MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kosiarka, kosa czy podkaszarka? Sprawdź, czym się różni ten sprzęt i jaki jest potrzebny w twoim ogrodzie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W niektórych ogrodach podkaszarka lub kosa to niezastąpione narzędzia.
W niektórych ogrodach podkaszarka lub kosa to niezastąpione narzędzia. serrnonik/123rf.com
W ogrodach i na działkach od wiosny rusza intensywny sezon koszenia. Jego przetrwanie ułatwiają kosiarki, ale też kosy i podkaszarki. Tylko czy potrzebujesz wszystkich tych sprzętów? A może wystarczy jedno urządzenie? Sprawdź, kiedy wybrać kosiarkę, a kiedy kosę lub podkaszarkę.

Spis treści

Czym najlepiej kosić trawę?

W większości ogrodów i działek kosimy trawę. Najczęściej w przydomowych ogrodach robimy to regularnie, utrzymując trawę niezbyt wysoko. Jednak bywa, że mamy działkę rekreacyjną, na której bywamy rzadziej i co za tym idzie – kosimy ją niezbyt regularnie. Coraz częściej też słuchamy informacji o tym, że nisko skoszony idealny trawnik, wcale nie jest super ekologicznym i jedynym możliwym rozwiązaniem. Nasze trawniki mają też różną powierzchnię, formę i ukształtowanie. I właśnie od tego zależy to, jaki sprzęt do koszenia będzie najlepszy.

Kiedy sprawdzi się kosiarka ogrodowa?

Do „standardowych” przydomowych trawników, które są regularnie koszone i znajdują się na w miarę płaskim terenie, najlepiej sprawdzają się kosiarki ogrodowe. Mogą one być ręczne (do najmniejszych trawników), elektryczne – do średnich oraz spalinowe – do dużych. Więcej na ten temat pisałam w artykule Jaką kosiarkę wybrać? Sprawdź, co jest ważne i wybierz urządzenie odpowiednie do twojego ogrodu. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje.

Czasem kosiarka się nie sprawdzi. Zostaje podkaszarka i kosa

Ale nie każdy trawnik jest regularnie koszony lub znajduje się na równym terenie. Są też takie, które mają wielkość zbliżoną do chusteczki higienicznej. Albo podkusiło nas, żeby posadzić na nim drzewa, krzewy i jeszcze urządzić rabatkę o nieregularnym kształcie. I przedostanie się kosiarką między tymi przeszkodami przypomina trasę jakiegoś szalonego slalomu. Bywa też, że nasz trawnik to raczej dzika łąka, na którą wprowadzają się nawet krzewy. W takich przypadkach z pomocą przyjdzie podkaszarka oraz kosa mechaniczna, zwana też wykaszarką (choć ta nazwa bywa używana zamienne również z podkaszarką i może być myląca). Kiedy ich użyć i do czego się sprawdzą?

Do czego służy podkaszarka?

Podkaszarka może być uzupełnieniem kosiarki, ale jeśli trawnik jest nieduży (do około 100 mkw), może ją zastąpić. Podkaszarka przyda się też do „zadań specjalnych”, takich jak skoszenie trawy wokół drzew, między krzewami, wzdłuż chodnika. Przyda się także na nierównych powierzchniach, do skoszenia skarpy, albo ściany rowu. Można też nią też ciąć rośliny mocniejsze niż trawa.

Sprawdź: Jak założyć łąkę kwietną i czy trzeba ją kosić? Podpowiadamy

W podkaszarce elementem tnącym jest żyłka – od jej szerokości oraz przekroju zależy to, z jakimi roślinami sobie poradzi (trawa, czy również jakieś mocniejsze rośliny). Podkaszarki najczęściej mają napęd elektryczny. Mogą być zasilane sieciowo, co oznacza, że trzeba je podłączyć do gniazdka, a pracę będzie „urozmaicać” uważanie na kabel. Są też podkaszarki akumulatorowe – to urządzenia droższe, ale dające dużą swobodę ruchu. Trzeba jednak dbać o ładowanie akumulatorów.

Do czego służy kosa mechaniczna?

Kosa mechaniczna to urządzenie mocniejsze i bardziej wydajne niż podkaszarka. Można nią kosić nawet większe trawniki. Szczególnie dobrze nadaje się do takich, które są porośnięte nie tylko trawą, albo są rzadko koszone. Radzi sobie wysoką trawą i innymi, twardszymi roślinami, nawet krzewami, młodymi drzewkami itp. Sprawdza się przy pracy na pochyłym albo nierównym terenie.
Kosy mechaniczne mogą być wyposażone w tarczę tnącą lub żyłkę. Najczęściej mają napęd spalinowy – są mocne, wydajne, ale też głośne. Wymagają one oczywiście paliwa, zależnego od rodzaju pracy silnika (są dwu- i czterosuwowe). Sprawdzi się np. na działce, którą kosisz kilka razy w roku i/lub nie ma na niej prądu.

Co wybrać: kosiarkę, podkaszarkę czy kosę?

  • Jeśli twój trawnik jest w miarę typowy, jeśli chodzi i ukształtowanie, ma ponad 100 mkw i kosisz go systematycznie – wybierz kosiarkę.
  • Jeśli masz trawnik mniejszy, kosisz rzadziej – postaw na podkaszarkę. Przy bardziej skomplikowanych trawnikach będzie przydatnym uzupełnieniem kosiarki.
  • Jeśli masz trawnik duży z wysoką trawą i inną roślinnością – wybierz kosę mechaniczną.

Zwróć uwagę na tę różnicę między kosiarką a podkaszarką i kosą

Między tymi urządzeniami jest jeszcze jedna ważna różnica: kosiarką jeździ się po trawniku, prowadząc urządzenie jak wózek. Natomiast podkaszarkę i kosę nosi się w rękach. Ich utrzymanie, szczególnie przez dłuższy czas może być męczące. Ułatwieniem jest rodzaj szelek czy pasów, które podtrzymują sprzęt. Ale jeśli masz np. problemy z kręgosłupem czy barkiem, operowanie takim narzędziem może być dla ciebie trudne. Przy kosiarce, którą pcha się dwiema rękami, obciążenie rozkłada się bardziej równomiernie.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kosiarka, kosa czy podkaszarka? Sprawdź, czym się różni ten sprzęt i jaki jest potrzebny w twoim ogrodzie - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska