Kraków. Uniwersytet Jagielloński porównany do agencji towarzyskiej. Rektor reaguje na szokujące słowa kurator oświaty Barbary Nowak

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak w mocnych słowach zareagowała na ankietę w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak w mocnych słowach zareagowała na ankietę w Uniwersytecie Jagiellońskim. Krystian Dobuszyński
Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzone są badania dotyczące bezpieczeństwa i równego traktowania skierowane do studentów i osób przygotowujących rozprawy doktorskie. W ankiecie zadano pytanie o płeć i podano odpowiedzi do wyboru: kobieta, mężczyzna, transkobieta, transmężczyzna, niebinarna. Jest też opcja "nie chcę odpowiadać na to pytanie". Zbulwersowania nie kryje małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która na Twitterze zamieściła wpis: "Szok! Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską! Przygotowuje ofertę wg płci kulturowych. Pierwsza polska wyższa uczelnia, z historią od 1364 r. stosuje segregację studentów po neomarksistowsku". Rektor UJ prof. Jacek Popiel w odpowiedzi wystosował list, w którym zaznaczył m.in.: "Słowa, wypowiedziane przez panią kurator nie są zawieszone w próżni. Dotykają istnień ludzkich, nieraz kruchych i przepełnionych obawami, dla których każda kolejna publiczna wypowiedź może stać się tą, która doprowadzi do tragicznych konsekwencji".

FLESZ - Zmiany w obostrzeniach wchodzą w życie

- Celem uczelni wyższych, szkół jest nauczanie, a nie dopytywanie studentów o ich seksualność. To są sprawy intymne, kwestie, którymi nie powinny się interesować placówki oświatowe czy zakłady pracy - nie mogą się zachowywać jak agencje towarzyskie, bo tylko tam wiedza o preferencjach seksualnych jest istotna. Takie działanie nie ma nic wspólnego z równym traktowaniem. Wręcz przeciwnie jest to próba segregowania ludzi według założeń ideologicznych, tym razem ze względu na ich seksualność i stąd porównanie do neomarksizmu. Nie mam wątpliwości, że to kolejny przykład działań mających na celu podporządkowanie się oczekiwaniom środowisk LGBT, które mówiąc o równouprawnieniu dążą do zapanowania nad wszystkim propagowanej przez nich ideologii. Podkreśliłam, że Uniwersytet Jagielloński został założony w 1364 r. Warto mieć na uwadze, jaka filozofia i cele przyświecały założycielom tej uczelni - wyjaśnia Barbara Nowak.

W odpowiedzi rektor UJ prof. Jacek Popiel wystosował list otwarty do małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Napisał w nim m.in.: "Zadaniem Uniwersytetu Jagiellońskiego jest stanie na straży wolności i równości. Bierzemy odpowiedzialność za tysiące młodych ludzi, pomagając im nie tylko w zdobywaniu wiedzy, ale i w kształtowaniu osobowości, charakteru, kultury i poszanowania drugiego człowieka. Za tym, co pani kurator określiła trywializująco jako „segregację studentów po neomarksistowsku”, mającą rzekomo – według pani własnego sformułowania – prowadzić do „zamiany Uniwersytetu Jagiellońskiego w agencję towarzyską”, stoją historie prawdziwych ludzi – ich osobiste dramaty, zmagania i lęki, wynikające z dyskryminacji, która dotyka ich na co dzień".

Prof. Jacek Popiel w liście zaprosił kurator na spotkanie z przedstawicielami Studenckiego Ośrodka Wsparcia i Adaptacji w celu "bliższego poznania problemów osób, których dotykają stygmatyzujące, obraźliwe słowa" oraz dyskusji na temat form pomocy podejmowanych przez UJ.

- Nie traktuję uczelni jako miejsca do rozgrywek ideologicznych. Gdybym wzięła udział w takim spotkaniu to oznaczałoby, że dopuszczam, by w takim miejscu odbywały się takie dyskusje - komentuje Barbara Nowak.

Uczelnia udzieliła nam natomiast wyjaśnień dotyczących samej ankiety. Poinformowano, że pytanie o płeć jest jednym z elementów badania poczucia bezpieczeństwa i równego traktowania na UJ w roku akademickim 2020/2021. Badanie prowadzone jest przez Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ.

- Badanie ma charakter w pełni naukowym i dotyczy całej społeczności studenckiej i doktoranckiej UJ - przeszło 38 tysięcy osób - informuje Adrian Ochalik, rzecznik UJ. - Ponieważ badanie dotyka takich zagadnień jak równe traktowanie, występowanie zjawiska dyskryminacji na uniwersytecie itp., konieczne stało się uwzględnienie w badaniu takich zmiennych jak płeć, tożsamość płciowa itp. Pytania dotyczące płci, tożsamości płciowej zadawane są tylko i wyłącznie na potrzeby badania. W pytaniu o płeć jest opcja "nie chcę odpowiadać na to pytanie". Odpowiedzi udzielane w badaniu mają charakter poufny - dodaje rzecznik UJ.

Wyjaśnia też, że w badaniu uwzględniono nie tylko płeć i tożsamość płciową męską, żeńską, ale również transpłciową i niebinarną w ślad za standardami naukowymi powszechnie przyjmowanymi w badaniach społecznych (jako przykład podaje badanie na UJ dotyczące monitoringu warunków zatrudnienia, bezpieczeństwa i równego traktowania).

W ankiecie, składającej się z trzech modułów, znalazły się m.in. pytania o to, czy osobie uczestniczącej w sondażu zdarzyło się doświadczyć niebezpiecznej sytuacji na uczelni, a jeżeli tak, to jakiej i jaki miała wpływ na studia. Są też pytania dotyczące oceny równego traktowania na UJ, czy dana osoba poczuła się gorzej potraktowana, a jeżeli tak, to z jakiego powodu, jaki miało to wpływ na naukę na uczelni i co z tym zrobiono.

W Krakowie odbył się protest organizacji pozarządowych i środowisk opozycyjnych przeciwko zmianom, jakie planuje ministerstwo edukacji

Kraków. Opozycyjny protest przeciw ideologizacji edukacji i ...

Przy pytaniu "Co, według Ciebie, było powodem gorszego potraktowania od innych?" dano do wyboru następujące odpowiedzi (można było wybrać więcej niż jedną) w kolejności: płeć, orientacja seksualna, tożsamość płciowa, światopogląd, religia/wyznanie, niepełnosprawność, stan zdrowia, wiek, pochodzenie (miasto/wieś), ukończenie studiów poprzedniego stopnia na uczelni innej niż UJ, studiowany kierunek, tryb studiów (stacjonarny/niestacjonarny), pochodzenie etniczne, narodowość, kolor skóry, język/regionalizm, przynależność do subkultury, status społeczno-ekonomiczny, inny powód – jaki?, nie wiem, z jakiego powodu.

Badanie trwa do 14 lipca 2021 roku. Każda osoba uprawniona do wzięcia udziału w nim otrzymuje wiadomość drogą elektroniczną zawierającą indywidualny link do ankiety. Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ podkreśla, że zebrane w ten sposób dane mają posłużyć jednostkom UJ do usprawnienia działań na rzecz bezpieczeństwa osobistego oraz poprawy warunków do nauki i prowadzenia badań naukowych.

List rektora UJ do małopolskiej kurator oświaty

Szanowna Pani Kurator,

nie oczekuję od Pani przeprosin za słowa wymierzone w członków Wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znając Pani poprzednie wypowiedzi nie spodziewam się, żeby pod wpływem mojego listu doszła Pani Kurator do przekonania, że osoba sprawująca funkcję publiczną, związaną z odpowiedzialnością za wychowanie młodego pokolenia, nie ma prawa używać języka, który obraża, narusza godność osób i instytucji. Ponieważ jednak jestem człowiekiem wierzącym w moc dialogu i siłę nadziei, piszę do Pani ten list.

Słowa i czyny kształtują kolejne pokolenia. Osoby wykształcone i mające wpływ na młodych ludzi, powinny mieć tego szczególną świadomość. Jako przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego wiemy, że każde słowo, które studenci słyszą w przestrzeni publicznej, może stać się elementem kształtującym ich życie i postawy. Stanowczo sprzeciwiamy się temu, by kolejne pokolenia dorastały w przekonaniu, że nienawiść staje się normą społeczną.

Zadaniem Uniwersytetu Jagiellońskiego jest stanie na straży wolności i równości. Bierzemy odpowiedzialność za tysiące młodych ludzi, pomagając im nie tylko w zdobywaniu wiedzy, ale i w kształtowaniu osobowości, charakteru, kultury i poszanowania drugiego człowieka.

Za tym, co Pani Kurator określiła trywializująco jako „segregację studentów po neomarksistowsku”, mającą rzekomo – według Pani własnego sformułowania – prowadzić do „zamiany Uniwersytetu Jagiellońskiego w agencję towarzyską”, stoją historie prawdziwych ludzi – ich osobiste dramaty, zmagania i lęki, wynikające z dyskryminacji, która dotyka ich na co dzień.

Codzienna praca Studenckiego Ośrodka Wsparcia i Adaptacji, funkcjonującego w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego, niezmiennie utwierdza nas w przekonaniu, jak pomoc ta jest potrzebna. Naszym obowiązkiem jest wsparcie studentów oraz doktorantów w trudnościach, które napotykają na swojej drodze, zagwarantowanie im opieki, gdy szczególnie tego potrzebują. Nie mamy wątpliwości, że wypowiedź Pani Kurator sprawi, że wołanie o pomoc stanie się jeszcze głośniejsze.

Słowa mają swoje konsekwencje. Słowa, wypowiedziane przez Panią Kurator nie są zawieszone w próżni. Dotykają istnień ludzkich, nieraz kruchych i przepełnionych obawami, dla których każda kolejna publiczna wypowiedź może stać się tą, która doprowadzi do tragicznych konsekwencji.

Słowa często prowadzą do czynów. Mowa nienawiści nie jest wymysłem, abstrakcją. Napędzana słowami spirala agresji, skierowana wobec jakiejkolwiek grupy społecznej, oderwana od badań i faktów naukowych, błądząca wśród potocznych przekonań, wyrastająca z niewiedzy i lęków wywołanych „obcością”, może stać się inspiracją do bezpośrednich ataków i aktów przemocy.

Dlatego też pragnę zwrócić się do Pani Kurator Barbary Nowak z zaproszeniem na spotkanie z przedstawicielami Studenckiego Ośrodka Wsparcia i Adaptacji. Zapraszam do bliższego poznania problemów osób, których dotykają stygmatyzujące, obraźliwe słowa. Zapraszam do dyskusji na temat form pomocy podejmowanych przez Uniwersytet Jagielloński, pomocy, którą powinien także oferować potrzebującym Małopolski Kurator Oświaty.

Niech mój list stanie się impulsem do dyskusji o niesieniu pomocy i kształtowaniu mądrego pokolenia.

Z wyrazami szacunku,
Prof. dr hab. Jacek Popiel
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Absolwent

Czy ta pani nadal mieszka w XII LO bo jest biedna i nie stac ja ani nawynajem ani na kredyt ?

t
talib

Eliminować czy nie eliminować pedofilów wszelakich oto jest pytanie

w świetle nauk chrześcijańskich i 2000 kultury biblijnej cyt.

Ewangelia św.. Mateusza 18. 6 „Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. 7 Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie.”

p
poli

Pani Nowak przekracza coraz to kolejne poziomy głupoty. Jej ideologiczne zacietrzewienie jest szokujące. Nie mam nic przeciwko katolikom, większość jest całkiem normalna, mam ich nawet w rodzinie i dobrze się dogadujemy. Ale niektórzy katolicy idą w skrajną stronę i zamiast głosić miłość, głoszą nienawiść.

G
Gość

czemu promujecie tego prawicowego tranwescyte?

G
Gość
17 czerwca, 18:10, grzeg:

Przykro to powiedzieć, ale rektor nie popisał się. W sumie dość nonszalanckie. A ten nacisk genderowy rzeczywiście zaczyna przekraczać granice zdrowego rozsądku.

kto Cię i gdzie naciska? Z tym genderem to Wam się na mózg rzuciło. Czyżby jakaś ukryta opcja, boisz się przyznać czy co? Mnie osobiście to grzeje kto z kim i co, zatem zastanawia mnie, czemu masz z tym problem?

G
Gość
17 czerwca, 15:49, :]:

W Polsce należy przyjąć regulacje prawne ograniczające ekspansję tego "genderu", na wzór węgierskich. Na Węgrzech się dało, to i w Polsce się da.

17 czerwca, 17:44, Antybiedroń:

JAK NAJSZYBCIEJ , BO NAM GARSTKA AGRESYWNYCH LEWAKÓW ZNISZCZY KRAJ !

Na Węgrzech panuje drugi Un z Korei...a nasz Czauczesku drzemie

G
Gość
17 czerwca, 18:10, grzeg:

Przykro to powiedzieć, ale rektor nie popisał się. W sumie dość nonszalanckie. A ten nacisk genderowy rzeczywiście zaczyna przekraczać granice zdrowego rozsądku.

Wypaczono naukę gender...gender stosuje się od wieków przymuszając kobiety i facetów do swoich ról...do których czasami się nie nadają

G
Gość

A kto jest alfonsem w tej agencji towarzyskiej ? Pracownicy uczelni powinni złożyć pozew o zniesławienie

G
Gość
17 czerwca, 15:49, :]:

W Polsce należy przyjąć regulacje prawne ograniczające ekspansję tego "genderu", na wzór węgierskich. Na Węgrzech się dało, to i w Polsce się da.

17 czerwca, 17:44, Antybiedroń:

JAK NAJSZYBCIEJ , BO NAM GARSTKA AGRESYWNYCH LEWAKÓW ZNISZCZY KRAJ !

już kk niszczy ten kraj

g
grzeg

Przykro to powiedzieć, ale rektor nie popisał się. W sumie dość nonszalanckie. A ten nacisk genderowy rzeczywiście zaczyna przekraczać granice zdrowego rozsądku.

p
patologia

Jakim cudem kuratorem oświaty jest osoba tak bardzo zdemoralizowana i zindoktrynowana. Dlaczego wplątuje szkoły i uczenie w pisowską politykę szukania wrogów dla lansowania się?

26 minut

Polecam wszystkim film "Polska musi rzucić wyzwanie propagandzie gender!" https://www.youtube.com/watch?v=peJ51ih-lAw

G
Gość
17 czerwca, 11:52, Marya Pędzel:

Pani Nowakowej nie da się porównać do niczego, co można by określić cenzuralnie, gdyż pani Nowakowa jest niepodrabialna w podobny sposób jak pan Majdzik.

podobno była zmiana płci.... doabiali wargi

G
Gość
17 czerwca, 13:20, Głupia baba:

Barbara Nowak. Z agencji to jesteś raczej ty, lecz kto głupi chciałby ruszyć takie coś jak ty?

skoro skończyła ta agencje, to ........

G
Gość

skoro ten tranwescyta go skończył , a to dom publiczny - to kim on jest ????

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie