MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec programu „Laptop dla ucznia”. Zamiast niego „Cyfrowy uczeń”. Ministerstwo o szczegółach nowego projektu

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Katarzyna Lubnauer wyjaśnia, że na program „Cyfrowy uczeń” prawdopodobnie poczekać trzeba będzie dłużej. Skąd ta zmiana?
Katarzyna Lubnauer wyjaśnia, że na program „Cyfrowy uczeń” prawdopodobnie poczekać trzeba będzie dłużej. Skąd ta zmiana? unsplash.com
Laptopy dla czwartoklasistów to program wprowadzony w ubiegłym roku. – Nie ma pieniędzy na laptopy dla uczniów – powiedziała na początku lutego minister edukacji Barbara Nowacka. Co dalej z tym programem? Ministerstwo cyfryzacji przekazało informacje o nowym projekcie, który miał ruszyć już we wrześniu 2025 roku. Okazuje się, że jego realizacja w tym terminie stoi pod znakiem zapytania. Szczegóły przekazała Katarzyna Lubnauer.

Spis treści

Jeszcze poczekamy na program „Cyfrowy uczeń”

Wygląda na to, że wcześniejsze plany wprowadzenia programu „Cyfrowy uczeń” we wrześniu 2025 spełzną na niczym.

Katarzyna Lubnauer w Dzienniku Gazecie Prawnej została zapytana, czy w 2025 r. MEN będzie rozdawać tablety uczniom, odpowiedziała, że „najpierw musi zapaść decyzja Komisji Europejskiej odnośnie do PCTE i rewizji KPO”. „Potem konkretne programy. My nie zaczynamy od końca, nie prowadzimy działań pod efekt wyborczy” – mówiła.

Na uwagę dziennikarki, że to musi się stać do czerwca, ponieważ ministra Barbara Nowacka zapowiedziała, że wtedy zostanie ogłoszony program „Cyfrowy uczeń”, Lubnauer odparła: „to nasz ambitny cel, ale jesteśmy zależni od terminu rewizji KPO”.

W tej chwili nie możemy odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co zdecyduje KE w ramach rewizji KPO? Na pewno wiemy tyle: laptopy dla uczniów, które rozdawał PiS, nie zostaną sfinansowane z pieniędzy z UE. Te koszty obciążą budżet państwa, bo idea KE była taka: tworzysz politykę cyfrową, mówisz, co i w jaki sposób chcesz wykorzystać w edukacji, a jakiekolwiek zakupy realizujesz potem. PiS postąpił wbrew tym zasadom – podsumowała.

„Cyfrowy uczeń” ruszy już we wrześniu 2025?

Minister Pełczyńska-Nałęcz minister funduszy i polityki regionalnej powiedziała we wtorek, 19 marca, na śniadaniu prasowym, że „program laptopów dla uczniów ruszy, jak tylko będzie gotowa część reformatorska”. Wyjaśniła, że program musi zostać powiązany z reformą edukacji.

– Musimy tę reformę skonsultować, aby być pewnym, że zaakceptuje to Komisja Europejska – powiedziała.

Dodała, że to musi być „kontrakt na cyfryzację polskiej szkoły”.

– Skala jest ogromna, to 735 tys. sztuk sprzętu dla młodzieży – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz. – Tego programu nie będzie w tym roku kalendarzowym, będzie w przyszłym – dodała.

Zamiast programu „Laptop dla ucznia” – „Cyfrowy uczeń”

Wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji informowało o programie, który zastąpi zakończony właśnie „Laptop dla ucznia”. Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że wspólnie z IBE i ekspertami przygotowywana jest nowa kompleksowa Polityka Cyfryzacji Edukacji. Zapewnia, że ma być gotowa do końca czerwca.

W przyszłym roku uczniowie mają otrzymać nowe urządzenia mobilne. Konkrety związane z rodzajem sprzętu, niezbędnym oprogramowaniem i zabezpieczeniami mają być konsultowane z partnerami społecznymi oraz rodzicami.

– Żaden rocznik nie będzie poszkodowany – powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka – Program „Cyfrowy uczeń” to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. Żaden uczeń i żaden rocznik nie będą pokrzywdzeni – zaznaczyła Barbara Nowacka.

Niewydane laptopy z poprzedniej edycji trafią do szkół ponadpodstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa zawodowego i szkół w małych ośrodkach.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci oraz ich rodziców czekało na to, aby w tym roku odebrać obiecane im laptopy. Zaczynając naszą pracę w rządzie wierzyliśmy w to, że cały program był przygotowany profesjonalnie. To co zastaliśmy oraz to co ustaliliśmy, pokazało nam jednak, że tak nie było. Niestety wiele informacji było ukrywanych przed opinią publiczną przez naszych poprzedników. To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. – Przez błędy i zaniedbania poprzedniego rządu jesteśmy zmuszeni do zawieszenia programu „Laptop dla ucznia”. Po uzdrowieniu wróci w nowej kompleksowej formule „Cyfrowy uczeń” – dodał.

Sprawdź, do kiedy można zrealizować bon na laptop dla nauczyciela.

Koniec programu „Laptop dla ucznia”

Podczas wspólnej konferencji wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedzieli zmiany w edukacji cyfrowej uczniów.

– Dzisiaj zawieszamy program „Laptop dla ucznia”, żeby w przyszłości dać szansę na nowy, świetny program „Cyfrowy uczeń”, gdzie nikt nie zostanie pokrzywdzony, gdzie uczniowie czwartych klas będą wiedzieli, że mają narzędzie do pracy, do nauki, do wyrównywania szans – zapowiedział Gawkowski.

Mówił, że aplikacje oraz cyfrowa rzeczywistość będzie towarzyszyła przy tym, jak powinien być dobrze skonstruowany program.

Zwrócił uwagę, że najważniejsze jest skonstruowanie programu, który będzie stanowił plus dla ucznia, rodzica i nauczyciela.

– Tylko takie zestawienie spraw jest szansą na to, że będziemy mogli powiedzieć o tym, że wykorzystujemy pieniądze z Unii Europejskiej rzeczowo i celowo – podkreślił wicepremier.

Minister edukacji o laptopach

Do końca grudnia 2023 r. do rąk wszystkich czwartoklasistów trafić miały laptopy, których zadaniem miało być wspieranie kompetencji cyfrowych uczniów. Program miał być kontynuowany w kolejnych latach, by dzieci mogły uczyć się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Teraz projekt stanął pod znakiem zapytania.

Szefowa resortu edukacji zapytana we wtorek w TVN24, czy zgodnie z założeniami programu wspierania kompetencji cyfrowych uczniów czwartoklasiści otrzymają 1 września bezpłatnie laptopy, powiedziała, że „nie ma pieniędzy”.

Zwróciła uwagę, że „są poważne zastrzeżenia Komisji Europejskiej, dotyczące przygotowania tego programu, jego sensowności i zabezpieczenia młodych przed cyberzagrożeniami”.

Według minister edukacji dotychczas laptopy były rozdawane bez żadnych szczególnych pomysłów na edukację.

– W czasie wprowadzania reformy były głębokie nieuczciwości związane z organizacją programu laptopowego – powiedziała Barbara Nowacka. Rozdawanie laptopów – dosyć ciężkiego sprzętu jak na uczniów IV klasy i niewygodnego, bez pomysłu, co dalej z nim zrobić, budzi poważne wątpliwości polityków, a przede wszystkim ekspertów i nauczycieli – dodała szefowa resortu edukacji.

Minister zwróciła uwagę na to, że laptopy i tablety są bardzo przydatne i pomocne w edukacji, jednak ich temat powinien być dobrze przemyślany i powiązany ze strategią edukacji cyfrowej i z bezpieczeństwem w sieci.

Program naprawczy przed nami

Nowacka zapowiedziała również, że wspólnie z ministerstwem cyfryzacji przygotowywany jest program naprawczy, dotyczący laptopów.

– W czwartek wspólnie z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim ogłosimy plany dotyczące laptopów – poinformowała minister edukacji.

Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą o wspieraniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, począwszy od roku szkolnego 2023/2024 kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych mają otrzymywać bezpłatnie laptopy. Mają być one kupowane centralnie, a następnie trafiać do organów prowadzących szkoły i do uczniów. Przekazywanie urządzeń rodzicom lub opiekunom prawnym ucznia ma odbywać się na podstawie umowy na własność albo umowy użyczenia.

W uzasadnieniu do projektu ustawy jako źródło sfinansowania programu wskazano środki z budżetu Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Laptopy dla pierwszego rocznika czwartoklasistów, który otrzymał je we wrześniu 2023 r., kupione zostały dzięki mechanizmowi prefinansowania przez Polski Fundusz Rozwoju.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec programu „Laptop dla ucznia”. Zamiast niego „Cyfrowy uczeń”. Ministerstwo o szczegółach nowego projektu - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska