Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto nie płacił pracownikom na czas? Inspektorzy ujawniają [WIDEO]

Redakcja
Andrzej Machnowski, zastępca okręgowego inspektora pracy (z lewej), Jerzy Łaboński, okręgowy inspektor pracy,Zdzisław Klim, zastępca okręgowego inspektora pracy.
Andrzej Machnowski, zastępca okręgowego inspektora pracy (z lewej), Jerzy Łaboński, okręgowy inspektor pracy,Zdzisław Klim, zastępca okręgowego inspektora pracy. Leszek Kalinowski
Kto nie płaci pracownikom w terminie? Ile skarg otrzymuje Państwowa Inspekcja Pracy? Czego one dotyczą? Ile wypadków przy pracy się u nas zdarzyło? - odpowiedzi na te pytania udzielili - na piątkowej konferencji z okazji Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia -inspektorzy pracy.

Inspektorzy pracy skontrolowali w ubiegłym roku 32 zakłady pracy. Okazało się, że 979 osobom nie wypłacono w terminie pieniędzy na łączną kwotę 1,9 mln zł (spadek w stosunku do roku ubiegłego o 30,6 proc).

- Dominowały zaległości ujawnione w trzech zakładach, które stanowiły około 70 procent kwoty objętej decyzjami. To Nowy Szpital sp. z o.o. w Krośnie Odrzańskim, Zakład Instalacyjny Matuszczak sp z o. o. w Międzyrzeczu, Be-Beton z sp. z o.o. w Nowogrodzie Bobrzańskim – wyliczał na piątkowej konferencji prasowej zastępca okręgowego inspektora pracy Zdzisław Klim. – Natomiast w pierwszym kwartale 2018 roku inspektorzy pracy wydali 20 decyzji nakazujących wypłacenie uprawnionym pracownikom kwoty 1,1 mln zł tytułem wynagrodzenia i innych świadczeń pieniężnych. Kwotę zaległości zdominowały (92 procent) zobowiązania Iste sp. z o.o. w Babimoście i Infra sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim.

Ile wysłaliśmy skarg do Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze? W 2017 roku zarejestrowano 1.151 skarg (wzrost o 9,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego). Na co narzekają pracownicy? Na wynagrodzenia i inne świadczenia pieniężne, zawierane umowy i warunki pracy.

Jeśli chodzi o wypadki przy pracy według Głównego Urzędu Statystycznego – w województwie lubuskim w zeszłym roku poszkodowanych w nich było 2.482 osób. Porównując tę liczbą do roku 2016 widzimy, że nastąpił spadek 0,17 procent.

- Co przy wzroście zatrudnienia spowodowało spadek częstości wypadków z 8,1 do 7,82 na tysiąc zatrudnionych. Mówię o skali kraju i o naszym województwie – zauważa zastępca inspektora pracy Andrzej Machnowski.

W 2017 roku inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 52 wypadków przy pracy. W wyżej wymienionych zdarzeniach poszkodowane zostały 53 osoby, z których 11 poniosło śmierć, a 29 doznało ciężkich obrażeń ciała.

Od lat główną przyczyną są zachowania pracowników. Ale coraz mniej zdarza się wypadków, których powodem jest technika, maszyny…

Spada liczba wypadków w budownictwie, przetwórstwie, a rośnie w… administracji.

Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Gorzowie Wlkp. w zeszłym roku stwierdzono w woj. lubuskim 70 chorób zawodowych (wzrost o 35 procent). Po raz kolejny największa liczba chorób zawodowych dotyczyła grupy chorób zakaźnych i pasożytniczych oraz boreliozy.

W zeszłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili 2.565 kontroli, którymi objęto 2.121 pracodawców i przedsiębiorców. Wydano ponad 9,2 tysięcy decyzji, by wyeliminować nieprawidłowości, w tym 9,1 tys. dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 68 decyzji nakazujących wypłatę zaległego wynagrodzenia.

Zobacz też: Magazyn Informacyjny GL (27.04.2018)

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska