Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Sierra Gorda ruszy za kilka miesięcy. To kamień milowy dla KGHM

(abi)
Kopalnia Sierra Gorda ruszy za kilka miesięcy. To kamień milowy dla KGHM W ciągu kilku miesięcy zostanie uruchomiona produkcja w kopalni Sierra Gorda.
Kopalnia Sierra Gorda ruszy za kilka miesięcy. To kamień milowy dla KGHM W ciągu kilku miesięcy zostanie uruchomiona produkcja w kopalni Sierra Gorda. Anna Białęcka
KGHM zakończył zdejmowanie nadkładu w kopalni Sierra Gorda. Oznacza to zamknięcie kluczowego etapu, polegającego na przygotowaniu odkrywki i udostępnieniu chilijskiego złoża miedzi i molibdenu. Techniczne otwarcie kopalni nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy.

Podczas tego procesu usunięto łącznie 192 mln ton materiału. Po rozpoczęciu produkcji projekt będzie przerabiał 110 tys. ton rudy dziennie, produkując 120 000 tys. ton miedzi rocznie. Ponadto kopalnia będzie jednym z największych na świecie producentów molibdenu, z produkcją na poziomie 50 mln funtów rocznie w ciągu pierwszych lat działalności

. – Spodziewamy się rozpoczęcia produkcji w kopalni Sierra Gorda w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Po technicznym otwarciu kopalni nastąpi okres jej rozruchu, który trwać będzie w drugiej połowie 2014 roku – powiedział wiceprezes KGHM Jarosław Romanowski. - Dla KGHM uruchomienie produkcji w Sierra Gorda będzie kamieniem milowym. Mimo obserwowanej zmienności notowań miedzi, jesteśmy optymistami jeśli chodzi o długofalowe fundamenty tego rynku. Naszym zdaniem w nadchodzących latach konsumpcja miedzi w krajach rozwiniętych utrzyma tempo wzrostu z ostatnich lat, a Chiny pozostaną jednym z motorów przyrostu popytu na czerwony metal. To oznacza, że Sierra Gorda będzie w przyszłości ważnym ogniwem dla zapewnienia podaży na globalny popyt na miedź.

Proces zdejmowania nadkładu w Sierra Gorda został zakończony po około dwóch latach bez ani jednego wypadku po stronie członków załogi. W przygotowaniu odkrywki uczestniczyło ponad 900 wyspecjalizowanych operatorów i członków ekipy technicznej, a także 600 pracowników kontraktowych. Łącznie przepracowali oni ponad 3,3 mln roboczogodzin. W trwające nadal prace nad budową zakładu przeróbczego i infrastruktury towarzyszącej, niezbędnej do rozpoczęcia produkcji, zaangażowanych jest ponad 7 tys. pracowników.

Jak podkreśla zarząd spółki, podczas całego procesu przygotowywania odkrywki zarządzający projektem blisko współpracowali z przedstawicielami chilijskich władz i mieszkańcami Sierra Gorda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska