Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KROSNO ODRZAŃSKIE: Z osadu z oczyszczalni zrobili... produkt zdatny do sprzedaży

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Aleksander Kozłowski, wieloletni prezes KPWK
Aleksander Kozłowski, wieloletni prezes KPWK Łukasz Koleśnik
Stolica powiatu krośnieńskiego coraz mocniej stawia na ekologię. I widać to na wielu płaszczyznach. M.in. dotyczy to też nieczystości płynnych.

Według ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli na dziennie wciąż w Lubuskiem wylewa się na pola mnóstwo nieczystości. Zwracał na to uwagę burmistrz Marek Cebula.

- Zanieczyszczenia gleby, a także wody i powietrza, to sprawa całego regionu - podkreśla włodarz Krosna Odrzańskiego, które w ostatnich latach pozyskało pieniądze zewnętrzne na uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej. - Jeśli wszystkie gminy nie zajmą się przeciwdziałaniem zanieczyszczeniom, to niewiele zyskamy. Oczywiście to się zaczyna od pojedynczych przypadków, ale wszyscy muszą się w to włączyć. Pokazaliśmy, że można.

Współpraca z UZ

Burmistrz pochwalił się też, że Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Komunalne otrzymało certyfikat. Jaki?
- Chodzi o wieloletni projekt, podczas którego KPWK współpracowała z Uniwersytetem Zielonogórskim - wyjaśnia M. Cebula. - A ten dotyczył osadu z oczyszczalni ścieków...

Ponad trzy lata temu przedstawiciele KPWK zadawali sobie pytanie: co zrobić z osadem, który jest skutkiem ubocznym oczyszczania ścieków i powstaje wskutek szeregu procesów? - Jest on często wykorzystywany przez rolników, ale wciąż jest traktowany jako odpad szkodliwy - wyjaśniał prezes KPWK, Aleksander Kozłowski.

Wyjścia były dwa. Termiczne spalanie odpadu. Kłopot w tym, że trzeba byłoby wybudować spalarnię. Drugą opcją było... wytworzenie produktu z osadu. W tym celu przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z UZ.

KROSNO ODRZAŃSKIE: Czekają na podpisanie umowy na punkt zbiórki odpadów przy Wiejskiej. Pomysł już nie przeszkadza?

Z osadu z zrobili produkt

2 grudnia 2019 r. KPWK otrzymało pozwolenie od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie do obrotu organiczno – mineralnego środka poprawiającego właściwości gleby pod nazwą „KOgran” .

- Produkt ten uzyskuje się z osadu ściekowego powstającego na oczyszczalni ścieków w Krośnie Odrzańskim w wyniku procesu biologicznego oczyszczania ścieków komunalnych - wyjaśnia Beata Purulczyk, specjalista ds. Infrastruktury Wodociągowej I Sieci w KPWK.

Opis całego procesu jest skomplikowany i osobom, które nie specjalizują się w tej tematyce nic nie powie. Ważne jest to , że zamiast osadu KPWK uzyskuje teraz środek poprawiający właściwości gleby.

- „KOgran” wzbogaca glebę w składniki pokarmowe, poprawia jej odczyn (pH), właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne - opowiada B. Purulczyk. - „KOgran” może być stosowany na wszystkich glebach, wykorzystywanych do polowych upraw roślin rolniczych. Zalecany jest w szczególności na gleby wymagające wapnowania. Środek „KOgran” jest zalecany również do rekultywacji gleb zdegradowanych wskutek intensywnego użytkowania rolniczego.

Jeszcze nie sprzedają

KPWK może tylko na tym zyskać, ale nie w tym roku. Okazuje się, że środek nie zostanie wprowadzony do sprzedaży w najbliższym czasie. Dlaczego? - Produkt jest gotowy, aby wypuścić go na rynek, ale przez najbliższy rok obowiązuje jeszcze trwałość projektu unijnego i nie chcemy stracić dotacji - mówi A. Kozłowski.

Zobacz też:
ZIELONA GÓRA Nocna akcja policji. Zablokowana ulica. Zatrzymania osób

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska