Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec wieczystego użytkowania! Koniec z płaceniem za użytkowanie wieczyste gruntu, na którym stoi twój dom czy mieszkanie [INFORMATOR]

Redakcja
1 stycznia 2019 roku użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami gruntów
1 stycznia 2019 roku użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami gruntów 123rf
Koniec z wieczystym użytkowaniem! Koniec z płaceniem za użytkowanie wieczyste gruntu, na którym stoi twój dom czy mieszkanie. Od 1 stycznia 2019 roku jesteś właścicielem tego gruntu, a nie użytkownikiem wieczystym. Zmiany w prawie wyjaśnia ekspert.

Koniec z płaceniem za użytkowanie wieczyste gruntu, na którym stoi twój dom czy mieszkanie. Od 1 stycznia 2019 roku jesteś właścicielem tego gruntu, a nie użytkownikiem wieczystym.

1 stycznia 2019 roku użytkownicy wieczyści gruntów - ale tych zabudowanych na cele mieszkaniowe - stali się właścicielami gruntów. Co to oznacza? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wiedzieć, co to jest to użytkowanie wieczyste.

Koniec wieczystego użytkowania: co to jest użytkowanie wieczyste

Tłumacząc to pojęcie najprościej: użytkowanie wieczyste to nie własność, ale prawo najbliższe własności.

Warto wiedzieć: każdy, kto ma dom, garaż albo lokal usługowy na gruncie w użytkowaniu wieczystym, jest właścicielem budynku. Jednak ziemia, na której stoi nieruchomość, nie jest jego własnością.

Grunt w użytkowaniu wieczystym to bowiem ziemia oddana do używania na określony okres, zwykle na 99 lat. Cały czas należy więc do swojego właściciela, którym jest samorząd (gmina) albo Skarb Państwa. Za użytkowanie takiego gruntu trzeba właścicielowi co roku płacić.

Koniec wieczystego użytkowania: jak ustalić, czy jesteśmy wieczystymi użytkownikami

Najprościej sprawdzić to w księdze wieczystej, gdzie w dziale II będzie wpisane prawo wieczystego użytkowania. Tam znajdziemy również zapis o przeznaczeniu nieruchomości.

To ważny zapis. Trzeba bowiem wiedzieć i zapamiętać, że przekształcenie dotyczy wyłącznie gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Chodzi tu o grunty, na których znajdują się budynki:
* mieszkalne jednorodzinne - według prawa budowlanego będzie to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych; lub też

* mieszkalne wielorodzinne, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne; lub też

* mieszkalne albo wielorodzinne, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, które umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Koniec wieczystego użytkowania: tak jest teraz

1 stycznia 2019 roku użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami gruntów.

Co to oznacza dla przykładowego Kowalskiego? Nasz przykładowy Kowalski to użytkownik wieczysty, który jest właścicielem mieszkania albo domu, a był wieczystym użytkownikiem lub też współużytkownikiem (w bloku) wieczystym gruntu. Teraz (od 1 stycznia 2019 roku) Kowalski stał się właścicielem ziemi (gruntu) pod swoim domem (w całości) lub mieszkaniem w bloku (w przysługującym mu udziale).

Uwaga! Zmiana dotyczy nieruchomości, w których co najmniej 51 procent powierzchni stanowią lokale mieszkalne w budynkach wielorodzinnych.

Przepisy objęły także miejsca postojowe i garaże oraz inne obiekty i urządzenia służące zaspokajaniu potrzeb mieszkalnych, z wyłączeniem sieci przesyłowych (gaz, woda, energia itd.). Obiekty budowlane i urządzenia budowlane tego rodzaju położone na gruncie stają się z dniem przekształcenia częścią składową tego gruntu, którego własnością stał się wieczysty użytkownik.

Od 1 stycznia 2019 roku znikła więc opłata za użytkowanie wieczyste gruntu

Koniec wieczystego użytkowania: to stało się z urzędu. Nic nie musisz robić

1 stycznia 2019 roku użytkownicy zyskali pełne prawo własności do gruntów pod swoimi domami i mieszkaniami. Stali się właścicielami gruntów, na których stoją bloki lub domy, w których mieszkają.Nazywamy to przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. Przekształcenie odbyło się automatycznie. Nie musimy pisać żadnych wniosków, aby stać się właścicielem (od tej zasady są jednak wyjątki).

Koniec wieczystego użytkowania: przekształcenie odbyło się z urzędu, automatycznie, ale...

Przekształcenie odbyło się z urzędu, automatycznie. Nie musimy pisać w jego sprawie żadnych wniosków, by stać się właścicielem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na gruncie są położone również obiekty budowlane inne niż umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych. Wtedy przekształcenie prawa do gruntu (spełniającego warunki) następuje z dniem założenia księgi wieczystej dla tej nieruchomości albo z dniem wyłączenia z istniejącej księgi wieczystej gruntu niespełniającego warunków, tj. gruntu, który jest zabudowany tymi innymi obiektami - wyjaśnia mecenas dr Przemysław Sztejna, nasz ekspert.

Gruntu nie dostaniemy jednak w prezencie. Za nabycie prawa własności trzeba będzie wnosić opłaty roczne.

Koniec wieczystego użytkowania: w pigułce

* Użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się ich właścicielami.

* Otrzymasz zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Właściwy urząd ma na to do 12 miesięcy od przekształcenia (na twój wniosek dostaniesz je w ciągu 4 miesięcy; w wyjątkowych sytuacjach - 30 dni).
Takie samo zaświadczenie otrzyma z urzędu sąd rejonowy (wydział ksiąg wieczystych) i dokona odpowiedniego wpisu.

* Znikła dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego.

* Przekształcenie będzie odpłatne. Zapłacisz za nie 20 rocznych opłat przekształceniowych.
Opłaty te odpowiadają wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, jaka obowiązywałaby w 2019 roku.
Termin na zapłatę pozostaje bez zmian - do 31 marca każdego roku.
Całą opłatę możesz też wpłacić jednorazowo (płatność z góry), z bonifikatą (ulgą).

Sprawdź, czy możesz za to otrzymać bonifikatę - kontaktując się z urzędem, od którego otrzymasz korespondencję w sprawie użytkowania wieczystego.

Konsultacja merytoryczna: mecenas dr Przemysław Sztejna, Kancelaria Radców Prawnych BUJKO&SZTEJNA sp. part.

Zobacz też: Wieczyste na własność. Kto da 98 proc. bonifikaty dla mieszkańców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koniec wieczystego użytkowania! Koniec z płaceniem za użytkowanie wieczyste gruntu, na którym stoi twój dom czy mieszkanie [INFORMATOR] - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska