MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto może założyć

ANDRZEJ DRASZAWKA 0 68 324 88 18 [email protected]
Spółdzielnie socjalne istnieją od niedawna. Dziś piszemy, jak działają i jakie dają możliwości pracy. Najważniejsze jest to, że na pracę nie musisz już czekać. Teraz możesz zrobić to sam.

Pierwsza w woj. lubuskim spółdzielnia socjalna powstała we wrześniu 2005 r. w Krośnie Odrzańskim. Według ustawy przedmiotem działalności takiej spółdzielni jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę jej członków. W praktyce oznacza to, że spółdzielnia działa w takiej branży, na jaką jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku, uwzględniając kwalifikacje swoich członków. Ograniczeniem jest jedynie to, że nie może prowadzić działalności, do której potrzebne są koncesje czy inne zezwolenia.

Kto może założyć

Spółdzielnię socjalną mogą założyć osoby, które podlegają wykluczeniu społecznemu, czyli takie, które ze względu na swoją sytuację życiową mają problem ze znalezieniem pracy w klasyczny sposób. W szczególności są to bezrobotni, osoby zwalniane z zakładów karnych, bezdomni, uchodźcy, uzależnieni od alkoholu czy narkotyków - po ukończonych terapiach. Mogą ją też założyć niepełnosprawni, jeżeli nie są ubezwłasnowolnieni lub mogą podejmować czynności prawne.
Spółdzielnia może liczyć najmniej pięciu członków, najwięcej - 50. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy powstała z przekształcenia spółdzielni inwalidzkiej lub spółdzielni niewidomych
- wtedy członków może być więcej.

Jakie ułatwienia

Spółdzielnia socjalna nie musi płacić za wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Nie płaci też za ogłoszenie tego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Na początek otrzymuje dotację w wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego krajowego wynagrodzenia dla członków założycieli i dwukrotność dla nowo przystępujących. Jeśli spółdzielnia padnie przed upływem roku, musi zwrócić dotację. Jeszcze jedno: w spółdzielni do 15 członków nie wybiera się rady nadzorczej, jej rolę spełnia walne zebranie.
Więcej w papierowym wydaniu "GL"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska