MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszty utrzymania domu i mieszkania – sprawdź, za co płacisz więcej od 2022 roku. Szykuje się też podwyżka składki na fundusz remontowy

Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
W ciągu ostatnich dwóch lat Polacy zauważyli znaczny wzrost kosztów utrzymania swoich domów i mieszkań. Eksperci sprawdzili, jak od marca 2022 roku do marca 2024 roku zmieniły się ceny związane z utrzymaniem nieruchomości oraz nośników energii. Sprawdź, za co płacisz więcej.

Spis treści

Koszty utrzymania – co wzrosło najbardziej?

Ostatnie dwa lata przyniosły znaczne wzrosty kosztów utrzymania domów i mieszkań w Polsce. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez portal RynekPierwotny.pl najbardziej dotkliwe były podwyżki cen energii cieplnej, wody i usług kanalizacyjnych. Pomimo pewnych spadków cen, takich jak opał, łączna dwuletnia inflacja wyniosła aż 21,2 procent.

Cena energii cieplnej wzrosła o 51,3 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat. Największy skok cenowy nastąpił w okresie od marca 2022 do marca 2023 r. wynosząc aż 40,7 proc. Taka podwyżka uderza w budżety domowe, zwłaszcza w przypadku starszych, mniej energooszczędnych budynków.

RynekPierwotny.pl

Od marca 2023 r. do marca 2024 r. ceny usług kanalizacyjnych wzrosły o 9,7 proc., a zaopatrzenie w wodę zdrożało o 9 proc. Te koszty, choć mogą wydawać się drobnymi, w sumie stanowią znaczne obciążenie dla domowego budżetu.

Choć cena opału spadła o 16,1 proc. w ciągu ostatniego roku, to w dłuższej perspektywie (marzec 2022 do marzec 2024 r.) opał podrożał o 11 proc. Spadek cen opału pomógł nieco złagodzić ogólny wzrost kosztów utrzymania, ale wciąż pozostaje on jednym z mniejszych wzrostów w zestawieniu.

Zdaniem ekspertów w przyszłości Polacy będą musieli stawić czoła kolejnym podwyżkom cen energii elektrycznej i gazu.

Podwyżki za prąd i gaz – ile zapłacimy od lipca 2024?

W lipcu Polaków czekają kolejne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu. Te zmiany mogą jeszcze bardziej obciążyć budżety domowe, szczególnie w okresie zimowym, gdy zapotrzebowanie na energię wzrasta.

[…] od lipca wszystkich będzie obowiązywać cena zatwierdzona przez prezesa URE, tzn. około 0,74 zł netto/kWh netto w zależności od tego, z usług którego sprzedawcy korzystamy. Może więc być nawet w niektórych przypadkach więcej o 90 procent – czytamy na stronie Strefy Biznesu.

Pamiętaj, że w takiej sytuacji możesz złożyć wniosek o bon energetyczny.

Bon energetyczny ma wesprzeć te rodziny, które najbardziej odczują zmianę w swoich kieszeniach – wyjaśnia Agnieszka Kamińska ze Strefy Biznesu.

O tym, ile pieniędzy możesz dostać, dowiesz się z artykułu: Bon energetyczny 2024. Do wzięcia nawet 1200 zł. Wiemy, kiedy i gdzie składać wnioski

Wzrośnie opłata za fundusz remontowy

To jeszcze nie koniec wzrostu kosztów utrzymania gospodarstw domowych. Członkowie wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni muszą się liczyć z wyższymi opłatami na fundusz remontowy. Istotnym czynnikiem jest tutaj wzrost płacy minimalnej, która od 1 lipca 2024 roku wyniesie 4300 zł brutto. To spowoduje wzrost kosztów usług, takich jak sprzątanie, ochrona i remonty.

Rosnące ceny energii, gazu, materiałów budowlanych i usług remontowych prowadzą do nieuchronnego wzrostu kosztów eksploatacyjnych. Jak zauważa ekspert rynku nieruchomości Tomasz Błeszyński w rozmowie z portalem Money.pl, wyższe ceny przełożą się na zwiększenie opłat dla właścicieli i najemców mieszkań.

Skala podwyżek czynszów zależy od wielu czynników, w tym od wielkości wspólnoty, wieku budynków, jakości ich wykonania i sposobu użytkowania mieszkań. Jacek Janas, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości w rozmowie z portalem Money.pl, tłumaczy, że osoby korzystające z urządzeń zużywających dużą ilość energii, takich jak klimatyzacja w bloku, mogą spodziewać się wyższych rachunków za prąd, co w połączeniu ze wzrostem czynszu będzie szczególnie odczuwalne.

Dodatkowo, według prognoz portalu RynekPierwotny.pl dynamiczne zmiany na rynku usług budowlanych i cen materiałów budowalnych mogą dalej wpływać na wzrost cen, co jeszcze bardziej podniesie koszty utrzymania nieruchomości w nadchodzących latach.

Jak oszczędzać na rachunkach?

Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie rachunków jest oszczędzanie energii. Wymiana starych żarówek na energooszczędne, używanie inteligentnych termostatów oraz unikanie zbędnego zużycia energii to tylko kilka z wielu metod na zmniejszenie kosztów.

Rosnące koszty energii zmuszają właścicieli starszych domów do przeprowadzania termomodernizacji. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne czy pompy ciepła, które mogą przynieść znaczne oszczędności w dłuższej perspektywie. Warto z nich skorzystać, aby obniżyć koszty inwestycji i szybciej cieszyć się oszczędnościami.

Źródła: RynekPierwotny.pl, Money.pl, GUS: raporty dotyczące cen energii i usług komunalnych w Polsce

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koszty utrzymania domu i mieszkania – sprawdź, za co płacisz więcej od 2022 roku. Szykuje się też podwyżka składki na fundusz remontowy - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska