Norwida o godz. 12.00 rozpoczęła się konferencja, w której prelegentami byli prof. Jan Żaryn z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie (wykład "25 lat: 4.06.1989 r. - historia i dzień dzisiejszy"), prof. Jacek Kurzypa - socjolog (wykład "Jakie pokolenie wyrosło po 25 latach?"), Konrad Stanglewicz - redaktor radia z Zielonej Góry przedstawił montaż wypowiedzi z 1989 r. oraz historyk Sebastian Pyrek (wykład "Historia KO w woj. zielonogórskim).

W konferencji uczestniczyli działacze "Solidarności" i Komitetów Obywatelskich "Solidarność" z byłego woj. zielonogórskiego oraz parlamentarzyści wybrani w 1989 r.: Walerian Piotrowski, Andrzej Gabryszewski i Marek Rusakiewicz z Gorzowa Wlkp. Był Bogusław Malicki, który w 1989 r. kierował Zarządem Regionu "Solidarności" w Zielonej Górze i był członek Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ "S" w Gdańsku. Był też obecny przew. "Solidarności" w Zielonej Górze Maciej Jankowski. Licznie uczestniczyła również młodzież z zielonogórskich szkół.

Na zakończenie Marek Rusakiewicz zaprezentował książkę pt. "Ale nam się wydarzyło". Wybory 4 czerwca 1989 roku na Ziemi Lubuskiej we wspomnieniach parlamentarzystów i opracowaniach. Książka została wydana w 2014 roku pod redakcją Marka Rusakiewicza i Dariusza A. Rymara w Gorzowie Wlkp.

Informacje o pierwszych wolnych wyborach w Lubuskiem**4 czerwca 1989 - zdjęcia, wasze wspomnienia, konkurs**

Wystawa

Po konferencji niektórzy uczestnicy poszli zobaczyć okolicznościową wystawę "Wybory 4 czerwca 1989 r. w Zielonogórskiem", gdzie na 40 planszach pokazano jak to wtedy wyglądało. Na banerach ustawionych przed ratuszem na Starym Rynku są fotografie, ilustracje i plakaty pochodzące z tamtych czasów.
Wystawę rozpoczyna zdjęcie z wizyty Lecha Wałęsy w amfiteatrze w 1981 roku. Pokazano też pierwsze komunikaty o wznowieniu jawnej działalności NSZZ "Solidarność", powołaniu Komitetów Obywatelskich, a także zdjęcia kandydatów do Sejmu i Senatu oraz członków Komitetów i plakaty z kampanii wyborczej. Wystawę można oglądać do 11 czerwca 2014 roku.

Organizatorem wystawy i konferencji było Archiwum Państwowe w Zielonej Górze i Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" w Zielonej Górze.

Przeczytaj też:Czerwiec 1989 r. "Trzeba pamiętać o ludziach, którzy całym sercem się angażowali" (zdjęcia) - wspomnienia Bogusława Malickiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska