Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książeczka mieszkaniowa. Dzięki niej rodzina może być na swoim

Ilona Burkowska Na podstawie materiałów PKO Banku Polskiego
Planujecie kupno mieszkania albo remont? Sprawdźcie, czy nie macie starej książeczki mieszkaniowej. Są bezterminowe.
Planujecie kupno mieszkania albo remont? Sprawdźcie, czy nie macie starej książeczki mieszkaniowej. Są bezterminowe. DiGiTouch
Książeczka mieszkaniowa założona 20 albo 30 lat temu może dać nam niezłe pieniądze!

Były ogromnie popularne w latach 80. Książeczki mieszkaniowe, bo o nich mowa, dziadkowie i rodzice zakładali z myślą o lepszej przyszłości swoich dzieci. W 1995 roku, gdy nastąpiła denominacja, tysiące złotych uzbierane na książeczce zamieniły się w przysłowiowe grosze. Ale ona sama wciąż jest wiele warta! Dlatego osoby, które mają ją jeszcze w szufladzie powinny jak najszybciej odnaleźć książeczkę, aby… ją zlikwidować. Z zyskiem! Bo prawo daje nam możliwość nie tylko starania się o wypłatę zgromadzonych oszczędności, ale też tak zwaną premię gwarancyjną. Czyli dodatkowe pieniądze doliczane do odłożonej sumy.

KIEDY PREMIA

1. O nią można się starać tylko wtedy, gdy pieniądze z książeczki przeznaczymy na cele mieszkaniowe - określone w ustawie o pomocy państwa.
Gdy książeczkę chcemy tylko zlikwidować, wypłacona zostaje wyłącznie kwota nagromadzona podczas oszczędzania - wraz z odsetkami, ale bez premii.

2. Książeczka mieszkaniowa z prawem do premii musi być wystawiona przed 23 października 1990 roku.

3. Premia gwarancyjna jest finansowana ze środków budżetu państwa.

ILE DOSTANIESZ

Aby się dowiedzieć się, jaki kapitał masz na koncie oraz jaka premia będzie Ci przysługiwała, nie trzeba likwidować książeczki! Wystarczy, że złożysz w banku PKO BP wniosek o wystawienie zaświadczenia o stanie zgromadzonych środków.
Na tym zaświadczeniu będzie wskazany zgromadzony wkład, należne odsetki oraz ewentualna premia gwarancyjna, która będzie Ci przysługiwała po spełnieniu warunków określonych w ustawie o pomocy państwa.
Zaświadczenie wystawiane po raz pierwszy jest darmowe. Za każde kolejne zapłacisz 35 zł.

JAK ZLIKWIDOWAĆ KSIĄŻECZKĘ

1. Idź do najbliższego oddziału banku PKO Bank Polski.

2. Złóż wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej.

3. Odpowiednio udokumentuj prawo do wypłaty premii. To znaczy przedstaw w banku potwierdzenie, że przeznaczasz ją na cele mieszkaniowe.

JAKIE CELE

CO WARTO WIEDZIEĆ O LIKWIDACJI KSIĄŻECZKI

Tryb i zasady wypłaty premii gwarancyjnej określa ustawa z 30 listopada 1995 roku o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnej oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2003 roku, nr 119, poz. 1115 z późn. zm.).

PKO Bank Polski SA jest jedynie wykonawcą powyższych przepisów. Jeśli masz jakieś pytania związane z książeczkami mieszkaniowymi, możesz przedzwonić na infolinię banku. Czynna jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, tel. 801 302 302.

Wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej powinien zostać złożony w terminie 90 dni od dnia wystąpienia czynności uprawniającej do wypłaty premii gwarancyjnej. Datą tej czynności, od której liczony jest termin 90 dni na złożenie wniosku o likwidację książeczki jest dzień zawarcia:

* umowy kredytu mieszkaniowego;

* aneksu do umowy kredytu mieszkaniowego (w przypadku, gdy umowa kredytu mieszkaniowego nie zawiera w swej treści postanowień określonych w art. 3a ust. 3a ustawy o pomocy państwa oraz gdy zmiana umowy kredytu zawarta została przed uruchomieniem kredytu lub jego pierwszej transzy.)

W przypadku gdy przedstawimy bankowi zbyt mało dokumentów, wyznaczy nam termin na ich uzupełnienie - nie dłuższy jednak niż 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku. Jeśli w tym okresie nie doniesiemy potrzebnych dokumentów, bank zwróci nam wniosek bez rozpatrzenia.

Do wniosku o wypłatę premii należy dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do jej uzyskania. Zostanie wypłacona między innymi, gdy:

* uzyskasz spółdzielcze prawa do lokalu mieszkalnego lub prawo do odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej;

* nabędziesz w drodze zakupu lub zamiany spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (z wyjątkiem nabycia tego prawa w części ułamkowej);

* nabędziesz w drodze zakupu lub zamiany własność lokalu mieszkalnego, który jest odrębną nieruchomością lub domu jednorodzinnego (z wyjątkiem nabycia na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych);

* przystąpisz do użytkowania wybudowanego własnego domu jednorodzinnego;

* uzyskasz własność domu jednorodzinnego lub odrębną własność lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym - w związku z wykonaniem umowy zobowiązującej do wybudowania tego lokalu bądź domu jednorodzinnego (deweloper);

* uzyskasz odrębną własność lokalu mieszkalnego powstałego w drodze przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku mieszkalnego bądź pomieszczeń niemieszkalnych;

* uzyskasz własność domu jednorodzinnego lub odrębną własność lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym wybudowanym przez spółdzielnię mieszkaniową;

* dokonasz remontu polegającego na wymianie okien lub instalacji elektrycznej lub instalacji gazowej w lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym, którego jesteś właścicielem.

GDY JESTEŚ W TRAKCIE INWESTYCJI

Na wniosek właściciela książeczki mieszkaniowej premia gwarancyjna może być również wypłacona w trakcie prowadzonej inwestycji, między innymi:

a) właścicielowi w przypadku zaawansowania:

* budowy własnego domu jednorodzinnego - w wysokości co najmniej 20 procent jego wartości kosztorysowej;

* przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku mieszkalnego lub pomieszczeń niemieszkalnych - jeżeli w ten sposób ma powstać odrębna własność lokalu
mieszkalnego - w wysokości, co najmniej 50 procent jej wartości kosztorysowej.

b) przekazana inwestorowi - w przypadku:

* wniesienia co najmniej 50 procent wymaganego przez spółdzielnię mieszkaniową wkładu budowlanego lub mieszkaniowego - dotyczy budowy lokalu/domu przez spółdzielnię mieszkaniową;

* wpłacenia co najmniej 50 procent wartości kosztorysowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego - budowanego przez dewelopera;

* wniesienia co najmniej 50 procent kwoty partycypacji - w przypadku TBS;

c) przekazana wskazanej instytucji upoważnionej do udzielania kredytów - w przypadku udzielenia przez tę instytucję kredytu przeznaczonego na czynności określone w ustawie.

POTRZEBNE DOKUMENTY

1. W zależności od tego, na jakie cele mieszkaniowe chcesz przeznaczyć premię gwarancyjną bank może poprosić Cię między innymi o:

* umowę o uzyskaniu prawa własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;

* akt notarialny zakupu mieszkania lub domu jednorodzinnego;

* umowę kredytu mieszkaniowego;

* faktury związane z remontem dotyczącym wymiany okien, wymiany instalacji gazowej lub elektrycznej;

* wypis z księgi wieczystej;

* umowę partycypacyjną;

* decyzję pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego;

* umowę zobowiązującą przedsiębiorcę (dewelopera) do wybudowania lokalu mieszkalnego/domu jednorodzinnego.

2. Szczegółowy wykaz dokumentów niezbędnych w ramach poszczególnych czynności uprawniających do wypłaty premii gwarancyjnej znajdziesz w informatorze dotyczącym oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych (z prawem do premii gwarancyjnej). Dostępny jest w placówkach PKO BP oraz na www.pkobp.pl

JAK WYLICZANA JEST PREMIA

1. Bank oblicza premię gwarancyjną od oszczędności zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych - zgodnie z wzorem podanym w załączniku do ustawy z 30 listopada 1995 roku o pomocy państwa.

2. Wysokość premii gwarancyjnej zależy od:

* długości okresu oszczędzania;

* kwoty wpłacanej w poszczególnych latach, kwartałach;

* stopy procentowej - zmiennej;

* ceny jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w dniu złożenia wniosku o likwidację książeczki - na potrzeby obliczania premii gwarancyjnej prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza w komunikatach i publikuje w Dziennikach
Urzędowych GUS cenę metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego;

* rodzaju budownictwa, który jest powodem likwidacji książeczki (wielorodzinne czy jednorodzinne).

KSIĄŻECZKĘ MOŻNA PODAROWAĆ

1. Istnieje możliwość dokonania przelewu, czyli tak zwane cesji praw do wkładu na książeczce mieszkaniowej na rzecz wskazanej osoby z kręgu najbliższej rodziny.

2. I tak książeczka może być przekazywana pomiędzy:

* małżonkami - również tymi rozwiedzionymi;

* rodzicami i dziećmi - także przysposobionymi i przysposabiającymi;

* dziadkami i wnukami;

* rodzeństwem - rodzonym, ale też przyrodnim;

* powinowatymi (macochą lub ojczymem i pasierbami).

3. Aby przekazać książeczkę, do banku musi się zgłosić jej posiadacz oraz osoba, która chce ją przejąć. Trzeba mieć przy sobie dokumenty tożsamości i potwierdzające stopień pokrewieństwa (może to być na przykład akt urodzenia czy małżeństwa) oraz oczywiście, samą książeczką mieszkaniową, o którą nam chodzi.

4. Cesja kosztuje 70 zł.

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska