Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Wojsko pomoże policji dotrzeć do osób objętych kwarantanną

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Kwarantanna domowa trwa 14 dni.
Kwarantanna domowa trwa 14 dni. KWP Gorzów
W Lubuskiem na kwarantannie przebywa około 1,5 tys. osób. Do tej pory policja odnotowała ponad 40 przypadków nieprzestrzegania kwarantanny.

- Trzeba przestrzegać kwarantanny, bo to daje szanse na wstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Potrzebna jest nam duża dyscyplina społeczna w tym, by przez pewien czas unikać kontaktu z większą grupą ludzi. Tylko w ten sposób nie dopuścimy do takiej sytuacji, jaka ma teraz miejsce we Włoszech, gdzie zmarły już tysiące osób – mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji. Informuje, że w poniedziałek, 23 marca, na kwarantannie było w Lubuskiem około 1,5 tys. osób.

Jak jest z przestrzeganiem kwarantanny w Lubuskiem?

- Do tej pory kwarantannę złamało ją ponad 40 osób – mówi rzecznik Maludy. Wśród osób, które nie przestrzegały odosobnienia, był m.in. 58-letni mieszkaniec Międzyrzecza. Mężczyzna niedawno wrócił ze Szwecji. W trakcie kwarantanny wyszedł z domu, bo zachciało mu się alkoholu. Kompletnie pijany zasnął na ławce przed jednym z bloków. Teraz grozi mu do 30 tys. zł kary.

Przypadki łamania kwarantanny miały miejsce także w Zielonej Górze. W sobotę 21 marca na złamaniu kwarantanny zostało złapanych czterech Ukraińców. Dzień później odnotowano przypadek innego mężczyzny. Pisaliśmy o tym mi.in. w materiale: Cztery osoby złamały kwarantannę. Tym razem byli to obywatele Ukrainy

Policja sprawdza osoby objęte kwarantanną

Za sprawdzanie, czy osoby, które powinny być na kwarantannie, znajdują się we wskazanym przez siebie miejscu odosobnienia, na razie odpowiada policja. – Już niebawem będziemy mieli jednak wsparcie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej – mówi podkom. Maludy.

Trwa głosowanie...

Jak długo wytrzymałbyś w kwarantannie?

Jak odbywa się sprawdzanie, czy osoba, która objęta jest kwarantanną, przebywa w swoim domu? Sposobów jest kilka. Policjanci mogą pojawić się na miejscu czyjegoś odosobnienia i poprosić o podejście do okna. Kolejnym sposobem jest też wideorozmowa przez telefon. Jeszcze innym rozwiązaniem jest aplikacja „Kwarantanna domowa”. Gdy po wprowadzeniu kontroli na granicach Polski ktoś wraca do naszego kraju, dostaje na granicy do wypełnienia kartę lokacyjną, a w niej wpisuje m.in. numer swojego telefonu.

Na ten numer wysyłana jest informacja o możliwości zainstalowania aplikacji. Po jej zainstalowaniu można informować o jej przebiegu. Służy ona nie tylko do tego, by służby miały pewność, że przebywa się w miejscu odosobnienia. Daje także możliwość złożenia zapotrzebowania na artykuły żywnościowe, posiłek czy kontakt z psychologiem. Przypomnijmy: kwarantanna trwa 14 dni.

Jak pomóc osobom objętym kwarantanną?

Przebywanie na kwarantannie nie jest łatwe. Jak zatem pomóc osobie, która jest w odosobnieniu?
- Możemy zaproponować jej, że będziemy przy niej. Ona wówczas będzie miała świadomość, że jest ktoś przy niej, kto da wsparcie i po prostu „nie da jej zwariować, do kogo będzie mogła zatelefonować i który to człowiek w każdym momencie do niego zatelefonuje” – radzi Maria Fraszewska, socjolog i edukator psychologiczny. – Wystarczy wejść w położenie człowieka objętego kwarantanną i wiarygodnie odpowiedzieć sobie na pytanie: co ja bym czuł w sytuacji całkowitej niemożności wyjścia z domu? – dodaje M. Fraszewska.

Czytaj również:
Kwarantanna domowa. Kto powinien na niej przebywać? Jak się zachować? Eksperci odpowiadają na pytania i wątpliwości Czytelników

KORONAWIRUS, REALNE ZAGROŻENIE

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska