Inspektorzy pracy skontrolowali w ubiegłym roku 32 zakłady pracy. Okazało się, że 979 osobom nie wypłacono w terminie pieniędzy na łączną kwotę 1,9 mln zł (spadek w stosunku do roku ubiegłego o 30,6 proc).
- Dominowały zaległości ujawnione w trzech zakładach, które stanowiły około 70 procent kwoty objętej decyzjami. To Nowy Szpital sp. z o.o. w Krośnie Odrzańskim, Zakład Instalacyjny Matuszczak sp z o. o. w Międzyrzeczu, Be-Beton z sp. z o.o. w Nowogrodzie Bobrzańskim – wyliczał na piątkowej konferencji prasowej zastępca okręgowego inspektora pracy Zdzisław Klim. – Natomiast w pierwszym kwartale 2018 roku inspektorzy pracy wydali 20 decyzji nakazujących wypłacenie uprawnionym pracownikom kwoty 1,1 mln zł tytułem wynagrodzenia i innych świadczeń pieniężnych. Kwotę zaległości zdominowały (92 procent) zobowiązania Iste sp. z o.o. w Babimoście i Infra sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim.
Ile wysłaliśmy skarg do Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze? W 2017 roku zarejestrowano 1.151 skarg (wzrost o 9,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego). Na co narzekają pracownicy? Na wynagrodzenia i inne świadczenia pieniężne, zawierane umowy i warunki pracy.
Jeśli chodzi o wypadki przy pracy według Głównego Urzędu Statystycznego – w województwie lubuskim w zeszłym roku poszkodowanych w nich było 2.482 osób. Porównując tę liczbą do roku 2016 widzimy, że nastąpił spadek 0,17 procent.
- Co przy wzroście zatrudnienia spowodowało spadek częstości wypadków z 8,1 do 7,82 na tysiąc zatrudnionych. Mówię o skali kraju i o naszym województwie – zauważa zastępca inspektora pracy Andrzej Machnowski.
W 2017 roku inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 52 wypadków przy pracy. W wyżej wymienionych zdarzeniach poszkodowane zostały 53 osoby, z których 11 poniosło śmierć, a 29 doznało ciężkich obrażeń ciała.
Od lat główną przyczyną są zachowania pracowników. Ale coraz mniej zdarza się wypadków, których powodem jest technika, maszyny…
Spada liczba wypadków w budownictwie, przetwórstwie, a rośnie w… administracji.
Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Gorzowie Wlkp. w zeszłym roku stwierdzono w woj. lubuskim 70 chorób zawodowych (wzrost o 35 procent). Po raz kolejny największa liczba chorób zawodowych dotyczyła grupy chorób zakaźnych i pasożytniczych oraz boreliozy.
W zeszłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili 2.565 kontroli, którymi objęto 2.121 pracodawców i przedsiębiorców. Wydano ponad 9,2 tysięcy decyzji, by wyeliminować nieprawidłowości, w tym 9,1 tys. dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 68 decyzji nakazujących wypłatę zaległego wynagrodzenia.
Zobacz też: Magazyn Informacyjny GL (27.04.2018)
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?