Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronopol nikomu nie zagraża

Janczo Todorow 0 68 363 44 99 [email protected]
Maciej Karnicki ma 39 lat, jest absolwentem Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz MBA Atlanta w Poznaniu, ma żonę i syna. Prezesem zarządu firmy Kronopol jest od dwóch lat. Hobby: muzyka jazzowa, tenis, jazda na nartach
Maciej Karnicki ma 39 lat, jest absolwentem Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz MBA Atlanta w Poznaniu, ma żonę i syna. Prezesem zarządu firmy Kronopol jest od dwóch lat. Hobby: muzyka jazzowa, tenis, jazda na nartach fot. Janczo Todorow
Rozmowa z Maciejem Karnickim, prezesem spółki Kronopol.

- 700 mieszkańców Żar podpisało się pod protestem przeciwko rozbudowie instalacji do produkcji kleju. Obawiają się, o swoje życie i zdrowie. Czy z ręką na sercu może pan przysiąc, że rozbudowa Kronopolu nie stanowi dla nas zagrożenia?- Skoro taka deklaracja uspokoi mieszkańców - z ręką na sercu mogę powiedzieć, że rozbudowa zakładu nie stanowi zagrożenia dla nikogo.

- Zdaniem tej samej grupy osób Kronopol wydaje duże pieniądze na sponsoring zamiast wydawać na zabezpieczenia, na ochronę środowiska. Twierdzą, np. że z obietnic o filtrach na kominy nic nie wynika, że nie wiedzą czy fabryka nie zagraża ujęciom wody. Zna pan te obawy i niepokoje?- Czasami słyszymy o tych obawach i niepokojach, które wynikają być może z niedoinformowania mieszkańców. Postaramy się, żeby nie było niedomówień i nieporozumień z tego powodu. Najpóźniej od połowy grudnia filtry dla suszarń płyt wiórowych i OSB będą czynne, od roku czynna jest również biologiczna oczyszczalnia ścieków technologicznych z możliwością oczyszczania ścieków deszczowych. Na te inwestycje wydaliśmy ok. 11 mln euro. Wspieramy również sport, po to, żeby nasze dzieci i młodzież rozwijały się lepiej.

- Od lat prowadzone są okresowe badania powietrza, czy wyniki mieszczą się w normie?- Tak, wyniki badania zawartości pyłu, tlenków azotu i siarki oraz formaldehydu są poniżej maksymalnych parametrów, które określają normy. Badania wykonywane są przez niezależną firmę dwa razy w roku, a także kontrolnie przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska.
- To po co w takim razie zakładać filtry, skoro nie ma przekroczenia norm?- No cóż, czasami trzeba coś zrobić na wyrost, od lat słyszymy, że dymy nad miastem są uciążliwe, więc wiadomość, że są filtry powinna przerwać spekulacje o zagrożeniach.

- Mieszkańcy bardzo się boją formaldehydu. Boją się awarii, wycieków, skażenia środowiska. - Rozumiem te obawy, ale nigdy nie było w firmie awarii, która stwarzałaby zagrożenia dla środowiska. Stosowany jest stały monitoring procesu technologicznego, są specjalne zabezpieczenia. Twierdzenia, że ktoś choruje z powodu naszego zakładu są nadużyciem.

- Czy widzi pan możliwość szczerej dyskusji z mieszkańcami na temat potencjalnych zagrożeń. Brak informacji lub półprawdy mogą wstrzymać każdy rozwój, w tym przypadku rozbudowę fabryki. Jak i czy zamierza to pan zmienić?- Mamy zamiar w najbliższych dniach, może najpóźniej na początku przyszłego roku, zorganizować dzień otwartych drzwi, podczas których mieszkańcy mogliby się zapoznać na miejscu z naszym zakładem, z produkcją, z nową instalacją do produkcji kleju. Będą mogli zadawać pytania, na każde otrzymają odpowiedź. Sądzę, że te spotkania przekonają mieszkańców, że zagrożenia nie ma.

- Burmistrz miasta ma wydać tzw. decyzję środowiskową w sprawie rozbudowy fabryki kleju. Wiemy, że domaga się pewnych poprawek w raporcie o oddziaływaniu na środowisko. - Podkreślam, że nie chodzi tu o poprawki, a jedynie o uzupełnienie do raportu w dwóch punktach. Specjaliści pracują nad uzupełnieniami, o które zwrócił się do nas burmistrz i w najbliższym czasie zostaną one dołączone do raportu.

- Dziękuję.

Stanowisko Kronopolu odnośnie rozbudowy instalacji na wydziale produkcji kleju

Szanowni Państwo!

Poniżej przedstawiamy nasze stanowisko odnośnie rozbudowy instalacji na wydziale produkcji kleju w Kronopolu.

Jest to reakcja na różne, niepokojące doniesienia i spekulacje, jakie pojawiły się w ostatnim czasie w mediach.

Uważamy, że mieszkańcom Żar należą się rzeczowe wyjaśnienia, które, jesteśmy przekonani, pozwolą uspokoić emocje.

Wydział produkcji kleju pracuje w firmie od 2000 roku. Przez te wszystkie lata nie było najmniejszych podstaw do kwalifikowania instalacji jako uciążliwej czy szkodliwej dla mieszkańców.

Obecnie mówimy o rozbudowie, a nie budowie całkiem nowych instalacji. Decyzja o zwiększeniu poziomu produkcji kleju jest związana przede wszystkim ze wzrastającym eksportem do innych fabryk z holdingu. Nie więcej niż 50% produkcji kleju pozostaje w Kronopolu. Reszta jest eksportowana.

Zwiększenie poziomu produkcji kleju nie wiąże się ze wzrostem poziomu produkcji płyt w Żarach, a tym samym nie niesie ze sobą ryzyka zwiększenia uciążliwości dla środowiska. Powstaną też nowe miejsca pracy (około 10)

Proces inwestycyjny, o którym mowa, jest całkowicie zgodny z obowiązującym prawem, a Kronopolowi nie przysługują żadne ulgi czy udogodnienia..

Inwestycja jest zaliczana do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, ponieważ to wynika z obowiązujących przepisów ochrony środowiska (Rozporządzenie RADY MINISTRÓW z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko).

Oznacza to tyle, że postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia jest, ze względu na charakter i wielkość zamierzonej inwestycji, obligatoryjne. Lista podobnych, ogólnie określonych przedsięwzięć wymagających takiego postępowania jest w przywołanym przepisie bardzo długa i liczy dobrze ponad 100 pozycji.

Raport środowiskowy obejmuje m.in.: opis planowanego przedsięwzięcia, opis elementów przyrodniczych środowiska w lokalizacji planowanego przedsięwzięcia, określenie wpływu planowanej inwestycji na poszczególne elementy środowiska naturalnego oraz ustalenie metod minimalizacji lub eliminacji uciążliwości mogących pogorszyć stan środowiska naturalnego, propozycję monitoringu oraz oddziaływanie na życie i zdrowie mieszkańców. Każdy z powyższych elementów musi zostać uwzględniony przy opracowywaniu takiego raportu, a pominięcie któregoś z tematów może być uznane za jego wadę.

Raport zawiera wszystko co niezbędne, by prawidłowo ocenić przyszłe oddziaływanie zamierzonej inwestycji na ludzi i środowisko min. zestawienia emisji gazów i pyłów do atmosfery, zestawienia ścieków, odpadów, emisji hałasu oraz stosowne wykresy obrazujące zasięg oddziaływania tych emisji. Wynika z nich, że łączne oddziaływanie nowej instalacji do produkcji kleju oraz instalacji już istniejącej ogranicza się do terenu w granicach zakładu Kronopol i budowa nowej linii produkcyjnej nie spowoduje żadnego wzrostu uciążliwości zakładu dla mieszkańców Żar.

Przy rozpatrywanej instalacji produkcji kleju pyłu drzewnego w ogóle nie ma, w raporcie mowa o pyle pochodzącym z używanych do produkcji kleju mocznika i melaminy. Surowce te transportowane będą w zakładzie (i są w istniejących już instalacjach) w zamkniętych przenośnikach, a emisja pochodzących z nich pyłów będzie śladowa.

Odnośnie formaldehydu. Produkcja kleju w planowanym węźle odbywać się będzie w szczelnie zamkniętych instalacjach, nie będą się z niej wydostawały jakiekolwiek ilości formaldehydu, stąd w raporcie na temat tej nowej inwestycji nie ma danych poświęconych formaldehydowi.

Nasze stanowisko było i jest jedno: Kronopol emituje do atmosfery formaldehyd, ale w niskich, mieszczących się w przepisach ilościach (norm wprawdzie rzeczywiście nie ma, ale są określone jednoznacznie tzw. wartości odniesienia i to te wartości bywały w mieście przekraczane).

Kronopol podlega też systematycznym, prowadzonym przez niezależne instytucje, pomiarom kontrolnym w zakresie emisji formaldehydu (i nie tylko) i te wykazują, że mieścimy się poniżej dopuszczalnych dla naszego zakładu ilości, często znacznie.

Przeprowadzone w oparciu o te pomiary obliczenia rozprzestrzeniania się formaldehydu wskazują, że Kronopol nie jest jedynym, ani nawet nie jest głównym źródłem formaldehydu pojawiającego się w mieście.

W przekonaniu tym, któremu dawaliśmy wielokrotnie publicznie wyraz, utwierdzają nas fakty związane z prowadzonym w mieście monitoringiem stężenia formaldehydu: Bywało, że rejestrowano wyższe stężenia (również te przekraczające wartości odniesienia) przy wiatrach wiejących od strony miasta niż przy wiatrach wiejących od strony zakładu w stronę miasta.

Wniosek stąd jest oczywisty: w mieście istnieją poważne źródła emisji formaldehydu, nikt jednak jak dotąd (wg naszej wiedzy) nie zadał sobie trudu, by spróbować zlokalizować te źródła. Są to zapewne min.: spaliny z samochodów, spaliny z lokalnych kotłowni a nawet kuchni i pieców domowych, opalanych często odpadami, w tym resztkami opon, workami foliowymi i innymi odpadami dającymi toksyczne spaliny.

Przez cały czas nasza firma ogranicza wpływ uciążliwości do otoczenia. Wykonujemy różnego rodzaju badania, analizy, pracujemy nad nowymi technologiami i wykorzystujemy najnowsze światowe rozwiązania. Do takich należą przede wszystkim najnowocześniejsza w naszej branży wybudowana oczyszczalnia biologiczna ścieków technologicznych z możliwością podczyszczania wód opadowych (wartość inwestycji oddanej do użytku w tym roku to ponad 4 mln euro), rozpoczynający w połowie grudnia pracę elektrofiltr kondensacyjny na trzy suszarnie wiórów do produkcji płyt wiórowych i OSB (wartość inwestycji ponad 7 mln euro).

Wszystkie inwestycje są finansowane wyłącznie z własnych środków.

Żadna z tych inwestycji nie jest wymagana obowiązującymi przepisami prawa, ani polskiego, ani unijnego, a jest działaniem firmy na rzecz polepszenia warunków naturalnych w jakiej żyje lokalna społeczność.

Kronopol Sp. z o.o. jest firmą produkcyjną z dużym nastawieniem na działania proekologiczne i zawsze rzetelnie informuje społeczeństwo o swoich zamierzeniach i oddziaływaniu..

Reasumując: Kronopol dokłada wszelkich starań, by produkować efektywnie, ale i bezpiecznie, z zachowaniem troski o środowisko. Wszelkie inwestycje projektowane są z wykorzystaniem najnowszych technik instalacji produkcyjnych i najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Inwestycje te przechodzą - bo inaczej być nie może - wszelkie wymagane prawem procedury uzgodnień przed wydaniem pozwolenia na budowę.

Szanowni Mieszkańcy!
Niniejszym listem chcemy udowodnić, jak bardzo istotny jest dla nas przekaz rzetelnej informacji. Nie ulegajmy zatem medialnym spekulacjom ! Miejmy odwagę myśleć i działać według własnej, rozsądnej oceny.

Zarząd
Kronopol Sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska