Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hałda niebezpiecznych odpadów w Nowej Soli martwi mieszkańców. Jest odpowiedź starostwa

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Hałdą odpadów niebezpiecznych od wielu lat zajmują się lubuskie media
Hałdą odpadów niebezpiecznych od wielu lat zajmują się lubuskie media Zrzut ekranu TVP3 Gorzów Wlkp.
Po pożarze hali z niebezpiecznymi odpadami w Zielonej Górze nie milkną pytania czytelników o hałdę w Nowej Soli. – Ten temat nie ucieknie, coś trzeba z tą hałdą zrobić. Ale kto ma to zrobić, tego też nikt nie wie – uważa pan Zbigniew. Starostwo wskazuje, co będzie początkiem działań naprawczych. Ale trzeba będzie poczekać.

Niebezpieczna hałda w Nowej Soli. Problem ma ponad 20 lat

– Mam pytanie o to, co dalej z hałdą odpadów w centrum Nowej Soli. Ile lat jeszcze będziemy na nią patrzeć? Tam jest pewnie cała tablica Mendelejewa – uważa pa Zbigniew z Nowej Soli. – Zwożone odpady miały być utylizowane, a zostały porzucone. Temat uśpiony, a był kiedyś głośny. Dzisiaj nikt się tym nie interesuje. A to przecież zajmuje kupę hektarów w centrum miasta. Ten temat nie ucieknie, coś trzeba z tą hałdą zrobić. Ale kto ma to zrobić, tego też nikt nie wie. Może jednak ktoś się tym zajmie?
Podobnych pytań od mieszkańców Nowej Soli jest więcej. Po pożarze hali z niebezpiecznymi odpadami w Zielone Górze Przylepie nowosolanie przez media społecznościowe pytali o przyszłość hałdy prezydenta miasta.

– Czy jako mieszkańcy Nowej Soli możemy czuć się bezpiecznie, biorąc pod uwagę ostatnie tragiczne wydarzenia w Zielonej Górze? Czy zostały podjęte jakieś konkretne działania aby zabezpieczyć podobne składowisko niebezpiecznych substancji w naszym mieście? – dopytywano. – Temat jest znany od ponad dwudziestu lat. Hałda znajduje się na terenach prywatnych i nasze miasto nie ma żadnych prawnych możliwości rozwiązania tego tematu – odpowiedział prezydent Jacek Milewski.

Hałda w Nowej Soli. Zagrożenie zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego

Hałda odpadów ropopochodnych powstała na terenie dawnych zakładów Dozamet w Nowej Soli na początku lat dwutysięcznych. Firma składująca odpady miała pozwolenie na usuwanie i transport odpadów niebezpiecznych. Odpady miały być przetwarzane na opał alternatywny. Po skargach na smród, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził kontrole i wykazał nieprawidłowości. Pozwolenie cofnięto, ale czarna maź została.

- Przedłużający się czas magazynowania odpadów stwarza poważne zagrożenie zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego. Potwierdzają to przeprowadzone przez WIOŚ badania testowe wymazywalności zanieczyszczeń znajdujących się w odpadach - czytamy w komunikacie prasowym biura Wojewody Lubuskiego z marca 2021 r. po spotkaniu wojewody Władysława Dajczaka ze starostą.

Co dalej z hałdą w Nowej Soli?

Już kilka lat temu starostwo powiatowe w Nowej Soli zawarło umowę na opracowanie dokumentacji z badań i ekspertyz do zadania „Likwidacja hałdy odpadów niebezpiecznych w Nowej Soli wpisanej na listę bomb ekologicznych – etap I przygotowanie dokumentacji/ekspertyz”. Powiat dostał na to dotację w wysokości 50 proc. kosztów z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Wykonawca zdążył pobrać próbki hałdy, gruntu i wody do analiz laboratoryjnych. Wyniki miały być podstawą do ustalenia najlepszej metody usunięcia ok. 60 tys. ton odpadów ropopochodnych. – W 2015 roku podejmowane były działania dotyczące likwidacji hałdy na terenie byłego Dozametu. Zostały przeprowadzone badania i wykonano ekspertyzę, która wskazywała metody usunięcia zagrożenia. Jednak kluczowy pozostał problem własności terenu – wyjaśnia starosta Iwona Brzozowska.

Hałda położona jest na pięciu działkach, które są w użytkowaniu wieczystym czterech firm. Za zgodą Wojewody Lubuskiego starosta podjęła działania, które mają przywrócić działki do Skarbu Państwa.

– Z jednej z działek zostało już zniesione użytkowanie wieczyste, w przypadku czterech pozostałych toczy się postępowanie. Uregulowanie własności terenu, na którym znajduje się hałda, to możliwy początek konkretnych działań naprawczych – zapowiada starosta Iwona Brzozowska.

Pisaliśmy o hałdzie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska